Keskustelut
touko 25
lauantai
Risingshadow on Suomen suurin scifi- ja fantasiakirjallisuuteen keskittynyt sivusto. Tarjoamme mm. kattavan ja ajantasaisen spefikirjatietokannan, arvosteluja uutuuskirjoista ja aktiivisen keskustelualueen!


Keskusteluvalikko

Kirjautuminen



Keitä paikalla

  • Dyn
  • Boogahbo
  • layla
  • Tiuku
  • Aemilia
  • Celestine
  • punnort
  • Morris
  • Iivari
  • Pjst
  • Fates
  • Maailmanherra
  • Darkki
  • Rituri
Yhteensä paikalla:
  • 14 käyttäjää
  • 45 vierasta

Lähetä sivu

Uusimmat viestit

Kesäprojekti 2013 - ideointitopicAemilia18 vastaustaklo 22:27
Valkeiden ruusujen puutarhaCelestine2 vastaustaklo 22:27
Runo suoraan sydämestä: VirvoitusDyn3 vastaustaklo 21:55
Runo: Uusi huominenFates8 vastaustaklo 21:33
Nerudan kysymysten kaltaiset runotDyn1 vastausklo 20:53
Sivuja: 1 2 3 [4]   Siirry alas
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Gathering Stormin odotusketju (Jordan & Sanderson)  (Luettu 5963 kertaa)
friikki
Kokelas
*

Poissa Poissa
Viestejä: 43
« Vastaus #60 : 26.Lokakuu 2009, 16:54 »

Yeah, nyt on kirjanen kädessä ja innokkaasti sivuja käännellään :)
Jos joku pk-seudulta haluaa tuon kirjan vielä ennen huomista saada, niin sellon suomalaisen varastossa oli ainakin vielä äskön muutama kappale jäljellä. Eli sinne siis!

Kirjoittelen lähempiä arviointeja, kunhan kirja on kunnolla luettu - ja otsikkoon on saatu SUURET SPOILER -tagit.
tallennettu
Jussi
Velhoruhtinas
*****


Poissa Poissa
Viestejä: 4905
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Joensuu
« Vastaus #61 : 27.Lokakuu 2009, 15:42 »

Tänään on kirjan virallinen julkaisupäivä. Perustin foorumille spoileriketjun, jossa saa rauhassa keskustella TGS:n tapahtumista.

Dragonmountin ja Tar Valonin yltiökehuvien arvioiden jälkeen on kuulunut hieman vähemmän positiivisiakin lausuntoja, joten ihan maltillisesti tuota kirjaa odottelen.

Minun Wheel of Time -innostukseni on hiipunut paljon takavuosista, eivätkä sarjan loppupään osat ole erityisemmin vakuuttaneet, joten en odota Gathering Stormista mitään "messiaskirjaa". KoD oli kyllä selvä parannus kolmeen edelliseen, ja haluan todella nähdä, miten tarina päättyy. Suhtautuminen uuteen osaan on ollut hyvin myönteistä, lähinnä Pat's Fantasy Hotlistin ylläpitäjä on ollut vähemmän innoissaan. Esimerkiksi Neth Space antoi arvosanaksi 9/10, en uskaltanut lukea arvostelua juonipaljastusten pelossa.

Leigh Butler, yksi Team Jordanin jäsenistä ja WoT-uudelleenluvun vetäjä Tor.comista, piti myös kovasti kirjasta. Arviota mainostetaan spoilerivapaaksi, mutta silmäilin vain varovasti. Tämä ei kyllä ole puolueeton näkökulma...
tallennettu
Seregil of Rhiminee
Velhoruhtinas
*****


Poissa Poissa
Viestejä: 1582
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Kotka
« Vastaus #62 : 27.Lokakuu 2009, 17:31 »

Täältä voi lukea Pat's Fantasy Hotlistista löytyvän arvostelun.
tallennettu
Jussi
Velhoruhtinas
*****


Poissa Poissa
Viestejä: 4905
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Joensuu
« Vastaus #63 : 29.Lokakuu 2009, 17:16 »

TGS:n hehkutus jatkuu, Wertzone-blogista irtosi neljä ja puoli tähteä. En tätäkään arvostelua lukenut mahdollisten spoilerien takia, mutta silmiini osui virke:
Lainaus
The Gathering Storm (****½) is a very fine book, one of the strongest instalments of the whole series and easily the best book published in The Wheel of Time for fifteen years.

Blogin ylläpitäjä Adam Whitehead antoi viimevuotisessa uudelleenluvussa Crossroads of Twilightille vain puolitoista tähteä. The Path of Daggerskin sai tyytyä kahteen ja puoleen.
tallennettu
Seregil of Rhiminee
Velhoruhtinas
*****


Poissa Poissa
Viestejä: 1582
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Kotka
« Vastaus #64 : 30.Lokakuu 2009, 15:53 »

Sain The Gathering Stormin tänään itselleni. Kirja näyttää mukavan paksulta (783 sivua; ilman sanastoa 766 sivua), joten sen lukeminen täytyy aloittaa viikonlopun aikana.

