Ilmojen saaret

@ Arthur C. Clarke
Ilmojen saaret (Raketti-sarja #2) - Arthur C. Clarke 5.76   16

Alkuteos ilmestynyt 1953. Suomentanut Hugo L. Mäkinen. Kansikuvan tekijää ei ilmoiteta (= Alex Schomburg).

Arthur C. Clarke on englantilainen professori ja ”Englannin Interplanetaarisen Seuran” puheenjohtaja, varsin huomattava sekä tiedemiehenä että kirjailijana. SF-kirjallisuuden piirissä hän edustaa parasta asiantuntemusta, ja hänen romaaneilleen on ominaista tieteellinen pätevyys, joka ei suinkaan vähennä niiden jännittävyyttä, mutta ei myöskään suvaitse mitään halpahintaista ”mielikuvituksellisuutta”.

Ilmojen saaret kertoo Roysta, joka voitettuaan näköradion julistaman kilpailun pääsee matkustamaan maapalloa 800 km:n etäisyydessä kiertävälle keinotekoiselle planeetalle, avaruuskoneiden tulo- ja lähtöasemalle. Puolivarkain hän pääsee mukaan pidemmillekin matkoille ja saa tutustua avaruuden ihmeisiin. Seuratessaan Royn jännittäviä seikkailuja ja nauttiessaan romaanin lennokkaasta kerronnasta ja piristävästä huumorista lukija saa samalla tilaisuuden tutustua kehityksen mahdollisuuksiin sellaisina kuin asiantunteva tiedemies ja mielikuvitusrikas kirjailija ne näkee.




Arvosana kirjalle
Omassa kirjahyllyssäni


Kirja julkaistu 1954 (Tammi)
Alkuperäinen nimi Islands in the Sky
Tietoja muokattu syyskuu 25, 2012

Raketti-sarja

Sarja sisältää 3 pääteosta ja yhteensä teoksia 3 kpl.

Science Fiction -kirjat eli TIETEISROMAANIT ovat uusi kirjallisuuden laji, joka viime vuosina on huimaavalla vauhdilla valloittanut maailmaa. Amerikassa se on jo syrjäyttänyt salapoliisiromaanin ja päässyt kaikkien ikäluokkien mielilukemiseksi.

Tieteellinen seikkailuromaani on eräänlainen kuvitelma ajasta – eikä varsin kaukaisestakaan – jolloin tiedemiesten saavutukset on sovellettu käytäntöön ja avaruuden valloitus alkanut. Kyseessä ei suinkaan ole mielikuvituksen vapaa riehunta. SF-kirjojen tapahtumat perustuvat nykyaikaisen tieteen saavutuksiin ja vastaavat tiedemiesten käsitystä siitä, miten kehitys todellisuudessa tulee etenemään.

Avaruuden rosvot (Raketti-sarja #1) 5.10   10
Ilmojen saaret (Raketti-sarja #2) 5.76   16
Rakettilaivan kadetti (Raketti-sarja #3) 7.22   9

Kirja-arviot & arvosanat

Nylkky
Nylkky
Arvosanat 819
Kirja-arviot 9
Viestit 784
tammikuu 12, 2023
Antoi 4 / 10 arvosanan kirjalle
Markku Hottinen
Markku Hottinen
Arvosanat 257
Kirja-arviot 0
Viestit 0
joulukuu 31, 2020
Antoi 6 / 10 arvosanan kirjalle
Orduuka
Orduuka
Arvosanat 243
Kirja-arviot 16
Viestit 11
syyskuu 17, 2019
Antoi 8 / 10 arvosanan kirjalle
J.T. Lamminmäki
J.T. Lamminmäki
Arvosanat 177
Kirja-arviot 1
Viestit 0
syyskuu 9, 2018
Antoi 5 / 10 arvosanan kirjalle
Timo
Timo
Arvosanat 414
Kirja-arviot 0
Viestit 29
syyskuu 18, 2015
Antoi 6 / 10 arvosanan kirjalle
jmi
jmi
Arvosanat 146
Kirja-arviot 0
Viestit 0
huhtikuu 14, 2013
Antoi 6 / 10 arvosanan kirjalle
lovecraft78
lovecraft78
Arvosanat 21
Kirja-arviot 0
Viestit 0
joulukuu 27, 2010
Antoi 4 / 10 arvosanan kirjalle
Moonlord
Moonlord
Arvosanat 1006
Kirja-arviot 0
Viestit 2038
helmikuu 2, 2010
Antoi 6 / 10 arvosanan kirjalle
Lehar
Lehar
Arvosanat 126
Kirja-arviot 0
Viestit 0
lokakuu 27, 2007
Antoi 8 / 10 arvosanan kirjalle
Zisatto
Zisatto
Arvosanat 304
Kirja-arviot 0
Viestit 34
elokuu 15, 2007
Antoi 6 / 10 arvosanan kirjalle