Keskustelut
touko 22
keskiviikko
Risingshadow on Suomen suurin scifi- ja fantasiakirjallisuuteen keskittynyt sivusto. Tarjoamme mm. kattavan ja ajantasaisen spefikirjatietokannan, arvosteluja uutuuskirjoista ja aktiivisen keskustelualueen!


Keskusteluvalikko

Kirjautuminen



Keitä paikalla

  • Celestine
  • Kara
  • Eija
  • Tiuku
  • Rituri
  • Kaamos
  • Ansa
  • Dark.princess
  • Iivari
  • Kirjaneito
Yhteensä paikalla:
  • 10 käyttäjää
  • 39 vierasta

Lähetä sivu

Uusimmat viestit

Free Energytnjrp18 vastaustaklo 14:00
Kesän ja syksyn 2013 kirjatKeeper43 vastaustaklo 13:05
Olipa kerrantnjrp79 vastaustaklo 09:57
Man of Steel (Teräsmies)tnjrp11 vastaustaklo 09:49
Euroviisut 2013 MalmössaEmelie16 vastaustaklo 08:09
Sivuja: [1]   Siirry alas
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Carola Sandbacka: Satu Sarastron tiestä  (Luettu 534 kertaa)
Vehka
Neurovelho
****


Poissa Poissa
Viestejä: 1852
Sukupuoli: nainen
Asuinpaikka: Juupajoki (Tampereen yläpuolella)
« : 13.Helmikuu 2007, 10:03 »

Aion nyt aloittaa aiheen hieman vähemmän tunnetusta teoksesta, eli pohjoismaisen kirjailija, Carola Sandbackan, kauniin filosofisesta teoksesta Satu Sarastron tiestä. (Kuten otsikosta saattoi päätellä, yllättävää.)

Minusta tämä kirja ansaitsisi enemmän huomiota. Sen kieli on kaunista, kielikuvat hauraita ja herkkiä, ja kuvailua saattaa olla sivumäärin. Lukeminen voi aluksi tuntua raskaalta, mutta kun pääsee alkuun ja oppii lukemaan vaikka luvun päivässä, se saattaa helpottua.

Kirjan pahisasetelma on mielenkiintoinen. Yhtä pimeää päähahmoa ei ole, vaan taistelu käydään Systemaa vastaan. Mikä tai kuka on Systema, sitä sitten kirjan aikana selvitelläänkin. Juoni rakentuu oikeastaan yhden hahmon, Corlinnan, ympärille.

Corlinna on aika stereotyyppinen nuori tyttö, joka lähtee etsimään vastauksia. Hänet on kuitenkin kuvattu jollakin tavalla vanhemmaksi ja viisaaksi, ja se tuo tarinaan kummallista, iätöntä viehätystä. Myös muut hahmot ovat mystisiä, jäävät lukijalle hieman etäisiksi mutta samalla tulevat kouriintuntuvan tutuiksi.

Kannet ovat muuten hirveät. En pidä mustasta oviaukosta, enkä ole koskaan oikein ymmärtänyt takakannen pointtia. Toivottavasti ne eivät ole syy siihen, miksi kirja ei ole menestynyt niin paljoa.

En kyllä aio luovuttaa. Jonkun on ollut kerrassaan pakko lukea tämä kirja joskus. Iskee silmää Jatketaan siis etsimistä.
tallennettu

minä olen päättänyt olla sinun
tanssin kanssasi Ruotsiin ja takaisin
Sivuja: [1]   Siirry ylös
  Tulostusversio  
 
Siirry:  
Keskustelut