Vuosiviisari ja muita aikamatkustustarinoita
Toimittaneet Matti Järvinen ja Venla Lintunen. Kannet: Susanna Otakari. Nidottu.
Jos voisit muuttaa menneisyyttäsi aikamatkustamalla, miten se kannattaisi tehdä? Entä millaisia aikamatkustustekniikoita voisi maailmassa olla? Miten lyhyitä tai pitkiä matkoja voisi ajassa matkustaa? Millaisia seurauksia aikamatkustamisella voi olla?
Nämä ja monta muuta kysymystä saavat vastauksia käsissäsi olevasta antologiasta Vuosiviisari ja muita aikamatkustustarinoita, jonka 12 tuoretta suomalaista novellia kuvaavat erilaisia aikamatkustusskenaarioita sekä meidän maailmassamme että toisissa todellisuuksissa.
Novellit vievät meitä halki aikojen niin nykyaikaan, menneisyyteen kuin tulevaisuuteenkin. Mukana on toisaalta yhteiskunnallisempia novelleja ja toisaalta enemmän päähenkilöidensä henkilökohtaisella tasolla liikkuvia tarinoita. Hyppää mukaan aikamatkustuksen pyörteisiin!
Sisältö:
- Matti Järvinen ja Venla Lintunen: Johdannoksi
- Jussi Katajala: A-raja
- Maija Nyström: Helppo elämäsi
- Helviina Risto: Mäntyportti
- Tiina Tiljander: Vuosiviisari
- Teemu Itkonen: Kipinä kuollessaan
- Susanna Junnila: Kaksi päivää kerrallaan
- Seija Kerttula: Kirje menneisyydestä
- Nita Mäenpää: Kaksitoista Rans Vertinantia
- Edith Arkko: Perintökello
- Mikko Rauhala: Jumalan kämmenellä
- Ilkka Tyrskyluoto: Naekir Abbrazonin aikakone
- Sanna Tolmunen: Hengittää biisoneiden kanssa