touko 20
maanantai
Risingshadow on Suomen suurin scifi- ja fantasiakirjallisuuteen keskittynyt sivusto. Tarjoamme mm. kattavan ja ajantasaisen spefikirjatietokannan, arvosteluja uutuuskirjoista ja aktiivisen keskustelualueen!


Kirjautuminen



Keitä paikalla

  • Iivari
  • Dyn
  • Echramath
  • Rituri
Yhteensä paikalla:
  • 4 käyttäjää
  • 44 vierasta

Lähetä sivu

[klikkaa suuremmaksi]

Arvosanoja 48 kpl
5.0 17%
4.5 0%
4.0 50%
3.5 0%
3.0 27%
2.5 0%
2.0 6%
1.5 0%
1.0 0%
0.5 0%


Keskiarvo 3.77

Arvosanani
star1star2star3star4star5star6star7star8star9star10

Omistan kirjan

Luen nyt

Lisää arvostelu

Lisää suosikiksi

Lukulistalle

Kirjahyllyjen tilastoja
Luettu50 kertaa
Luetaan nyt0 kertaa
Lukulistalla9 kertaa
Suosikkina1 kertaa
Omistettuna14 kertaa
Selattu 7pv aikana
(uniikkeja osumia)
8 kertaa

Julkaisupäivä elokuu 12, 2010
Muokannut Jussi 12.08.2010
Kaikki yli 10 euron tilaukset postikuluitta CDON.COMista
(kampanja voimassa 19.5.2013 klo 23:59 saakka)


Kustantanut WSOY. Teoksen alkuperäinen nimi on Syren.

Alkuteos ilmestynyt 2009. Suomentanut Kaisa Kattelus. Sidottu, kansipaperi.

»MINÄ TULEN HAKEMAAN SINUA, SEPTIMUS, MINÄ LÖYDÄN SINUT…»

Septimus Heap ei ole vain kaikkien aikojen lahjakkain velho-oppilas, vaan myös ainoa, joka ikinä on palannut elävänä vaellukselta. Niinpä Marcia Overstrand palkitsee hänet tekemällä hänestä ylemmän oppilaansa. Septimus saa nyt itse päättää tulemisistaan ja menemisistään, ja toppuutteluista piittaamatta karauttaa uskollisen lohikäärmeensä Tulipärskeen selässä noutamaan Kauppa-asemalle jääneitä ystäviään.

Myöhemmin Septimus haaksirikkoutuu Jenna ja Beetle matkassaan henkeäsalpaavan kauniille saarelle, jolla asuu seireenihengen riivaama salaperäinen tyttö. Seireenihenki on liittoutunut Linnaa uhkaavan Tertius Fumen kanssa, mutta Syrahin ehdotus Septimukselle on paitsi vaarallinen myös harvinaisen houkutteleva.

Hankaluuksia on luvassa myös merirosvojen ahdistelemille Lucylle ja Susipojalle sekä Jennan isälle Milo Bandalle, jonka on estettävä aluksensa lastiruumaan piilotetun mystisen arkun joutuminen vääriin käsiin…

SAARI on viides osa vauhdikkaasta ja nokkelan humoristisesta SEPTIMUS HEAP -fantasiasarjasta, jossa aiemmin ovat ilmestyneet teokset Magiaa, Varjo, Peili ja Kivi. Warner Bros. on ostanut oikeudet Angie Sagen kansainvälisen menestyssarjan aloitusosaan perustuvaan animaatioelokuvaan, jonka ohjauksesta vastaa David Frankel – mies Marley ja minä -menestysfilmin takaa.

Raikkaan lumoava teos on tulvillaan vaikuttavaa magiaa ja kirjan juonessa yhdistellään sopivasti niin draamaa kuin komediaakin. – Kirkus Reviews


 Muita kirjoja joista saatat pitää
Velhovuoren aarre (Taistelupeli, #1) Jäämaan huuto (Jäämaan kronikka, #1) Kolmen kertomus (Prydainin kronikka, #1) Harry Potter ja viisasten kivi (Harry Potter, #1) Lasinpuhaltajan lapset
 Kirja arvosteluja (yhteensä 1 kpl)
- Maneki neko
20.09.2011

Saari on kelpo jatko-osa Septimus Heapin maailmanmainioon kirjasarjaan, muttei sisällä mitään uutta tai yllättävää. Plussaa Susipojan isommasta roolista, poika 409 on lempihahmoni. Kirja kuuluu aika lailla samaan kastiin kuin muutkin osat. Hauska ja mielenkiintoinen, mutta jännityksen- tai romantiikannälkäisille en voi suositella.
Tykkää