
Alkuteos ilmestynyt 1986. Laulut: Michael Williams. Kuvitus: Valerie Valusek. Suomentanut Mika Renvall. Päällys: Larry Elmore. 1. painos 1993. Nidottu. 3. painos 2002. Uusi kansikuva: Matt Stawicki. Sidottu.
Raistlin lausuu loitsun, joka on maksanut hänelle niin paljon. Ja niin Syvyyden Portti avautuu hänelle... Mutta samalla hetkellä hänen kaksoiveljensä Caramon käynnistää lumotun aikamatkalaitteen. Nämä kaksi mahtavaa taikaa törmäävät yhteen. Caramon sinkoutuu yhdessä kentti Tasslehoffin kanssa outoon aikaan ja paikkaan, jossa he tekevät kauhistuttavan löydön.
Ja Raistlin astuu Syvyyteen valmistautuen kohtaamaan kuolettavimman vastustajansa... Takhisiksen, Pimeyden kuningattaren.
Tracy Hickman
Yhdysvaltalainen Tracy Hickman on syntynyt vuonna 1955 Salt Lake Cityssä Utahissa. Hän on MAP-kirkon jäsen ja teki vuosina 1975–77 lähetystyötä Havaijilla ja myöhemmin Indonesiassa. Oleskeltuaan lähes kahden vuoden ajan jälkimmäisessä maassa Hickman osaa puhua indonesiaa, johon hän on kertonut ajoittain pohjanneensa kirjoissaan käyttämänsä loitsusanat. Palattuaan kotiin hän meni naimisiin lukioaikaisen rakastettunsa Laura Curtissin kanssa.
Laura ja Tracy Hickman suunnittelivat Dragonlance-pelin maailman TSR-yhtiölle, jonka sittemmin osti Wizards of the Coast. Dragonlance syntyi heidän ajaessaan Utahista Wisconsiniin työhaastatteluun TSR:lle, perheen ollessa tiukassa taloudellisessa tilanteessa työttömyyden vuoksi. Hickmanin kirjailijanura alkoi, kun hän yhdessä Margaret Weisin kanssa kirjoitti pelaamiaan roolipelejä tarinoiksi. Näistä tarinoista syntyi Dragonlance-saagan ensimmäinen osa Syyshämärän lohikäärmeet vuonna 1984. Sittemmin Hickman ja Weis ovat kirjoittaneet useita menestyssarjoja.
Dragonlance: Legendat -kirjasarja
Sarja sisältää 3 pääteosta ja yhteensä teoksia 3 kpl.
Dragonlance-kirjasarjan seuraava trilogia, joka jatkaa Krynnin seikkailua siitä mihin Kronikat-sarja loppui.
Kuuluu yläsarjaan Dragonlance