URBAANI FANTASIA

Urbaani fantasia merkitsee lyhyesti sanottuna sellaista fantasiaa, jonka tapahtumat sijoittuvat todelliseen ja nykyaikaiseen maailmaan, eivätkä mielikuvitusmaailmaan. Joissakin kirjoissa tapahtumat voivat kuitenkin sijoittua sekä mielikuvitusmaailmaan että todelliseen maailmaan.

NationMaster.com määrittelee urbaanin fantasian näin: "Urban fantasy is a subset of contemporary fantasy, consisting of magical novels and stories set in contemporary, real-world, urban settings--as opposed to 'traditional' fantasy set in wholly imaginary landscapes, even ones containing imaginary cities, or having most of their action take place in them. Urban fantasy may also refer to more modern versions of 'traditional' fantasy worlds. The modern urban fantasy protagonist faces extraordinary circumstances as plots unfold in either open (where magic or paranormal events are commonly accepted to exist) or closed (where magical powers or creatures are concealed) worlds."

Urbaani fantasia sisältää usein kauhua, dark fantasya ja paranormaalia romantiikkaa. Joissakin teoksissa voi olla myös scifi-vaikutteita.

Urbaania fantasiaa kirjoitetaan ja julkaistaan paljon, koska sen suosio kasvaa koko ajan. Sen vuoksi uusia kirjailijoita on ilmaantunut paljon. Jotkut kirjailijat kirjoittavat yksittäisiä teoksia, kun taas toiset kirjoittavat kirjasarjoja.

Urbaanin fantasian pioneereina pidetään Emma Bullia, John Crowleya, Jonathan Carrollia, Megan Lindholmia, Jonathan Carrollia, Matt Ruffia, Terri Windlingia ja Charles de Lintia.

LINKKEJÄ

KIRJAILIJA- JA KIRJAESITTELYT

Esittelen lyhyesti muutamia kirjailijoita, jotka ovat kirjoittaneet urbaania fantasiaa. Tässä esittelyssä ei mainita kaikkia kirjailijoita, eikä kirjailijoiden kaikkia teoksia.

Mario Acevedo (www.marioacevedo.com)

Ann Aguirre (www.annaguirre.com)

  • Ann Aguirre on amerikkalainen tieteis- ja fantasiakirjailija.
  • Kirja(t)/kirjasarja(t): The Corin Solomon Series -sarja.

Ilona Andrews (www.ilonaland.com)

  • Ilona Andrews on venäläissyntyinen kirjailija, joka asuu miehensä kanssa USA:ssa. Ilona ja Gordon Andrews ovat kirjoittaneet kirjasarjan yhdessä.
  • Kirja(t)/kirjasarja(t): Kate Daniels -sarja.
  • Kirja-arvostelulinkkejä: Magic Bites (Love Vampires), Magic Bites (Bookspot Central).

L. A. Banks (www.vampirehuntress.com ja www.crimsonmoonnovels.com)

  • L. A. Banks eli Leslie Esdaile Banks on amerikkalainen kirjailija, joka on kirjoittanut romantiikkaa, fantasiaa ja jännitystä.
  • Kirja(t)/kirjasarja(t): Vampire Huntress Legend Novels - ja Crimson Moon [/url] -sarjat.
  • Kirja-arvostelulinkkejä: Minion (Romantic Times Book Reviews).

Patricia Briggs (www.hurog.com )

Terry Brooks (www.terrybrooks.net)

  • Terry Brooks on amerikkalainen kirjailija, joka tunnetaan parhaiten Shannara-sarjan kirjoittajana, mutta hän on kirjoittanut myös urbaania fantasiaa eli The Word and the Void -sarjan, jota monet ihmiset pitävät Brooksin parhaimpana sarjana.
  • Kirja(t)/kirjasarja(t): The Word and the Void -sarja.
  • Kirja-arvostelulinkkejä: Running with the Demon (Infinity Plus), Running with the Demon (SF Site).

Emma Bull (shetterly.googlepages.com)

  • Emma Bull on amerikkalainen kirjailija. War for the Oaks on Bullin tunnetuin teos. Bull on naimisissa kirjailija Will Shetterlyn kanssa.
  • Kirja(t)/kirjasarja(t): War for the Oaks.
  • Kirja-arvostelulinkkejä: War for the Oaks (Blogcritics Magazine).

Jim Butcher (www.jim-butcher.com)

  • Jim Butcher on amerikkalainen kirjailija, joka tunnetaan The Dresden Files -kirjoista, joista on tehty myös tv-sarja.
  • Kirja(t)/kirjasarja(t): The Dresden Files -sarja.
  • Kirja-arvostelulinkkejä: Storm Front (The Best Reviews), Storm Front (www.sffworld.com).

Rachel Caine eli Roxanne Longstreet (www.rachelcaine.com)

  • Rachel Caine on Roxanne Longstreetin salanimi. Roxanne Longstreet on amerikkalainen kirjailija.
  • Kirja(t)/kirjasarja(t): Weather Warden -sarja.
  • Kirja-arvostelulinkkejä: Ill Wind (SF Site), Heat Stroke (SF Site).

