Keskustelut
touko 20
maanantai
Risingshadow on Suomen suurin scifi- ja fantasiakirjallisuuteen keskittynyt sivusto. Tarjoamme mm. kattavan ja ajantasaisen spefikirjatietokannan, arvosteluja uutuuskirjoista ja aktiivisen keskustelualueen!


Keskusteluvalikko

Kirjautuminen



Keitä paikalla

  • Kuurankukka
  • Dyn
  • Iivari
  • Dragan
  • VMN
  • Nafisan
Yhteensä paikalla:
  • 6 käyttäjää
  • 40 vierasta

Lähetä sivu

Uusimmat viestit

Viimeisin näkemäsi elokuva? Take 2Rasimus426 vastaustaklo 21:12
Milloin on kevät?Kirjaneito20 vastaustaklo 20:52
Catherynne M. ValenteKirjaneito3 vastaustaklo 20:50
LyriikatKirjaneito35 vastaustaklo 20:47
Seuraava konsolisukupolviAstorethein15 vastaustaklo 20:27
Sivuja: [1]   Siirry alas
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Dirk Gently  (Luettu 189 kertaa)
punnort
Velho
**

Poissa Poissa
Viestejä: 206
« : 08.Toukokuu 2012, 20:02 »

Jos joltakin on jäänyt huomaamatta, BBC:ltä on ilmestynyt tänä keväänä DVD:llä neliosainen (3+pilotti) TV-sarja Douglas Adamsin Dirk Gentlystä. DVD:llä on puhutun englannin lisäksi englanninkielinen tekstitys (kriittinen minulle, koska luen englanninkielistä tekstitystä vaivatta, mutta elokuvien puheen kuunteleminen tuottaa lähes ylitsepääsemättömiä vaikeuksia), mutta ainakin pilotin lopulla DVD:n tekijöille oli sattunut fiba, ja tekstitys puuttui noin viiden minuutin ajalta.

TV-sarjassa jokainen jakso on oma tarinansa, eikä niistä mikään noudattele romaanin juonta. Romaanista on siis lainattu lähinnä henkilöhahmot. Olen nyt katsonut pilotin, ja kuten filmatisoinnit yleensäkin, se kalpenee romaanin rinnalla. Romaanista oltiin otettu perusasetelma, se että Dirk Gently on holistinen etsivä, joka tutkii "fundamental interconnectedness of all things", joka saa Gentlyn vetämään villejä johtopäätöksiä ja näkemään yhteyksiä eri asioiden välillä. Tässä filmatisoinnissa Gently oli puhtaasti con man, joka huijasi asiakkaidensa rahoja, toisin kuin romaanissa, jossa Gentlyn villit teoriat kuin ihmeen kaupalla osuvat oikeaan. Tämä tarkoitti myös scifielementtien kutistamista minimiin.

TV-sarjassa McDuff ei ole tietokoneohjelmoija. Tästä seurauksena romaanin McDuffin työhön liittyvää, älyllisen leikittelevää, teknisluontoista huumoria ei pilotissa nähty. Tämä oli minulle ehkä suurin pettymys.

Raportoin lisää, kunhan saan enemmän jaksoja katsotuksi.
tallennettu
punnort
Velho
**

Poissa Poissa
Viestejä: 206
« Vastaus #1 : 08.Toukokuu 2012, 22:29 »

Pilotin lisäksi kaksi jaksoa katsottu, one to go. Näissä jaksoissa Dirk ihan oikeasti ratkoo rikoksia, eikä hän ole näissä jaksoissa con man. Dirkin ajatusprosessit, samoin kuin rikokset, ovat epätavallisia, mutteivat pääse epätavallisuudessa lähellekään alkuperäisen romaanin asetelmia. Kaipaamastani nörttihuumorista ei ole esitetty muuta kuin tietokoneohjelma, joka etsii päättelyketjun käyttäjän haluamaan johtopäätökseen.

EDIT: Nyt on viimeinenkin osa katsottu, ja se oli lähinnä rikosjännäri, jossa Dirk Gentlystä tuli esiin lähinnä nilkkimäinen puoli. Dirk Gentlymäisyyttä (erotuksena tavallisesta rikosjännäristä) edusti lähinnä yhteensattumien ketju ja Gentlyn ilmiömäinen kyky päätellä mistä oli kyse.

Eli koko sarjasta jäi suuhun sellainen maku, että Dirk Gentlyn olemusta, täysin bizarreja tapahtumia, jotka liittyvät yhteen täysin bizarreilla tavoilla, ei tämä sarja kyennyt löytämään.
« Viimeksi muokattu: 09.Toukokuu 2012, 00:01 kirjoittanut punnort » tallennettu
Sivuja: [1]   Siirry ylös
  Tulostusversio  
 
Siirry:  
Keskustelut