Risingshadow on Suomen suurin scifi- ja fantasiakirjallisuuteen keskittynyt sivusto. Tarjoamme mm. kattavan ja ajantasaisen spefikirjatietokannan, arvosteluja uutuuskirjoista ja aktiivisen keskustelualueen!


Kirjautuminen



Keitä paikalla

  • Astorethein
  • Dyn
  • Iivari
  • Hiistu
  • Jussi
  • Rituri
Yhteensä paikalla:
  • 6 käyttäjää
  • 39 vierasta

Lähetä sivu

[klikkaa suuremmaksi]

Arvosanoja 5 kpl
5.0 0%
4.5 0%
4.0 20%
3.5 20%
3.0 40%
2.5 0%
2.0 0%
1.5 0%
1.0 20%
0.5 0%


Keskiarvo 2.90

Arvosanani
star1star2star3star4star5star6star7star8star9star10

Omistan kirjan

Luen nyt

Lisää arvostelu

Lisää suosikiksi

Lukulistalle

Kirjahyllyjen tilastoja
Luettu8 kertaa
Luetaan nyt0 kertaa
Lukulistalla0 kertaa
Suosikkina0 kertaa
Omistettuna5 kertaa
Selattu 7pv aikana
(uniikkeja osumia)
2 kertaa

Julkaisupäivä 1980
Muokannut Thialfi 06.07.2011
Kaikki yli 10 euron tilaukset postikuluitta CDON.COMista
(kampanja voimassa 19.5.2013 klo 23:59 saakka)


Kustantanut Nykylehdet Oy. Teoksen alkuperäinen nimi on Alice's World.

Englanninkielinen laitos Alice's World ilmestynyt 1971. Ruotsinkielinen laitos Alice, Alice ilmestynyt 1974. Nidottu.

”Jokainen olento, jokainen luomus, jokainejn uni, jonka ihminen on uneksinut, on täällä. Te muodostitte ne unissanne ja taruissanne ja kirjoissanne, te annoitte niille muodon ja aineen ja te uskoitte niihin, kunnes ne saivat oman elämänsä. Te pakenette itseänne, mutta te luotte vain uusia hirveitä epäjumalankuvia uinien ja jumalien palvelun hedelminä. Te kuljetatte ruttoa mukananne, se leviää kuin usva maan päälle. Se luo kaupunkeja ja linnoja unienne kudoksesta, ja usva tihenee olennoiksi, jotka elävät siellä. Atlantis on kohonnut merestä. Ozin linna kohottelee tornejaan ja huippujaan kohti taivasta; onnettaret kutovat kauhistuttavaa verkkoaan Yggddrasilin kruunun alla: Midgårdin hirviö kietoutuu Maan ympärille. Vishnu elää ja Jehova: ja jumalat juovat kultaista viiniään Olympoksella. Meita tarkastelee Demeter Chamyne, joka on vanhempi kuin Maa, koska te erään kerran niin halusitte.

Moniselitteinen ja runollinen science fiction -romaani kaukaisesta tulevaisuudesta, jolloin ihminen palaa Maan päälle, hylättyään sen monta tuhatta vuotta aikaisemmin. Sille annettiin vuonna 1971 eräs maailman korkeimmista science fiction -huomionosoituksista, Nebula. Sam J. Lundwall on Ruotsin merkittävin science fiction -kirjailija sekä alan kansainvälisesti tunnustettu auktoriteetti.


 Muita kirjoja joista saatat pitää
Talvi Ruostumaton teräsrotta (Ruostumaton teräsrotta, #1) Yö saapuu Tähtipäiväkirjat Mikromegas
 Kirja arvosteluja (yhteensä 0 kpl)
Ole ensimmäinen arvostelun kirjoittaja!