Kirjasto K. W. Jeter
touko 21
tiistai
Risingshadow on Suomen suurin scifi- ja fantasiakirjallisuuteen keskittynyt sivusto. Tarjoamme mm. kattavan ja ajantasaisen spefikirjatietokannan, arvosteluja uutuuskirjoista ja aktiivisen keskustelualueen!


Kirjautuminen



Keitä paikalla

  • Lydia
  • Darkki
  • Emelie
  • tpi
  • Iivari
  • Dyn
Yhteensä paikalla:
  • 6 käyttäjää
  • 41 vierasta

Lähetä sivu

Arvosanoja 9 kpl
5.0 0%
4.5 0%
4.0 22%
3.5 0%
3.0 78%
2.5 0%
2.0 0%
1.5 0%
1.0 0%
0.5 0%


Keskiarvo 3.22

Lisää suosikiksi

K. W. Jeter

Muokannut Thialfi 09.05.2012
Lisännyt FreakyMike 24.11.2003
 

Kevin Wayne Jeter syntyi Los Angelesissa Yhdysvalloissa vuonna 1950. Jeterillä on oppiarvo sosiologiassa. Hän on myös valmistunut luovan kirjoittamisen ohjelmasta San Franciscon yliopistosta. Paitsi kirjailijana, hän on työskennellyt muun muassa kirjoittamisen opettajana, käsikirjoittajana ja tutkijana. Englannin ja Espanjan vuosien jälkeen hän asuu vaimonsa Gerin kanssa Portlandissa Oregonissa.

Jeter aloitti science fictionin kirjoittamisen 1960- ja 1970-lukujen vaihteessa. Mistään ei kuitenkaan löytynyt kustantajaa, joka olisi uskaltanut julkaista Jeterin esikoisromaanin Tohtori Kyy käsikirjoitusta. Vielä vuonna 1972 Jeterin teos oli liian rohkea. Tummasävyistä kirjaa on pidetty kyberpunkin edelläkävijänä. Pienkustantamo julkaisi sen vasta 1984. Alkukieliseen teokseen liitettiin Philip K. Dickin jälkilause vuodelta 1979. Siinä hän moitti sf-kentää, joka hänen mukaansa on täynnä arkajalkaista ja ajastaan jäljessä olevaa väkeä.

Jeterin kirjailijatovereihin kuuluvat James Blaylock ja Tim Powers. Heidän kauttaan Jeter ystävystyi Philip K. Dickin kanssa opiskellessaan Kalifornian yliopistossa. Jeter oli esikuvana henkilöhahmolle nimeltä Kevin Dickin romaanissa Valis. Koska Tohtori Kyyn käsikirjoitus kiersi vuosikausia kustantamoissa, Jeter kokeili kauhua romaanilla Sielusta sieluun (1983). Jeter on suomentamattomilla teoksillaan muun muassa tehnyt tunnetuksi steampunkia. Hän tuli myös keksineeksi nimen tälle tieteiskirjallisuuden alalajille luonnehtiessaan vitsikkäästi omia ja toveriensa teoksia vuonna 1987.

Lähteitä

Ulkomaisia tieteiskirjailijoita 2. Toimittaneet Toni Jerrman ja Vesa Sisättö. BTJ Kirjastopalvelu, 2004.

Linkkejä

K. W. Jeter. Wikipedia.
Marko Mahnala: Sielusta sieluun. Aikakone 4/1989.

Kuva: Wikimedia Commons.

listaus / tarkat 
 K. W. Jeter kirjoja (yhteensä 2 kpl)
1989  Sielusta sieluun (Jalavan kauhusarja, #5)
kauhu
1991  Tohtori Kyy (Jalavan SciFi-sarja, #22)
science fiction
Kirjasto K. W. Jeter