Kirjasto Arkadi & Boris Strugatski Stalker: Huviretki tienpientarelle
kesä 19
keskiviikko
Risingshadow on Suomen suurin scifi- ja fantasiakirjallisuuteen keskittynyt sivusto. Tarjoamme mm. kattavan ja ajantasaisen spefikirjatietokannan, arvosteluja uutuuskirjoista ja aktiivisen keskustelualueen!


Kirjautuminen



Mainonta

Mainospalkki

Keitä paikalla

  • Darkki
  • Choss
  • haplotus
  • Tuomas S.
  • Taivaskäärme
  • Nafisan
Yhteensä paikalla:
  • 6 käyttäjää
  • 48 vierasta

Facebook

Lähetä sivu

[klikkaa suuremmaksi]

Arvosanoja 30 kpl
5.0 23%
4.5 0%
4.0 50%
3.5 0%
3.0 23%
2.5 0%
2.0 3%
1.5 0%
1.0 0%
0.5 0%


Keskiarvo 3.93

Arvosanani
star1star2star3star4star5star6star7star8star9star10

Omistan kirjan

Luen nyt

Lisää arvostelu

Lisää suosikiksi

Lukulistalle

Kirjahyllyjen tilastoja
Luettu34 kertaa
Luetaan nyt0 kertaa
Lukulistalla0 kertaa
Suosikkina1 kertaa
Omistettuna17 kertaa
Selattu 7pv aikana
(uniikkeja osumia)
20 kertaa

Stalker: Huviretki tienpientarelle

(Sci-fi -sarja)

Julkaisupäivä 1982
Muokannut Jussi 23.06.2010


Kustantanut WSOY. Teoksen alkuperäinen nimi on Piknik na obochine.

Alkuteos ilmestynyt 1972. Suomentanut Esa Adrian. Päällys: Heikki Kalliomaa. Sidottu, kansipaperi.

Valittu kääntämisvuonnaan parhaaksi ulkomaiseksi kirjaksi Yhdysvalloissa, Ranskassa ja Ruotsissa. Valittu Tähtivaeltaja-lehden 1900-luvun tieteiskirjallisuuden Top 50-listalle 2000.

Neuvostokirjailijoiden kärkeen kuuluvien Strugatskin veljesten Stalker on niittänyt meilläkin mainetta Tarkovskin samannimisenä elokuvana. Kirja on filmiä letkeämpi ja realistisempi, reippaan aito kuva tulevaisuuden Kanadasta, jos kohta myös uhkea, filosofinen vertauskuva ihmisen, luonnon ja teknologian suhteista.

Ihmistä monin verroin kehittyneemmät olennot ovat tehneet pikavierailun ja jättäneet jälkeensä omituista kamaa hallitsemattomia luonnonilmiöitä. Näin syntynyt ”vyöhyke” on ihmisen rajattoman uteliaisuuden, pelon ja ahneuden kohde. Alamaailman puolivillaiset ”stalkerit”, yhtenä heistä kirjan antisankari rento jätkä Red, tekevät henkensä kaupalla kahmimisreissuja tarkoin vartioidulle vyöhykkeelle. Kuin ihminen omille vaaranalaisille alueilleen, jos niin halutaan tulkita.


 Muita kirjoja joista saatat pitää
Viideskymmenes vapahtaja Karsintavaihe Virtuaalivalo Pimeän pilven ritarit Vuonna 1984
 Kirja arvosteluja (yhteensä 0 kpl)
Ole ensimmäinen arvostelun kirjoittaja!
Kirjasto Arkadi & Boris Strugatski Stalker: Huviretki tienpientarelle