Kirjasto Cassandra Clare Langenneiden enkelten kaupunki
touko 24
perjantai
Risingshadow on Suomen suurin scifi- ja fantasiakirjallisuuteen keskittynyt sivusto. Tarjoamme mm. kattavan ja ajantasaisen spefikirjatietokannan, arvosteluja uutuuskirjoista ja aktiivisen keskustelualueen!


Kirjautuminen



Keitä paikalla

  • KJK
  • Jussi
  • Echramath
  • Dragan
  • Iivari
  • Rauta
  • Zisatto
  • Radoxeald Lectunium
  • Windark
  • Maailmanherra
  • Rituri
Yhteensä paikalla:
  • 11 käyttäjää
  • 64 vierasta

Lähetä sivu

[klikkaa suuremmaksi]

Arvosanoja 93 kpl
5.0 37%
4.5 5%
4.0 41%
3.5 0%
3.0 14%
2.5 0%
2.0 3%
1.5 0%
1.0 0%
0.5 0%


Keskiarvo 4.19

Arvosanani
star1star2star3star4star5star6star7star8star9star10

Omistan kirjan

Luen nyt

Lisää arvostelu

Lisää suosikiksi

Lukulistalle

Kirjahyllyjen tilastoja
Luettu93 kertaa
Luetaan nyt6 kertaa
Lukulistalla55 kertaa
Suosikkina21 kertaa
Omistettuna32 kertaa
Selattu 7pv aikana
(uniikkeja osumia)
48 kertaa

Langenneiden enkelten kaupunki

(Varjojen kaupungit, #4) Seuraava Edellinen 

Julkaisupäivä syyskuu 19, 2012
Muokannut Jussi 19.09.2012


Kustantanut Otava. Teoksen alkuperäinen nimi on City of Fallen Angels.

Alkuteos ilmestynyt 2011. Suomentanut Terhi Leskinen. Sidottu.

Rakkaus. Veri. Petos. Kosto. Langenneiden enkelten kaupungissa panokset kovenevat.

Sota on ohi, ja Clary Fray on palannut New Yorkiin. Hän harjoittelee ahkerasti tullakseen Varjometsästäjäksi, ja Jacesta on vihdoin tullut virallisesti hänen poikaystävänsä.

Mutta sitten joku alkaa murhata Valentinen joukkoihin kuuluvia Varjometsästäjiä, ja uhkana on uusi sota. Lisäksi Clary sysää tahtomattaan liikkeelle tapahtumaketjun, jonka vuoksi hän voi menettää kaiken mitä rakastaa. Myös Jacen.


 Muita kirjoja joista saatat pitää
Velho ja leijona (Narnian tarinat, #1) Kaukametsän pakolaiset Stravaganza: Naamioiden kaupunki (Stravaganza, #1) Kyylän kyydissä Mustan myllyn mestari
 Kirja arvosteluja (yhteensä 11 kpl)
- Fallen angel
24.02.2013

Oikein viihdyttävä kirja, jonka luin hujauksessa, kun käsiini sain. Minua ei oikeastaan yhtään haittaa, että sarja jatkuukin sitten vielä, vaikka olikin trilogiaksi aluksi suunniteltu. Juoni eteni tälläkin kertaa hyvin. Minulle on kuitenkin jotenkin käynyt niin, että luen mieluummin "sivuhahmojen" tapahtumista kuin pääparin, jotenkin Clary ja Jace eivät säväytä enää samalla tavalla kuin ennen. Loppu oli ihan ok, vaikka jäi tosi pahasti kesken ja odotan siksi jatkoa innolla.
Tykkää
 

ei
avataria
- Marpe75
20.02.2013

[spoiler varoitus]
 
Kirja oli mielestäni hyvä ja mielenkiintoinen, mutta petyin loppuun aivan valtavasti. Olin jo aivan varma, että vihdoin Clary ja Jace saisivat toisensa. Alkaa jo ahdistaa, silti odotan innolla seuraavaa osaa.
Tykkää
 

ei
avataria
- Saru
16.12.2012

Kirjan juoni meni eteenpäin melko tasaisesti ja lopussa se räjähti. Suloinen kirja. Siskoni osti juuri sarjan viidennen osan englanniksi (City of Lost Souls), joten pian sekin pääsee nenäni eteen.

