
Alkuteos ilmestynyt 1993. Suomentajaa ei ole merkitty kirjaan. Kansikuva: David Barcilon. Sidottu ja nidottu laitos.
Noitamestari Móri ja hänen poikansa Dolg ovat tulleet Islantiin suorittamaan tärkeää tehtävää. Dolgilla on mukanaan taianomainen sininen safiiri, jota Pyhän Auringon Järjestön ritarit henkensä kaupalla tavoittelevat.
Seitsemän vaarallisinta ja kovaluonteisinta järjestöritaria seuraa heitä Islantiin murha mielessään. He ovat saaneet selkeän ja karkean käskyn: noitamestarin poika on tapettava ja sininen safiiri tuotava järjestölle..
Arvosana kirjalle
Margit Sandemo
Margit Sandemo (1924–2018) oli norjalais-ruotsalainen kirjailija. 1980-luvulla hän nousi Pohjoismaiden myydyimmäksi kirjailijaksi, kun hänen 47 kirjaa käsittävä, historiaa ja romantiikkaa yhdistävä romaanisarjansa Jääkansan tarina julkaistiin. Hän kirjoitti monia muitakin kirjasarjoja, kuten Noitamestari-sarjan.
Margit Sandemo syntyi Valdresissa Norjassa. Hänen isänsä oli runoilija ja äiti ruotsalainen opettaja. Margit muutti äitinsä mukana Ruotsiin ja opiskeli muun muassa taidekoulussa. Sandemo avioitui 1946 ja sai myöhemmin kolme lasta. Vuonna 1964 perhe muutti takaisin Valdresiin. Etelä-Ruotsiin Sandemo muutti vuonna 2002 lämpimämmän ilmaston vuoksi.