En harrasta dekkareita, joten en tiedä millainen tyylikirjo niissä nykyään on. (Enkä kyllä lastenkirjojakaan...) Mutta ulkopuolisena vaikutelmani on, että nykydekkareissakin meininki on melko vakavaa.
Vakavasti otettavan pohjoismaisen nykydekkarin
on käsittääkseni paljastettava hyvinvointiyhteiskunnan pimeän puolen mädännäisyyksiä verta säästämättä.
Ilmeisin vastareaktio spefin dystopia/grimdark-trendiin lienee tällä hetkellä solarpunk, johon pitäisi varmaan tutustua paremmin. Mutta vaikutelmakseni siitä on tullut, että se on paremminkin paluu vanhaan kunnon utopiakirjallisuuteen, paitsi että lentävien autojen ja robottipalvelijoiden sijaan tulevaisuudessa on kaikilla aurinkopaneelit ja kissankorvat. Eli en oikein odota huumorisävyjä siitäkään.
Satiiri-sanasta voi kyllä tulla käsitys, että kyse on ilkeästä vinoilusta. Kuten toki voi ollakin. Mutta vaikka Pratchettin tyylihän ei ole lainkaan ilkeilevä, vaan lähinnä humanistinen. Olisiko "lempeä satiiri" sellainen sanavalinta, jolla tavikset ymmärtäisivät, mistä on kyse?