Höh. Mua kiinnostaa lähinnä sen takia, että tuli 90-luvulla katsottua tv-sarjan uusintaversiota (joten leffa on kai uusuusintaversio tjsp.). Muistaakseni 90-luvun sarja oli yhtä umpitylsä kuin Vampire Diaries, mutta mitään varmaa en muista enää. Olisikin loistava sauma pistää sarja uusinnalle nyt leffan myötä. Ja miksei alkuperäistä 60-luvunkin sarjaa.
Ja sitten moderaattorina vähän siirtelen arvosteluja muutenkin herkästi ylikuormittuvasta "Viimeisin näkemäsi elokuva?" -ketjusta:
Dark ShadowsTim Burtonin uusin. Pääosissa tutusti ja turvallisesti Johnny Depp ja Helena Bonham Carter, lisäksi muun muassa Eva Green, Michelle Pfeiffer, Chloë "Hit-Girl" Moretz ja omituisen lyhyessä ja merkityksettömässä sivuroolissa Christopher Lee. Perustuu samannimiseen televisiosarjaan (suomeksi
Yön vampyyrit), jonka faneja Burton ja Depp ilmeisesti ovat.
Elokuva oli parempi kuin mitä siltä odotin, mutta minun on tunnustettava, etten odottanut siltä juuri mitään. Suurin huolenaiheeni oli, että vampyyriaihe typistyisi koomisen pohjasävyn vuoksi hajuttomaksi, mauttomaksi ja... no, verettömäksi. Huoleni oli onneksi turha, sillä Burton kyllä osaa löytää ohjauksessaan sen kauhun ja komiikan maagisen tasapainon.
Elokuva kärsi kuitenkin pienoisesta fokuksen puuttumisesta ja lepsusta ohjaustyöstä. Vampyyrit ja komedia sopivat kyllä yhteen yllättävän hyvin, mutta moni asia elokuvassa olisi voitu toteuttaa paremmin. Esimerkiksi se tieto, että
, tulee lopussa aivan seinän takaa ilman, että paljastusta on pohjustettu millään tavalla. Lisäksi lopun kohtauksessa, jossa
Elizabeth ja Barnabas syöksyvät alas kalliolta, olisi Barnabaksen ratkaisun pelastaa Elizabeth muuttamalla hänet vampyyriksi voinut edes pitää salaisuutena siihen saakka, kunnes he ovat jo osuneet kallioihin.
Nyt kohtauksesta puuttui kaikki jännitys ja yllättävyys.