touko 19
sunnuntai
Risingshadow on Suomen suurin scifi- ja fantasiakirjallisuuteen keskittynyt sivusto. Tarjoamme mm. kattavan ja ajantasaisen spefikirjatietokannan, arvosteluja uutuuskirjoista ja aktiivisen keskustelualueen!


Kirjautuminen



Keitä paikalla

  • Warghast
  • Rituri
  • Dyn
Yhteensä paikalla:
  • 3 käyttäjää
  • 26 vierasta

Lähetä sivu

[klikkaa suuremmaksi]

Arvosanoja 57 kpl
5.0 21%
4.5 2%
4.0 51%
3.5 0%
3.0 23%
2.5 0%
2.0 2%
1.5 0%
1.0 2%
0.5 0%


Keskiarvo 3.90

Arvosanani
star1star2star3star4star5star6star7star8star9star10

Omistan kirjan

Luen nyt

Lisää arvostelu

Lisää suosikiksi

Lukulistalle

Kirjahyllyjen tilastoja
Luettu58 kertaa
Luetaan nyt1 kertaa
Lukulistalla6 kertaa
Suosikkina3 kertaa
Omistettuna14 kertaa
Selattu 7pv aikana
(uniikkeja osumia)
13 kertaa

Julkaisupäivä lokakuu 15, 2009
Muokannut Jussi 15.10.2009
Kaikki yli 10 euron tilaukset postikuluitta CDON.COMista
(kampanja voimassa 19.5.2013 klo 23:59 saakka)


Kustantanut WSOY. Teoksen alkuperäinen nimi on The Magician.

Alkuteos ilmestynyt 2008. Suomentanut Paula Korhonen. Sidottu.

Kaksi, jotka ovat yksi, muuttuvat yhdeksi, joka on kaikki.
Hän, joka hallitsee heitä, hallitsee koko maailmaa.


Alkemisti Nicholas Flamel, synkkäsydäminen maagikko John Dee sekä hätkähdyttäviä kykyjä omaavat kaksoset Josh ja Sophie mittelevät voimiaan panoksenaan kaikkien aikojen mahtavin loitsukirja ja koko maailmankaikkeuden tulevaisuus. Tohtori Dee apureineen janoaa omakseen tarunomaisen kirjan puuttuvia sivuja, Flamelille opuksen menettäminen puolestaan tietää varmaa kuolemaa: jokainen päivä ilman kirjaa vanhentaa häntä vuodella. Pariisissa, valon kaupungissa, Sophie vihitään uusiin vahvoihin taikoihin ja hänen veljensä etsii voimiaan salaperäisten katakombien syvyyksistä. Mutta ovatko seuraukset väkevämpiä kuin inhimilliset tunteet ja sisarusten välinen side?

Maagikko on juohevasti etenevä, huimapäinen fantasiaseikkailu, jonka tiukat juonenkäänteet koukuttavat lukijan heti kättelyssä. Romaani sisältää juuri sopivassa suhteessa kohtalokkaita salaisuuksia, kiehtovaa mytologiaa ja tuhansia vuosia vanhaa tarutietoa. Bestseller-listojen kärkeen maailmalla nousseen sarjan ensimmäinen osa Kirjanvartija ilmestyi suomeksi vuonna 2008.


 Muita kirjoja joista saatat pitää
Karou, savun tytär (Karou-trilogia, #1) Demoninmetsästäjän käsikirja Vaarallisia unia Susiemon klaani (Noitien taistelu, #1) Pörriäinen lentää hämärissä
 Kirja arvosteluja (yhteensä 2 kpl)
- Lovis
04.08.2010

Olen kirjaa vasta lukemassa, ja omasta mielestäni se on tähän asti mihin olen lukenut, niin ihan hyvä (: En voi nyt oikein enempää tuota kirjaa arvostella, sillä en tiedä mitä siihen voisi sanoa.
Pidin ainakin itse kirjasta 'kirjanvartija', joten tämä on ihan mukavaa sekä kelpo luettavaa.

Suosittelen tätä kirjaa kylläkin ihan luettavaksi.
Tykkää
 

ei
avataria
- Jackalbury
10.05.2010

'Maagikko' jatkaa 'Kirjanvartijasta' alkanutta tarinaa tämän tyyppiselle spefille epätyypillisen laadukkaasti ja minusta jopa tuntuu, että juoni paranee ja syvenee koko ajan tarinan edetessä. Scott osoittaa taitonsa välttämällä pahimpia kliseitä (tai no joo, onhan ajatus "2 amerikkalaista lasta pelastaa maailman" aika klisee, mutta Scott käsittelee sitä uudella tavalla).
'Maagikko' on mielenkiintoinen ja myös hauska ja vauhdikas luettava. Scottin henkilöt ovat monitahoisia ja jopa päähenkilöt epäilevät toisiaan kummallakin puolella.
Pariisiin päätynyt retkue joutuu heti ensiksi pakenemaan Deen hälyttämää Machiavellia pitkin kaupungin katuja onnistuen lopulta pääsemään lopulta turvaan Flamelin vanhan oppilaan, Saint-Germainen kreivin luokse, joka on tunnettu alkemisti, taikuri, muusikko ja huijari. Kreivin opettaessa tulitaikuutta Sophielle, antaa Flamel Excaliburin kaksoisparin, Clarentin, Joshille, joka sydämessään kaipaa auransa ja voimiensa herättämistä. Turvapaikan ulkopuolella Dee ja Machiavelli kutsuvat uusia vihollisia avukseen kukistaakseen Alkemistin joukkoineen. Tällä välin Alcatrazissa Perenelle joutuu miettimään miten selviytyä sfinksistä, hirviöitä täynnä olevasta vankilasta ja hämähäkkijumalasta sekä matkalla olevasta Morriganista apunaan vain 500-vuotias aave ja yllättävä liittolainen menneisyydestä.
Juoni tiivistyy kohti lopullista taistelua ja ratkaisua Abrahamin Kirjan kohtalosta.
Suosittelen kaikille 'Kirjanvartijan' lukeneille, jotka etsivät mukavaa ajanvietelukemista.
Arvosana: 8+.
Tykkää