Marko Hautala

Marko Hautala

Osallistu keskusteluun (viestejä 6 kpl)

Vaasalainen Marko Hautala (s. 1973) on työskennellyt muun muassa mielenterveyshoitajana, elokuvakääntäjänä ja valtiohallinnon viranhaltijana. Nykyään hän opettaa englannin kieltä ja kirjallisuutta sekä luovaa kirjoittamista. Hautalan romaani Itsevalaisevat (2008) sai Tiiliskivi-palkinnon ja Käärinliinat (2009) Kalevi Jäntin palkinnon. Hänen kolmas romaaninsa Torajyvät ilmestyi 2011 ja neljäs Unikoira (2012).

Linkkejä

Sebastian Laitila: Esittelyssä: Marko Hautala. Vaasan ylioppilaslehti 30.9.2008.
Nadja Nowak ja Seppo Puttonen: Haastateltavana Marko Hautala. Aamun kirja 29.9.2009.
Salla Seuri: Itsevalaisevat. Uusi Suomi 21.8.2008.
Tuomo Karhu: Itsevalaisevat. Turun sanomat 30.9.2008.
Vesa Karonen: Itsevalaisevat. Helsingin sanomat 3.10.2008.
Reija Palttala: Itsevalaisevat. Savon sanomat 18.10.2008.
Vesa Sisättö: Itsevalaisevat. Kiiltomato.net 17.11.2008.
Antti Majander: Käärinliinat. Helsingin sanomat 8.10.2009.
Markku Soikkeli: Käärinliinat. Satakunnan kansa 1.10.2009.
Lasse Koskela: Käärinliinat. Parnasso 6/2009.
Anssi Lehtimäki: Torajyvät. Pohjalainen 14.5.2011.
Pertti Ehrnrooth: Torajyvät. Keskisuomalainen 30.5.2011.
Helena Ruuska: Torajyvät. Helsingin sanomat 2.6.2011.
Markku Soikkeli: Torajyvät. Satakunnan kansa 6.7.2011.
Kaisa Kurikka: Torajyvät. Turun sanomat 19.7.2011.
Anssi Lehtimäki: Unikoira. Pohjalainen 12.9.2012.
Markku Soikkeli: Unikoira. Satakunnan kansa 24.9.2012.
Juhani Karila: Unikoira. Helsingin sanomat 27.9.2012.
Juhani Brander: Unikoira. Turun sanomat 26.11.2012.
Hannele Puhtimäki: Unikoira. Ilkka 1.12.2012.
Terhi Anttila: Unikoira. Savon sanomat 14.12.2012.
Jussi K. Niemelä: Unikoira. Tähtivaeltaja 4/2012.

Kuva: Tammi.

Lisätietoa -   
Muokannut 15.08.2016 (Sini)
Romaanit ja novellikokoelmat (8 kpl)
2018  Leväluhta
/stars/35.gif (kauhu)
2016  Kuiskaava tyttö
/stars/35.gif (kauhu)
2014  Kuokkamummo
/stars/35.gif (kauhu)
2012  Unikoira
/stars/35.gif (psykologinen kauhu, mainstream, jännitys)
2011  Torajyvät
/stars/3.gif (psykologinen kauhu, mainstream, jännitys)
2009  Käärinliinat
/stars/3.gif (psykologinen kauhu, mainstream, jännitys)
2008  Itsevalaisevat
/stars/35.gif (psykologinen kauhu, mainstream, jännitys)
2002  Kirottu maa
/stars/3.gif (kauhu, jännitys)

Sarjakuvat ja antologiat (2 kpl)
2018  Tuoretta verta: Kauhukirjoittajan opas
/stars/4.png (antologia, tietokirja > kirjoittaminen)
2015  Valkoiset varpaat: Kauhutarinoita
/stars/3.gif (kauhu, antologia)