Olisin iloinen, jos loputkin osat suomennettaisiin.
Tykkää
 

- Kirjaneito
08.12.2012

[spoiler varoitus]
 
Täytyy sanoa että olin epäileväinen kirjan suhteen. Pidin ensimmäisestä trilogiasta paljon ja pelkäsin että nämä seuraavat osat tuntuisivat väen vängällä jatketuilta.

Toisin kuitenkin kävi. Pidin siitä että koko ongelma juonsi juurensa Claryn toiveesta enkelille Lasikaupungin lopussa. Kuitenkin tämä usein jatko osissa toistuva kuvio- poika ja tyttö saivat toisensa mutta poika alkaa yllättäen vältellä tyttöä, ärsytti.

Simon toimi kertojana hyvin ja alan vihdoin itsekin tykästyä tähän hahmoon jota ensin inhosin. Pidin myös Jordanista ja elättelen toiveita hänen ja Maian välille!

Tiivistetysti, en malta odottaa seuraavan osan suomennosta!
Tykkää
 

- Reta-Rees
26.10.2012

[spoiler varoitus]
 
Simon-fanit tulevat olemaan tyytyväisiä tästä kirjasta. Jace/Clary parituksesta tykkääville on tiedossa vähän pussailua ja turhaa ihmissuhdedraamaa. Alecista ja Magnuksesta tykkävät tulevat pettymään sillä he ovat mystisellä matkalla noin puolet kirjasta. Kirjassa nostetaan esille muutaman uusi hahmo ihan kiinnostavalla tavalla. Sanoisin että ihan OK nuortenkirja mutta tätä sarjaa kannattaa lukea vähän enemmän kieli poskessa kuin aivan tosissaan.
Tykkää
 

ei
avataria
- EndlessMoment
12.10.2012

[spoiler varoitus]
 
Täytyy sanoa että rakastan tätä sarjaa VALTAVASTI. Olin aivan innoissani tästä tiedosta että sarjaan kirjoitetaan kolme osaa lisää. Enkä voi sanoa -vaikka haluaisinkin- että olisin tyytyväinen jos sarja olisi päättynyt kolmanteen osaansa, olen vain niin koukussa tähän sarjaan.

Tämän kirjan alku oli ihana ajattelin, että tälläkertaa Jace ja Clary ovat yhdessä, kun vaara koittaa. Kuitenkin nämä toiveet romuttuivat jo aikaisin. Ärsyttää aivan valtavasti tuo, että Clare on päättänyt laittaa Jacen ja Claryn suhteen rakoilemaan TAAS, aivan kuin sitä ei olisi luettu jo tarpeeksi. Kuitenkin aivan loppumetreille saakka pidin kirjasta ja olin innoissani. Mutta se loppu! En oikeasti jaksa tuota, että on pakko rakentaa jatkuvaa draamaa. Ja juuri kun Clary ja Jace olivat sopineet jne. niin silloin on pakko sitten "leimauttaa" Jace ja Sebastian.

Mielestäni Clare teki myös erään toisen suuren virheen, sen, että hän lopetti kirjan noin kesken, se on omasta mielestäni halpamaista. Voin melkein arvata mitä seuraavassa osassa tapahtuu. Alkaisikohan Jace mahdollisesti vältellä Clarya tai katoaisi salaperäisesti?
Tykkää
  (+1 tykkäsi tästä)

- Ara
11.10.2012

[spoiler varoitus]
 
Taidan olla yksi niistä harvoista, jotka todella alkavat ärsyyntyä Varjojen kaupungit -sarjaan (=arvioinut kirjan kahdella tähdellä).

