Päävalikko
Kirjastovalikko
Kirjautuminen
Keitä paikalla
- Jossu89
- Iivari
- Tiuku
- Windark
- 4 käyttäjää
- 40 vierasta
Lähetä sivu
| 5.0 |
|
22% |
| 4.5 |
|
6% |
| 4.0 |
|
41% |
| 3.5 |
|
3% |
| 3.0 |
|
22% |
| 2.5 |
|
0% |
| 2.0 |
|
3% |
| 1.5 |
|
3% |
| 1.0 |
|
0% |
| 0.5 |
|
0% |

Keskiarvo 3.88
| Luettu | 32 kertaa |
| Luetaan nyt | 0 kertaa |
| Lukulistalla | 14 kertaa |
| Suosikkina | 6 kertaa |
| Omistettuna | 14 kertaa |
| Selattu 7pv aikana (uniikkeja osumia) | 43 kertaa |
Kustantanut WSOY. Teoksen alkuperäinen nimi on The Last Guardian.
Alkuteos ilmestynyt 2012. Suomentanut Jaakko Kankaanpää. Sidottu, kansipaperi.
TÄHÄNKÖ KAIKKI PÄÄTTYY?
Kohtalon täyttymys on käsillä. Hetkellä millä hyvänsä.
Mikään ei tunnu säikyttävän Artemista, nuorta rikollisneroa. Keijumaailmassa on kuitenkin eräs, joka on jo ennenkin saanut hänet tolaltaan: ilkeä tonttunainen Opal Koboi. Tällä kertaa Artemiksen perivihollinen on onnistunut herättämään kuolleista Fowlin sukutiluksille haudatut muinaiset keijusoturit. Niiden henget ryhtyvät riivaamaan myös Mylesiä ja Beckettiä, Artemiksen jo valmiiksi vilkkaita pikkuveljiä. Henget eivät tunnu myöskään tajuavan, että taistelu, jossa Oro Danulaisen johtamat berserkit saivat surmansa, päättyi jo 10 000 vuotta sitten.
Artemiksella on aikaa vain auringonnousuun asti. Siihen mennessä hänen tulee saattaa kuolleet keijut lopullisesti manan majoille ja vapauttaa berserkkiarmeijaan värvätyt veljet henkien otteesta. Vain sen takia, että yksi mielipuolinen tonttu haluaa maailman valtiattareksi, ihmiskuntaa uhkaa ennennäkemätön Harmageddon…
Eoin Colfer – Irlannin satusaaren ikioma fantasiavelho – heittää Viimeisessä vartijassa huikeat hyvästit Artemis Fowl -menestyssarjalleen!
avataria
- Molekyyli
[spoiler varoitus]
Aivan ihana loppu! Itkin (taas) kun Artyni kuoli. Ja niin tein myös kun opalin klooni kuoli. Mutta loppu oli aivan täydellinen! Eoin Colfer se vasta osaa! Kirja oli täynnä hauskoja kohtauksia, kuten se miten Artemis miettii mikä olisi pahin tapa kuolla. Verenhimoiset ankat vaiko hullut heinäsirkat?
avataria
- w-a-r-i
Ihan mahtava lopetus mahtavalle sarjalle :) Jännittäviä juonen käänteitä ja hupaisia yksityiskohtia! Ihana <3
- kissafani
Mahtava kirja! Odotin paljon muiden Artemusten jälkeen mutta odotukseni ylittyivät silti. Ehdottomasti paras lukemani kirja.
- Serafia
Mitä voisin sanoa?
Kirja oli mahtava ja kirjoitettu suhteellisen hyvin. Joissain kohdissa kuitenkin tuli tunne, että sitä ei ollu kirjoitettu niin hyvin kuin joitain muita kohtia.
Kirjan lopussa minulla tuli kyynel silmään kahdessa kohtaa.
"Pysy loitolla. Et tiedä, minkä kanssa olet tekemisissä." Artemis sanoi noin Foalylle, Butlerille ja Hollylle. Hollyhän oli sanonut nuo samat sanat Artylle, mutta pujauttaen ihminen -sanan vain sinne sekaan.
Ja toiseksi, ihan viimeiset lauseet. Holly sanoi ne, ne sanat olivat täsmälleen samat, joilla ensimmäinen Artemis Fowl kirja alkoi.
Nyt on haikea olo, kun olen lukenut Artemis Fowl sarjan päätökseen. Se oli ihana ja rakastan tätä sarjaa. Hyvästi, Artemis Fowl!
- The Big Bad Wolf
[spoiler varoitus]
Alun perusteella kritisoin kirjan valitettavasti huonoimmaksi Artemis Fowliksi, mutta loppu totaalisesti pelasti kaiken.
Tarkemmin ajatellen en ole ikinä lukenut parempaa lopetusta mihinkään sarjaan. Mutta aloitetaan alusta...
Onko Arty kasvanut niin isoksi, että huumori on kuihtunut? Hahmot yleensäkin alkoivat vähän tylsistyttää, vaikken huomannut suuriakaan muutoksia. Kirjoittiko Colfer turhan hätäisesti viimeisen kirjansa? Ja miksi? Halusiko hän päästä siitä eroon, vai vaatiko kustantaja paperia pöydälleen nyrkillä uhaten? Halusiko Colfer päästä kirjoittamaan kohtausta, johon koko sarja huipentuu?
Mutta kuten sanoinkin, loppu pelasti kaiken. Vaikkei kukaan sitä olisikaan epäillyt, nyt tiedämme ettei edes kuolema voi pysäyttää Artemis Fowl toista.
Kun kirja loppui Hollyn lausumiin sanoihin, joila ensimmäinen Artemis alkoi, aloin itkeä. Koska jokin siinä niin paljon kosketti, ja koska sarja vain... Se on ohi nyt.
(+4 tykkäsi tästä)










