Hämärän renki
@ Sari Peltoniemi
Ulkoasu: Eveliina Rusanen. Sidottu. Itsenäinen jatko-osa teokselle Suomu.
Topelius-palkintoehdokas 2010.
Henkeäsalpaava rakkaustarina, jossa ylitetään ajan rajat
Kaarina on valmis luottamaan Valeriin, vaikka kaikki varoittelevat. Valeri Ugovissa on jotakin hämärää, melkein mustaa, ja Kaarina aavistaa sen. Juuri siksi Valeri tarvitsee apua. Nuoret lähtevät matkalle Karjalaan, Valerin suvun juurille. Mukaansa he saavat Frans Ritarin, merkillisen miehen joka puhkeaa laulamaan vähän väliä ja Jessen, joka väittää tulleensa toisesta maailmasta, larppaamalla.
Vienanmeren rannalla odottaa jatulintarha, jonka Kaarina on nähnyt unessaan. Siihen liittyvät salaperäiset liskot, joitten uskotaan vaeltavan ajassa. Auttavatko ne Valeria vai haluavatko ne hävittää koko hänen sukunsa?
Hämärän renki sijoittuu Suomu-romaanista tuttuun maailmaan. Kaarinan ja Valerin rakkaustarinaan solmiutuu kiehtovaa vaihtoehtohistoriaa, fantasian ikiaikaista lumoa – ja Jesse, jonka leikki on muuttunut todeksi.
”Peltoniemi on luonut onnistuneen vaihtoehtomaailman. Yhtymäkohtia todellisuuteen on enemmän kuin poikkeamia, mutta juuri poikkeamat ovat kiinnostavia. – – Kyllä tämä kelpaa aikisenkin lukea.” – Sirpa Ylönen, Warkauden Lehti 15.9.2009
”Jo ensimmäisestä sivusta lähtien Peltoniemen teos kaappaa mukaansa matkalle, joka tuntuu omalta ja todelliselta. – – Merkillistä on sekin, että kirjassa tuntuu koko ajan olevan kaikki tarpeellinen mukana, mutta ei mitään turhaa eikä liikaa. Teksti on ilmavaa ja älykästä, selkeää, syvälle ihmisen sisimpään tunkeutuvaa analyysiä rakkaudesta, pelosta, rohkeudesta, erilaisuudesta ja surusta.” – Annika Eronen, Lempäälän-Vesilahden Sanomat, 24.9.2009
”Peltoniemi on hyvä kirjoittaja. Tarina kulkee nopeasti niin kuin kunnon nuortenkirjassa pitääkin. – – Kokonaisuus pysyy kirjoittajan hallinnassa. Lukija saa epäsuoran lupauksen: odota, vielä tästä seurueesta kuullaan. Me odotamme.” – Sirkka-Liisa Heinonen, Virikkeitä 3/2009
”Yhdeltä kantilta tarkasteltuna Hämärän renki on ikiaikainen tarina onnettomasti rakastuneesta parista pakomatkalla, toisaalta se näyttäytyy perinteisenä fantasiagenren matkakuvauksena. Samalla se on paljon muutakin.” – Maaria Rousu, Pohjalainen 3.10.2009
”Hämärän renki kertoo henkeäsalpaavan rakkaustarinan, eivätkä ainakaan fantasian fanit malta laskea kirjaa käsistään, ennen kuin viimeinenkin sivu on luettu.” – Systeri 10/2009
”Peltoniemi rakentaa vaihtoehtomaailmaa taitavasti pienillä yksityiskohdilla.” – Portti 4/2009
”Kirja on antoisa myös aikuisen lukea.” – Ella Peltonen, Tähtivaeltaja 4/2009
”Peltoniemi kutoo taitavasti tummaa rakkaustarinaa, jossa tuttuus ja outous, rakkaus ja pelko lomittuvat erottamattomasti toisiinsa.” – Sisko Nampajärvi, Kymen sanomat 14.12.2009
”Romaanin mielenkiintoinen juoni kiemurtelee kutkuttavasti ja sykkivästi lukijansa aivoihin, jossa se muhii odottaen loppuratkaisua. Teksti on rikasta mutta silti hyvin helppolukuista, ja juoneen sukeltaa kuin järveen. Kaikki tuntuu hyvin todelliselta; tarinassa elää mukana. Nopeatempoinen ja kiehtova juoni ei turhia selittele mutta pitelee juuri siksi lukijansa tiukasti pihdeissään.’’ – Aila Kinnunen, Lukufiilis 1/2010
Arvosana kirjalle
Sari Peltoniemi
Sari Peltoniemi (1963–2023) oli äidinkielenopettaja ja kirjailija. Kauhavalla syntynyt Peltoniemi opiskeli Jyväskylän yliopistossa suomen kieltä, kasvatustieteitä ja kirjallisuutta. Hän toimi 1980- ja 1990-luvuilla Noitalinna huraa! -yhtyeen laulajana ja sanoittajana. Peltoniemi aloitti kirjoittamisen 1990-luvulla lastenhoidon lomassa. Hänellä oli kolme tytärtä. Peltoniemi sai muun muassa Kuvastaja-palkinnon 2002, Anni Polva -palkinnon 2009, Laivakello-palkinnon 2014, Arvid Lydecken -palkinnon 2021 ja Kirjailijaliiton myöntämän Tirlittan-palkinnon koko tuotannostaan. Sari Peltoniemi oli vuoden 2010 Finnconin kotimainen kunniavieras.
”Lempieläimeni on ryhävalas. Tämänhetkiset lempikirjailijani ovat Philip Pullman ja Antti Tuuri. Kannatan – tosin melko passiivisesti – luonnon- ja eläintensuojelua, mutta muuten en ole erityisen poliittinen (joskin kyllä paatoksellinen). Teen hämmästyttävän kärkkäästi kaikenlaisia vapaaehtoistöitä, kun vain kauniisti pyydetään. Kunnianhimoisin tavoitteeni kirjoittajana on yhdistää Veijo Meri -henkinen tyyli ja fantasiakirjallisuus. Olen kasvissyöjä, mutta en vegaani.”
Kirja-arviot & arvosanat
Kirja-arviot 1
Viestit 0
Paras!!!!!!!! Ei ihan täydet pisteet, koska mun mielestä se kirja jäi jotenkin kesken lopussa, että pitäis olla jatkoa... mutta hurmaava kirja.
Kirja-arviot 64
Viestit 2
Ei todellakaan! Ei missään tapauksessa minun lempi kirjani vihasin kirjaa ekasta kirjaimesta viimmeiseen pisteeseen. Tämä johtuu varmaan siintä että olen lukenut paljon täysin erilaisia kirjoja. Surkea.
Ps. Joku voi tykätä <3
Kirja-arviot 7
Viestit 1
.
Kirja-arviot 9
Viestit 0