kesä
19
keskiviikko
Risingshadow on Suomen suurin scifi- ja fantasiakirjallisuuteen keskittynyt sivusto.
Tarjoamme mm. kattavan ja ajantasaisen spefikirjatietokannan,
arvosteluja uutuuskirjoista ja aktiivisen keskustelualueen!
Päävalikko
Kirjastovalikko
Kirjautuminen
Mainonta
Keitä paikalla
- Antti
- Prolet
- Darkki
Yhteensä paikalla:
- 3 käyttäjää
- 200 vierasta
Lähetä sivu
| 5.0 |
|
37% |
| 4.5 |
|
5% |
| 4.0 |
|
47% |
| 3.5 |
|
2% |
| 3.0 |
|
10% |
| 2.5 |
|
0% |
| 2.0 |
|
0% |
| 1.5 |
|
0% |
| 1.0 |
|
0% |
| 0.5 |
|
0% |

Keskiarvo 4.28
| Luettu | 66 kertaa |
| Luetaan nyt | 0 kertaa |
| Lukulistalla | 1 kertaa |
| Suosikkina | 1 kertaa |
| Omistettuna | 26 kertaa |
| Selattu 7pv aikana (uniikkeja osumia) | 7 kertaa |
Julkaisupäivä 1953
Muokannut Jussi 01.10.2012
Tyyli: fantasia, lastenkirjallisuus
Kustantanut WSOY. Teoksen alkuperäinen nimi on Hur gick det sen?.
Kansiylänimeke: Kirja Mymmelistä, Muumipeikosta ja pikku Myystä. Alkuteos ilmestynyt 1952, suomennos 1953 (20. painos 2007). Suomentanut Hannes Korpi-Anttila. Tekijän kuvittama. Sidottu. Kuvakirja.
Lastenkamarin klassikko, iki-ihana Tove Janssonin kuvittama ja kertoma nelivärinen kuvakirja, reikäkirja, jossa Muumipeikko, Mymmeli ja pikku Myy seikkailevat ja joutuvat ihmeellisiin kommelluksiin. Kuinkas sitten kävikään? -kysytään ja lukija pääsee eteenpäin kurkistamalla uteliaisuutta herättäviin reikiin.
Kirja arvosteluja (yhteensä 3 kpl)
- ShadowMaker
22.03.2013
Klassikko! Todellinen Muumi-klassikko! Muistan tästä teoksesta useat sananparret ja veikeän kuvituksen. Täys-osuma Tovelta!
- Dyn
19.11.2012
Lapsuuden klassikko, samaan aikaan ihastuttava ja ahdistava kuvakirja. Se imuri! Riimittely ja sivujen värien käyttö ovat jääneet pysyvästi mieleen vielä aikuisiällekin. Parasta Muumimaasta.
- maxs
01.10.2012
Kuinkas sitten kävikään? on hyvä kuvakirja pienten lasten muumeihin tutustuttamiseen. Tarina on kerrottu sanoihin "vaan kuinkas sitten kävikään?" päättyvin runosäkein, joka reiällisen ulkoasun ohella auttaa lapsia aktiivisessa eläytymisessä. Kirjassa on hieman alkupään muumien (ensimmäiset sarjakuvat, Muumipeikko ja pyrstötähti) riehakasta henkeä ja jotkin kohdat huvittavat myös vanhempia lukijoita.












