Keskustelut
touko 26
sunnuntai
Risingshadow on Suomen suurin scifi- ja fantasiakirjallisuuteen keskittynyt sivusto. Tarjoamme mm. kattavan ja ajantasaisen spefikirjatietokannan, arvosteluja uutuuskirjoista ja aktiivisen keskustelualueen!


Keskusteluvalikko

Kirjautuminen



Keitä paikalla

  • Dyn
  • Iivari
  • Rituri
  • Maailmanherra
Yhteensä paikalla:
  • 4 käyttäjää
  • 28 vierasta

Lähetä sivu

Uusimmat viestit

Kesäprojekti 2013 - ideointitopicDyn21 vastaustaklo 23:47
4.6.2012Dyn1 vastausklo 23:36
Suokki 29.6.2013Elthadora4 vastaustaklo 23:04
Valkeiden ruusujen puutarhaFates3 vastaustaklo 22:34
Runo suoraan sydämestä: VirvoitusFates4 vastaustaklo 22:30
Sivuja: 1 2 3 [4]   Siirry alas
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Joko on lunta?  (Luettu 2513 kertaa)
Echramath
Teknovelho
***


Poissa Poissa
Viestejä: 844
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Tampere
« Vastaus #60 : 18.Joulukuu 2011, 15:49 »

Ei ole enää, kun asensin NoScriptin. Tilanne sitä ennen:

Koodia:
 PID USER      PR  NI  VIRT  RES  SHR S %CPU %MEM    TIME+  COMMAND
 3229 echramat  20   0  744m 149m  17m R   96  9.9  16:57.53 firefox
tallennettu

What, are you a slubberdegullion? Are you a bashi-bazouk or something? Who the hell do you think I am? I'm the goddamn Haddock.
Iivari
Velhoruhtinas
*****


Poissa Poissa
Viestejä: 2964
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Vantaan Jokiniemi (ja muu elämänalue)
« Vastaus #61 : 18.Joulukuu 2011, 15:54 »

Joo, tiedossa on, että kaikki ihanat animaatiot hidastavat hirveästi yhtään vanhempia koneita + hitaita nettejä, tai poikkeustapauksia niin kuin joitain linux-versioita, mutta eivät nämä koskaan kovin pitkäaikaisia ole - ja vain muutaman kerran vuodessa.
tallennettu

Olen niitä tapahtumia
joita ei käsitellä perinteisillä luukuilla.
Pekka Kejonen
Darkki
Arkkivelho
*****


Poissa Poissa
Viestejä: 2594
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Helsinki
« Vastaus #62 : 18.Joulukuu 2011, 16:28 »

Firefox jostain syystä kuormittuu tällaisista animaatiosta paljon enemmän kuin esimerkiksi IE tai Google Chrome selaimet. Itse käytin Firefoxia viimeiset 5 vuotta, mutta tuossa 2vk sitten siirryin Chromen käyttäjäksi. Ero on mielestäni aika selkeä, että kuinka sivut avautuvat nyt nopeammin ja muutenkin toimivat paremmin. Omalla koneellani Firefoxin kanssa nämä animaatiot hieman laagaavat ja kuormittavat konetta jonkin verran, kun taas Chromella en havaitse mitään ongelmia eikä kone hidastele.

Lumet tosiaan sulavat hieman joulun jälkeen täältä pois, joten ei tätä "kärsimystä" kauaa kestä... mutta jos ongelma häritsee liiaksi, niin kannattaa katsoa jotain lisäosaa jolla saa scriptit pois sivuilta tarvittaessa.
tallennettu
Darkki
Arkkivelho
*****


Poissa Poissa
Viestejä: 2594
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Helsinki
« Vastaus #63 : 19.Joulukuu 2011, 10:28 »

Risingin lumisadetta hieman muutettu. Ei pitäisi enää hidastaa konetta niin pahasti kuin aiemmin.
tallennettu
Rasimus
Velhoruhtinas
*****


Poissa Poissa
Viestejä: 2430
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Helsinki
« Vastaus #64 : 21.Joulukuu 2011, 20:22 »