Minun Wheel of Time -innostukseni on hiipunut paljon takavuosista, eivätkä sarjan loppupään osat ole erityisemmin vakuuttaneet, joten en odota Gathering Stormista mitään "messiaskirjaa". KoD oli kyllä selvä parannus kolmeen edelliseen, ja haluan todella nähdä, miten tarina päättyy.

Minunkin innostukseni on hiipunut aika paljon, koska viimeisimmät kirjat ovat olleet melko pitkäveteisiä, eikä tarina ole mennyt eteenpäin riittävän nopeasti. Toivottavasti The Gathering Storm on vähän parempi kirja kuin viimeiset kuusi kirjaa.
tallennettu
Metusalem
Teknovelho
***

Poissa Poissa
Viestejä: 945
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Inari
« Vastaus #65 : 31.Lokakuu 2009, 18:46 »

Mukava kuulla että tässäkin sarjassa vaihteeksi tapahtuu jotakin. Voisin melkein odottaa innolla, mutta se on vähän hankalaa koska kaikki mitä Ajan pyörässä on tapahtunut on jotenkin päässyt painumaan muistini perukoille jonkinlaiseksi epämääräiseksi massaksi, josta ei saa mitään selvää. Koska muistikuvani siitä mihin edellinen kirja mahtoi jäädä ovat olemattomat, täytynee lukea koko sarja uudestaan ennen kuin voin tätä uusinta kirjaa voi aloittaa. Siinä tosin saattaa kestää erinäisiä vuosia. Tällä hetkellä olen osassa 3 alkuperäisen osajaon mukaan (eli The Dragon Reborn).

Muutamat viimeisimmät kirjat ovat tosiaan olleet tylsää viivyttelyä, jahkailua ja asioiden edestakaisin vatvomista. Jos en olisi jäänyt sarjaan koukkuun silloin joskus, en olisi jaksanut niitä läpi. Hienoa, että toivo sarjan tason paranemisesta elää jälleen.
tallennettu
friikki
Kokelas
*

Poissa Poissa
Viestejä: 43
« Vastaus #66 : 31.Lokakuu 2009, 19:19 »

Voin sanoa täälläkin niille, jotka pohtivat kirjan ostamista / lukemista, mutta eivät uskaltaudu lukemaan mahdollisia spoileri -pitoisia arvosteluja:

Kirja on helvetin hyvä.

Metusalemin mainitsemasta viivyttelystä ja tuskailusta ei ole tietoakaan, pulssi kohoaa liiankin korkealla, kun tilanteesta siirrytään toiseen vitkastelematta, lähes ei-wot -kirjan tyyliin :D
tallennettu
Jussi
Velhoruhtinas
*****


Poissa Poissa
Viestejä: 4905
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Joensuu
« Vastaus #67 : 12.Marraskuu 2009, 23:53 »

Gathering Storm pääsi New York Timesin bestseller-listan ykköseksi, Sanderson kertoo asiasta blogissaan.
Lainaus
We actually outsold KNIFE OF DREAMS' first week, which is amazing.

Minä olen lukenut romaanista yli puolet, noudin sen tiistai-iltana kirjastosta. Tähänastinen sisältö on vakuuttanut, siitä löytyi jo kaksi kohtausta, jotka nostaisin sarjan parhaiden joukkoon. Se, mihin suuntaan Randin hahmoa viedään, todella yllätti minut. Brittikustantajan versio tuntuu oikealta tiiliskiveltä, ehkä paperi on normaalia paksumpaa. Kun saan teoksen loppuun, kirjoitan viestin spoileriketjuun.
tallennettu
Jussi
Velhoruhtinas
*****


Poissa Poissa
Viestejä: 4905
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Joensuu
« Vastaus #68 : 24.Marraskuu 2009, 17:52 »

Joensuun Suomalaisessa näkyi tänään myynnissä Gathering Stormin isokokoisia pehmeäkantisia versioita, jotka tunnetaan englanniksi nimellä "trade paperback". Hinta oli vain 16,95 euroa, maastamme kirjaa tuskin saa halvemmalla.

Luulisi, että nidottua laitosta on tilattu myös ketjun muihin myymälöihin. Tämä on siis brittikustantaja Orbitin julkaisema, eli siitä löytyy pelkistetty kansikuva. Play.com ja vastaavat taitavat kyllä myydä kovakantista samalla hinnalla ilman postikuluja...
« Viimeksi muokattu: 24.Marraskuu 2009, 18:56 kirjoittanut Jussi » tallennettu
Jussi
Velhoruhtinas
*****


Poissa Poissa
Viestejä: 4905
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Joensuu
« Vastaus #69 : 17.Syyskuu 2010, 12:04 »

Päätin avata ketjun vielä yhden viestin ajaksi. Syynä on se, että Gathering Storm on nyt saatavilla pokkarina. AdLibris toimittaa brittikustantaja Orbitin version 9,50 eurolla. Ajattelin, että joku on saattanut odotella pokkarilaitoksen julkaisua.
tallennettu
Sivuja: 1 2 3 [4]   Siirry ylös
  Tulostusversio  
 
Siirry:  
Keskustelut