Ensimmäinen kirja oli alusta hyvä ja lopusta taas pettymys, kun kävi ilmi, että Jace ja Clary olivat sisaruksia (yksi maailman vanhimmista kliseistä, joita on alkanut näkyä harmittavan paljon tämän päivän fantasiakirjallisuudessa esim. kolmiodraama). Toisessa osassa tarina meni hyvin eteenpäin ja aloin todella kiinnostua sarjasta, kun Clary löysi voimansa ja Valentinen suunnitelmat menivät ainakin osakseen pipariksi. Kolmas oli jo hyvä, oikeasti hyvä, kun saatiin enemmän tietoa Idris'istä, Valentinen suunnitelmat saatiin estettyä ja kaikki päättyi hyvin. Sarja olisi voinut loppua siihen ja olisin saattanut merkitä kolmannen osan yhdeksi suosikkikirjoistani.

Clare kuitenkin kirjoitti neljänne osan - joka olisi pitänyt jättää lukijan oman mielikuvituksen varaan.
Claryn ja Jacen kuvio alkoi mennä sotkuiseksi jo kirjan alussa ja lopulta niin vaikeaksi, että sitä oli todella tympäännyttävää lukea. Simonin toilailut ja vaikutus tapahtumiin olivat mielenkiintoinen ja hyvä lisä, mutta lopulta nekään eivät voineet laimentaa pettymystä sarjan todellisten päähenkilöiden sössiessä jatkuvasti. Jacen oma päättämättömyys ja Claryn hapuilu sokkona tilanteen korjaamiseksi sai ainakin minut kiristelemään hampaitani.
Jo puolivälissä tarina alkoi tuntua väkisin kasatulta.

Kun Lilith kuitenkin saatiin sillä erää kukistettua, huokaisin helpotuksesta. Ajattelin, että tämä loppuu näin, hyvä. Pääpari sai sovinnon aluilleen ja vaikka Sebastian jouduttiinkin jättämään henkiin, niin ei mitään. Hän ei aiheuta ongelmia, koska Simon ei antanut hänelle omaa vertaan. Sitten Clare menee ja kirjoittaakin Jacen Sebastianin valtaan. Aivan kuin Jace ei kykenisi vuosien varjomestätäjä-harjoittalun jälkeen laittamaan tälle ollenkaan vastaan. Mitä ihmettä?!

Koko loppuratkaisu kielii ideoiden loppumisesta tai niiden liian suuresta määrästä, ja neljännen kirjan kirjoitus rahastukselta. Jos Clarella on noin paljon insipiraatiota, olisi hän voinut aloittaa toisen kirjasarjan, mutta ei. Hänen oli pakko jatkaa Varjojen kaupunkeja, jonka tilanteet eivät enää fantasia-tasollakaan pysyneet realistisissa rajoissa. Päähahmot eivät kehityneet lainkaan, vaan junnasivat sokeina paikoillaan.
Tulen kyllä lukemaan seuraavan osan, mutta erittäin suurella varauksella. Clare joutuu selittämään ja parantamaan tasoaan todella paljon, jos aikoo päästä edes ensimmäisen kirjan lähelle toisesta ja kolmannesta puhumattakaan.
Tykkää
  (+1 tykkäsi tästä)

- Q_Black
10.10.2012

Olen edelleen sitä mieltä, että tämän loistavasti alkaneen ja loistavasti päättyneen sarjan olisi voinut jättää siihen kolmeen kirjaan niin kuin oli alunperin tarkoitus. Rakastan tämän sarjan maailmaa ja hahmoja enkä halua niiden menevän pilalle. Neljäs kirja imaisi minut uudelleen maailmaansa ja jatkoi tuttua Claren tyyliä alusta loppuun. Tarina oli monivivahteinen eikä tapahtumien kulkua voinut ennakoida oikeastaan mitenkään, varsinkaan kun ei tiennyt mitä odottaa.