Oikeata valkoista saatiin taas tänä aamuna! Ja se sitten muuttui vedeksi joka jäätyi liukkaaksi pinnaksi. Yay... Mutta toiveita (vähä)lumisesta joulusta saattaa sittenkin olla.
tallennettu

Badassingly: You son of the questionable heritage.
tnjrp
Neurovelho
****


Poissa Poissa
Viestejä: 1477
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Piikkiö
« Vastaus #65 : 22.Joulukuu 2011, 08:17 »

Täällä lounaisrannikolla on täysi talvi. Lunta maassa useampi sentti ja pakkasta aamulla n. 4 astetta. Iljettävää. Onneksi huomiseksi on luvassa vesisadetta ja tapaninpäiväksi vielä tällä hetkellä jopa +6 ja hieman aurinkoa. Harmi että olen sen päivän junassa.
tallennettu
krakken
Noviisi
*


Poissa Poissa
Viestejä: 147
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Joensuu
« Vastaus #66 : 23.Joulukuu 2011, 09:01 »

Näemmä saa täksi etelän jouluksi kevyt valkea kuorrutus riittää - kunhan nyt vielä pysyisi tuollaisena aaton yli. En valita, parempi kuin täysi pimeys. Todettakoon kuitenkin että viimeviikonloppuinen Tampereen-reissu oli mieltäylentävä ehkä juurikin siksi, että lunta sateli.
tallennettu
Hiistu
Velhoruhtinatar
*****


Poissa Poissa
Viestejä: 2616
Sukupuoli: nainen
Asuinpaikka: Tampere/Vihti
« Vastaus #67 : 02.Huhtikuu 2012, 20:07 »

Ja taas on lunta!   Nauraa  Melkein ehti jo ajatella jotain keväisiä juttuja - ei pareis.

Nättiähän tuo valkoisuus on, ei siinä mitään, joutuu vaan elämään sohjovaiheenkin sitten uudestaan. 
tallennettu

Pane Onneni taskuusi ja pidä huolta, ettet kadota sitä. Pistä se siihen taskuun, missä ei ole reikää!
Diara
Velho
**


Poissa Poissa
Viestejä: 374
Sukupuoli: nainen
Asuinpaikka: Tampere
« Vastaus #68 : 02.Huhtikuu 2012, 20:24 »

Lunta riittää, tänään jouduin lapiolla kaivamaan auton esiin että pääsin kauppaan. Sitä myös tulee sillä vauhdilla, että kun sieltä kaupasta noin 30 min päästä tulin pois, täytyi taas koko auto harjata lumesta puhtaaksi ennen kuin pääsi lähtemään. Liikennevalojen jälkeen auton takalasi oli taas aivan lumen peitossa. Voi kun on ihanaa! Ja vasta lauantaina laitoin talvikengät komeron perälle, kun luulin ettei niitä enää tarvita, kun kävelytie kouluun oli jo sulanut auki. Esiinhän ne piti sieltä kaivaa, kun koko koulumatkan on yli nilkkojen lunta.

Eipä siinä sinänsä mitään, kyllä minä lumesta pidän, mutta rajansa kaikella, nyt olisi jo kevään vuoro.
tallennettu

"It's dangerous business going out your front door" - J.R.R. Tolkien
Louhikäärme
Teknovelho
***


Poissa Poissa
Viestejä: 1038
Sukupuoli: mies
« Vastaus #69 : 02.Huhtikuu 2012, 22:04 »

Aiheeseen liittyen.
tallennettu
tnjrp
Neurovelho
****


Poissa Poissa
Viestejä: 1477
Sukupuoli: mies
Asuinpaikka: Piikkiö
« Vastaus #70 : 03.Huhtikuu 2012, 07:51 »

Kyllä tämä ilma on taas suoraan suolesta. Onneksi täällä Turun seudulla on lunta vain pari senttiä. Siinäkin on silti kolme-neljä liikaa.
tallennettu
Sivuja: 1 2 3 [4]   Siirry ylös
  Tulostusversio  
 
Siirry:  
Keskustelut