Jään valtakunta

@ Maite Carranza
Jään valtakunta (Noitien taistelu #2) - Maite Carranza 7.62   135

Alkuteos ilmestynyt 2006. Suomentanut Anu Partanen. Kannen kuvat: Sammy Yuen Jr. Ulkoasu: Eevaliisa Rusanen. Sidottu, kansipaperi.

Lumoava espanjalainen noitatrilogia jatkuu!

Noitien taistelu -trilogian toisessa osassa omar- ja odish-noitien välinen kamppailu jatkuu. Pian 15-vuotta täyttävä Anaid ja hänen äitinsä Selene ovat lähdössä salaa Pyreneiltä. Anaid, valittu, on paljastunut, ja hänen on vahvistuttava taidoissaan ennen kuin voi käydä odisheja vastaan. Anaid on kuitenkin ihastunut Roc-nimiseen poikaan ja tämä häneen, ja he lupaavat pitää yhteyttä jatkossakin.

Matkalla Selene kertoo tarinan omasta menneisyydestään ja siitä, kuinka Anaid sai alkunsa. Opiskellessaan Barcelonassa Selene jakoi tietämättään asunnon kahden muun omar-tytön kanssa, joista toista, Meritxelliä, pidettiin tulevan valitun äitinä. Selene ja Meritxellin poikaystävä Gunnar kuitenkin rakastuivat toisiinsa. Meritxellin kuoltua hämärissä olosuhteissa Selene ja Gunnar joutuivat pakenemaan Barcelonasta. He vaelsivat kohti pohjoista, Norjan ja Jäämeren kautta Gunnarin kotimaahan Islantiin, jossa Selene sai kuulla olevansa raskaana, ja edelleen Grönlantiin. Tässä lumen ja jään maassa Selene synnytti vihdoin lapsensa Anaidin. Mutta hän joutui kohtaamaan myös väkevän jään rouvan, odishin, joka tahtoi ottaa lapsen itselleen…

Noitien taistelu on espanjalaisen Maite Carranzan nykyaikaa ja ikiaikaisia taruja lomittava, kiitetty trilogia, joka tuo virkistävän välimerellisen tuulahduksen anglosaksisen fantasian valtavirtaan.

“Trilogia alleviivaa kolmen sukupolven välisiä kuiluja, äitien ja tyttärien suhteita ja aikuistumisen harhapolkuja. Pääosassa ovat naiset sankareina, pahantekijöinä, viisaina ja petkuttajina.” – Johanna Kippo, Helsingin Sanomat



Arvosana kirjalle
Omassa kirjahyllyssäni


Kirja julkaistu huhtikuu 11, 2010 (Tammi)
Alkuperäinen nimi 'El desierto de Hielo'
Tietoja muokattu kesäkuu 13, 2017

Noitien taistelu

Sarja sisältää 3 pääteosta ja yhteensä teoksia 3 kpl.

Susiemon klaani (Noitien taistelu #1) 7.66   210
Jään valtakunta (Noitien taistelu #2) 7.62   135
Odin kirous (Noitien taistelu #3) 7.24   114

Kirja-arviot & arvosanat

_kirjakeiju_
Arvosanat 405
Kirja-arviot 334
Viestit 0
heinäkuu 15, 2019
4 / 10

Samaa kamaa kuin aiempikin osa, ei tarjonnut mitään erikoista. Kerrontatyyli on oudon haahuilevaa ja tarinan seuraaminen oli ajoittain vaikeaa.

Milzu
Arvosanat 75
Kirja-arviot 27
Viestit 2
toukokuu 23, 2015
6 / 10

Odotin tältä kirjalta vähän enemmän, mutta kyllä tämäkin menetteli.

kirjafriikki blogi
Arvosanat 108
Kirja-arviot 16
Viestit 0
heinäkuu 17, 2014
7 / 10

tämä kirja yllätti positiivisesti ja minusta erityisen mukavaa oli että pääosassa oli nyt pikeminkin selene kuin anaid. en hirveästi yllättynyt mistään perus ajan tappo lukemista

Celestine
Arvosanat 234
Kirja-arviot 50
Viestit 431
tammikuu 12, 2014
10 / 10

Paras sarjan kirjoista. Koska pidän Selenestä enemmän kuin Anaidista, kirjaa oli mukava lukea kun Selene oli suuremmassa roolissa. Loppu oli yllättävä ja vähän erikoinenkin veto, mutta jatkui suoraan kolmannessa osassa.

Li
Arvosanat 237
Kirja-arviot 14
Viestit 16
toukokuu 22, 2012
2 / 10

Tosi ärsyttävä juoni. Eihän siinä muuta tapahtunut kuin se, että Anaid sai tietää Selenen tarinan. Tosi ärsyttävää.

samuel
samuel
Arvosanat 838
Kirja-arviot 6
Viestit 1
heinäkuu 17, 2023
Antoi 8 / 10 arvosanan kirjalle
Eveliina Juutilainen
Eveliina Juutilainen
Arvosanat 180
Kirja-arviot 1
Viestit 0
kesäkuu 4, 2019
Antoi 6 / 10 arvosanan kirjalle
K.Risse
K.Risse
Arvosanat 221
Kirja-arviot 0
Viestit 5
huhtikuu 30, 2019
Antoi 7 / 10 arvosanan kirjalle
Päitsy
Päitsy
Arvosanat 217
Kirja-arviot 0
Viestit 2
huhtikuu 2, 2018
Antoi 8 / 10 arvosanan kirjalle
Jupe
Jupe
Arvosanat 383
Kirja-arviot 0
Viestit 108
heinäkuu 10, 2017
Antoi 6 / 10 arvosanan kirjalle