Kirjasto Dan Simmons Flashback
touko 25
lauantai
Risingshadow on Suomen suurin scifi- ja fantasiakirjallisuuteen keskittynyt sivusto. Tarjoamme mm. kattavan ja ajantasaisen spefikirjatietokannan, arvosteluja uutuuskirjoista ja aktiivisen keskustelualueen!


Kirjautuminen



Keitä paikalla

  • Windark
  • Jupe
  • Dyn
  • Iivari
  • Rauta
  • Zisatto
  • Tiuku
  • Thialfi
Yhteensä paikalla:
  • 8 käyttäjää
  • 53 vierasta

Lähetä sivu

[klikkaa suuremmaksi]

Arvosanoja 5 kpl
5.0 0%
4.5 0%
4.0 80%
3.5 0%
3.0 0%
2.5 0%
2.0 0%
1.5 0%
1.0 20%
0.5 0%


Keskiarvo 3.40

Arvosanani
star1star2star3star4star5star6star7star8star9star10

Omistan kirjan

Luen nyt

Lisää arvostelu

Lisää suosikiksi

Lukulistalle

Kirjahyllyjen tilastoja
Luettu5 kertaa
Luetaan nyt1 kertaa
Lukulistalla6 kertaa
Suosikkina0 kertaa
Omistettuna6 kertaa
Selattu 7pv aikana
(uniikkeja osumia)
14 kertaa

Flashback


Julkaisupäivä lokakuu 13, 2012
Muokannut Thialfi 11.03.2013


Kustantanut Like. Teoksen alkuperäinen nimi on Flashback.

Alkuteos ilmestynyt 2011. Suomentanut Einari Aaltonen. Sidottu.

Hyytävä dystopiaromaani talouskriisin raunioittamasta vuoden 2036 Amerikasta.

USAn maailmanpoliittinen ylivoima luhistuu talouselämän syöksykierteessä ja entisestä supervallasta tulee väkivallan, korruption ja terrorismin kehto. Yhteiskunnassa vallitsee vahvimman oikeus, ja kurjistuva kansa haikailee paluuta menneisyyden suurvallan loistoon. Tavallisen kansan ainoa pakokeino arjen ankeudesta on flashback, kemianteollisuuden kruununjalokivi: voimakasta riippuvuutta aiheuttava huumausaine, joka sallii käyttäjänsä elää uudelleen muistojaan.

Ex-kyttä ja narkomaani Nick Bottom on yksi monista, jonka elämän flashback on riuduttanut. Nickillä ei ole jäljellä mitään, paitsi muisto auto-onnettomuudessa kuolleesta vaimostaan, kun hän saa yllättävän tilaisuuden korjata elämänsä suunta. Hiroshi Nakamura, superrikas yritysimperiumin takapiru, pyytää Nickin apua poikansa selvittämättömän murhan ratkaisemisessa.

Eräs Nickin muistikuva kätkee sisäänsä vihjeen Nakamuran pojan murhaajan henkilöllisyydestä, ja Nick alkaa ratkoa muistikuviinsa kutoutuvaa mysteeriä pala palalta. Hän päätyy epämiellyttävän totuuden äärelle, ja tuo totuus on hengenvaarallinen.

"Tiedättehän sen tärisevän tunteen, kun törmää täysin odottamatta kirjaan, joka vastaa niin moneen kysymykseen kerralla. Erityisen herkullinen tunne on, kun niitä vastauksia ropisee kirjasta, jota alkaa lukea hauskana väli-scifinä muutaman historiantutkimuksen lomassa. Juuri sellainen kirja on Dan Simmonsin Flashback." - Seppo Turunen, Kainuun Sanomat


 Muita kirjoja joista saatat pitää
Prefekti Aurinkojen huone Tohtori Moreaun saari Toiset taivaat Mona Lisa
 Kirja arvosteluja (yhteensä 0 kpl)
Ole ensimmäinen arvostelun kirjoittaja!
Kirjasto Dan Simmons Flashback