Okei, ehkä tuo Claryn ja Jacen kuvio alkoi vähän muistuttaa sellaista kaavoihin kangistunutta tarinaa siitä, kuinka pari viimein tunnustaa rakkautensa, mutta sitten jokin astuu heidän väliinsä ja sotkee kuvion totaalisesti. Ihan kiva, että tähän oli saatu tekstiä monien eri henkilöiden näkökulmasta, joten tarina ei jäänyt ihan yksipuoleiseksi. Tottakai lopussa oli jännitystä nostattavaa toimintaa ja kirja jää kyllä niin pahaan kohtaan, että ihan ärsyttää. Siis seuraavaa odotellessa.
Tykkää
 

- milli99
08.10.2012

[spoiler varoitus]
 
Upea jatko-osa upealle kirjasarjalle!! Jaoin epäillykseni edellisten arvostelijoiden kanssa sillä myös minä mietin miten ideaa voi Valentinen kuoleman jälkeen vielä jatkaa, mutta pelkoni oli todellakin turha.

Lasikaupungin tapahtumien jälkeen tilanne normalisoituu; Clary kouluttautuu varjonmetsästäjäksi, ja on rakastunut Jaceen. Jocelyn ja Luke ovat menossa naimisiin, Alec ja Magnus matkustelevat ja Simon seurustelee; Isabellen ja Maian kanssa. Missään ei ole suurta hätää ennekuin varjonmetsästäjien ruumiita alkaa löytyä. Ja mitä merkitsevät Jacen karmivat unet joissa hän tappaa Claryn yhä uudestaan ja uudestaan?

Tämä sarja on kuin huumetta, sillä kun on aloittanut siitä ei pääse eroon. En edes tiedä miten selviän seuraavan osan suomennoksen ilmestymiseen asti.
Tykkää
 

ei
avataria
- rudi92
22.09.2012

Koko kirjasarja on aivan loistava. Yhdyn NermiEddlittin sanoihin siitä, että pelkäsin hieman, onko sarjaa pitkitetty liikaa, mutta turhaa pelkäsin.

Pidin siitä, että Simon oli suuremmassa roolissa. Oli myös kiva, että vaikka Valentine onkin kuollut, pahoja asioita tapahtuu silti.

Ja kirjan loppu oli kyllä aika huikea. Pakottaa jälleen ostamaan seuraavaan osan.
Tykkää
  (+2 tykkäsi tästä)

- NermiEddlitt
21.09.2012

[spoiler varoitus]
 
Varjojen kaupungit saa taas jännittävän jatko-osan.
Kirjaa ostaessani pelkäsin, että alunperin trilogiaksi tarkoitetun sarjan nelososa vaikuttaisi väkinäiseltä ja tuottaisi pettymyksen. Mutta mnä en ainakaan pettynyt..

Vaikka Jace ja Clary saavatkin nyt rakastaa toisiaan, eivät heidän ongelmansa ole suinkaan ohi. Uneton, riutunut Jace on alkanut vältellä Clarya, eikä kukaan ymmärrä syytä.
Simon yrittää palata takaisin normaaliin elämäänsä, mutta hänen naisongelmiensa lisäksi joku tahtoo hänet hengiltä. Kammottava totuus Kainin merkistä alkaa hahmottua.
Alecin ja Manguksen suhde alkaa myös säröillä, kun satoja vuosia vanhan velhon menneisyys alkaa kaivertaa Alecia.

Uudet ja vanhat salaisuudet muuttuvat valheiksi.. Uudet, pahemmat viholliset odottavat. Jace, Clary ja Simon ovat koston kohteita ja uusien alkujen välikappaleita.
Clarylle valkenee, että syy uuden vihollisen nousuun on hänen tekemänsä valinta. Clary itse on ajanut valon ja pimeän epätasapainoon.

Valentinen viimeiseksi jäänyt sota on vasta alkusoittoa verrattuna niihin voimiin, jotka hän tietämättään herätti..
Tykkää
 

Kirjasto Cassandra Clare Langenneiden enkelten kaupunki