Kirjasto Diana Wynne Jones Taikuuden taakka
touko 20
maanantai
Risingshadow on Suomen suurin scifi- ja fantasiakirjallisuuteen keskittynyt sivusto. Tarjoamme mm. kattavan ja ajantasaisen spefikirjatietokannan, arvosteluja uutuuskirjoista ja aktiivisen keskustelualueen!


Kirjautuminen



Keitä paikalla

  • Darkki
  • Dyn
  • H.C.
  • Iivari
Yhteensä paikalla:
  • 4 käyttäjää
  • 38 vierasta

Lähetä sivu

[klikkaa suuremmaksi]

Arvosanoja 32 kpl
5.0 28%
4.5 0%
4.0 56%
3.5 0%
3.0 16%
2.5 0%
2.0 0%
1.5 0%
1.0 0%
0.5 0%


Keskiarvo 4.13

Arvosanani
star1star2star3star4star5star6star7star8star9star10

Omistan kirjan

Luen nyt

Lisää arvostelu

Lisää suosikiksi

Lukulistalle

Kirjahyllyjen tilastoja
Luettu33 kertaa
Luetaan nyt0 kertaa
Lukulistalla6 kertaa
Suosikkina1 kertaa
Omistettuna4 kertaa
Selattu 7pv aikana
(uniikkeja osumia)
10 kertaa

Taikuuden taakka

(Chrestomancin maailmat, #3) Seuraava Edellinen 

Julkaisupäivä toukokuu 20, 2011
Muokannut Jussi 31.12.2012


Kustantanut WSOY. Teoksen alkuperäinen nimi on The Pinhoe Egg.

Alkuteos ilmestynyt 2006. Suomentanut Ville Viitanen. Sidottu.

Tervetuloa Chrestomancin maailmoihin! Siellä taikuus on tavallista mutta väärissä käsissä vaarallista…

Eric ”Kissa” Chant on juuri näyttänyt tietäjänmahtinsa nenäkkäälle tallipojalle, kun hän jo saa nuhteet itseltään Chrestomancilta. Linnan sisätiloissa taikominen on ehdottomasti kiellettyä. Kummia alkaa kohta kuitenkin tapahtua. Auttaessaan Mariannea etsimään kuritonta kattiaan Kissa löytää Pinhoen vanhan sukutalon vintiltä vahvaa magiaa huokuvan aarteen, valtavan munan. Sitten yöllinen vieras koputtaa ikkunaan ja pyytää huolehtimaan lapsestaan – pian kuoriutuvasta aarnikotkanpoikasesta.

Kun Pinhoet saavat tietää Mariannen lahjoittaneen ullakolle kätketyn munan Chrestomancin oppipojalle, nuori neiti saa sukunsa vihat niskoilleen. Muutkin sukusalaisuudet uhkaavat paljastua Farleighin ja Pinhoen klaanien välisessä tuhoisassa noitasodassa, jossa Kissalla on totisesti käyttöä kaikille yhdeksälle hengelleen!

Taikuuden taakka on kolmas, itsenäinen osa Diana Wynne Jonesin brittiläisittäin hupsuttelevassa fantasiasarjassa, jossa aiemmin ovat ilmestyneet Noidan veli ja Tietäjän lapsuus.

"Täydellisen lumoavaa." – Neil Gaiman

Arvosteluotteita:

”Kirjan henkilöt ovat aivan mainioita, niin vanhat kuin uudet tuttavuudet, kaikki ne häijyt, puoliketkut, innokkaat, mököttävät, reippaat, ujot, viehättävät ja pelottavat. Tätä suosittelen mielihyvin niin lapsille kuin aikuisille. (...) Suomennos on luistava ja kekseliäs.” - Portti

”Mielikuvituksekasta. Hauskaa. Synkkää. Hyvin kerrottua. (...) Jones punoo kiehtovan tarinamaton noituudesta, sisaruussuhteista, risteävistä tarinanlangoista, kujemielestä, arkisuuden ja magian sekoituksesta ja siitä, ettei vanhoihin tapoihin takertuminen välttämättä ole hyvästä. (...) Jones kuljettaa tarinanlankojaan mestarin varmuudella kohti loppupuolen selvittelymylläkkää, joka kirjoittajalle tuttuun tapaan muistuttaa kovasti sarjakuvatappelua.” - Marika Riikonen, Hämeen Sanomat

”Brittiläisen fantasiakirjallisuuden mestarin parhaimmistoa Chrestomanci-sarjan merkeissä.” - Maria Loikkanen, Pohjolan Sanomat

”(…) Jonesin omintakeinen tyyli yhdistellä asioita, välillä täysin päättömästi, on lunastanut paikkansa fantasiakirjallisuudessa.” - Marjo Pihlajaniemi, Ilta-Sanomat


 Muita kirjoja joista saatat pitää
Mustesydän (Mustesydän-trilogia, #1) Keisarin panda Eragon (Perillinen, #1) Noidan kummitytär Vaarallisia unia
 Kirja arvosteluja (yhteensä 1 kpl)
- Billy
21.06.2011

Kirja oli mielestäni paras tästä 'Chrestomancin maailmat' sarjasta ilmestyneistä kirjoista.

4 tähteä, koska alku oli hidas ja kaikkia setiä ja tätejä oli aivan liikaa muistattevaksi, mutta sen jälkeen kun päästiin vauhtiin, en ainakaan itse laskenut kirjaa.

Diana Wynne Jonesin kirjat ovat omasta mielestäni satumaisen ihania ja tavattoman omaperäisiä, eikä niissä törmää tavallisiin fantasiakliseisiin. Kirja on loistava esimerkki, vaikka ei tosin paras Jonesin kirjoista.

Suosittelen kaikille, jotka ovat ennestään lukeneet Jonesin kirjoja ja pitäneet niistä, sillä tämä on aivan ihana. Ja miksei myös niille, jotka eivät aikaisemmin ole kyseiseltä kirjailijalta mitään lukenut.

Riemastuttavaa komediaa, ja ripaus draamaa; eli omasta mielestäni fantasiaa parhaimmillaan.


Kannattaa muuten lukea ensimmäiset osat, jotta olisi vähän taustaa Kissan ja Janetin taustoista. Tarinan kannalta se ei tosin ole kovin relevanttia.

Tykkää
  (+1 tykkäsi tästä)

Kirjasto Diana Wynne Jones Taikuuden taakka