Mike Carey (www.mikecarey.net)

Jonathan Carroll (www.jonathancarroll.com)

Karen Chance (www.karenchance.com)

John Crowley (crowleycrow.livejournal.com)

  • Kirja(t)/kirjasarja(t): Little, Big.
  • Tietoja kirjailijasta: John Crowley on amerikkalainen kirjailija.
  • Kirja-arvostelulinkkejä: Little, Big (SF Signal), Little, Big (The Eyrie).

S. J. Day (www.sjday.net)

  • S. J. Day on amerikkalainen kirjailija.
  • Kirja(t)/kirjasarja(t): Marked -sarja.
  • Kirja-arvostelulinkkejä: Eve of Darkness (Tez Says).

Charles de Lint (www.charlesdelint.com)

Mark del Franco (www.markdelfranco.com)

Carole Nelson Douglas (www.carolenelsondouglas.com)

Jocelynn Drake (www.jocelynndrake.com)

Jeanine Frost (www.jeanienefrost.com)

Neil Gaiman (www.neilgaiman.com).

Yasmine Galenorn (www.galenorn.com)

Laura Anne Gilman (www.sff.net/people/lauraanne.gilman)

  • Laura Anne Gilman on amerikkalainen kirjailija.
  • Kirja(t)/kirjasarja(t): Retrievers-sarja.
  • Kirja-arvostelulinkkejä: Staying Dead (SF Site).

Simon R. Green (www.bluemoonrising.nl)

Justin Gustainis (www.justingustainis.com)

Laurell K. Hamilton (www.laurellkhamilton.org)

M. L. N. Hanover eli Daniel Abraham (www.danielabraham.com)

Charlaine Harris (www.charlaineharris.com)

Kim Harrison (www.kimharrison.net)

Mark Henry (www.markhenry.us)

John Levitt (www.jlevitt.com)

  • John Levitt on amerikkalainen kirjailija.
  • Kirja(t)/kirjasarja(t): Dog Days -sarja.
  • Kirja-arvostelulinkkejä: Dog Days (Green Man Review), Dog Days (Bookspot Central), New Tricks (Darque Reviews).

Maria Lima (www.thelima.com)

Megan Lindholm eli Robin Hobb (www.meganlindholm.com)

Richelle Mead (www.richellemead.com)

C. E. Murphy (www.cemurphy.net)

Justine Musk (en.wikipedia.org/wiki/Justine_Musk)

  • Justine Musk on kanadalainen kirjailija.
  • Kirja(t)/kirjasarja(t): BloodAngel -sarja.
  • Kirja-arvostelulinkkejä: BloodAngel (SciFiGuy.ca), Lord of Bones (The Novel Blog).

Tim Powers (www.theworksoftimpowers.com)

Jennifer Rardin (www.jenniferrardin.com)

Kat Richardson (www.katrichardson.com)

  • Kat Richardson on amerikkalainen kirjailija.
  • Kirja(t)/kirjasarja(t): Greywalker -sarja.
  • Kirja-arvostelulinkkejä: Greywalker (Love Vampires), Poltergeist (Love Vampires).

Matt Ruff (www.bymattruff.com)

Johanna Sinisalo (www.teos.fi/kirjailijat.php?id=29)

Jeri Smith-Ready (www.jerismithready.com)

Rob Thurman (www.robthurman.net)

  • Rob Thurman on amerikkalainen kirjailija.
  • Kirja(t)/kirjasarja(t): Cal Leandros -sarja.
  • Kirja-arvostelulinkkejä: Nightlife (Green Man Review), Nightlife (Blogcritics Magazine), Moonshine (Romantic Times Book Reviews), Moonshine (Green Man Review).

Carrie Vaughn (www.carrievaughn.com)

Phaedra Weldon (www.phaedraweldon.com)

  • Phaedra Weldon on amerikkalainen kirjailija.
  • Kirja(t)/kirjasarja(t): Zoë Martinique -sarja.
  • Kirja-arvostelulinkkejä: Wraith (The Best Reviews), Spectre (Darque Reviews).

Eileen Wilks (www.eileenwilks.com)

  • Eileen Wilks on amerikkalainen kirjailija, joka kirjoittaa sekä fantasiaa että romanttisia kirjoja.
  • Kirja(t)/kirjasarja(t): The World of the Lupi -sarja.
  • Kirja-arvostelulinkkejä: Tempting Danger (The Best Reviews), Mortal Danger (The Best Reviews).

Tad Williams (www.tadwilliams.com)

  • Kirja(t)/kirjasarja(t): The War of the Flowers.
  • Tietoja kirjailijasta: Tad Williams on amerikkalainen kirjailija, joka tunnetaan parhaiten Memory, Sorrow and Thorn -fantasiasarjasta, mutta hän on kirjoittanut myös tieteiskirjoja (Otherland-sarja).
  • Kirja-arvostelulinkkejä: The War of the Flowers (SF Site), The War of the Flowers (Infinity Plus).

 

Log in to comment
Keskustele aiheesta foorumilla (0 vastausta).