
Kannen suunnittelu ja kuvitus: Sakari Tiikkaja. Sidottu.
Mielikuvituksellinen fantasiaseikkailun avaus
Prinsessakaksoset Armada ja Elena on erotettu heti syntymästään. He eivät missään tapauksessa saa olla tekemisissä keskenään ensimmäisten 13 elinvuotensa aikana, ettei kauhea ennustus toteutuisi.
Niinpä tytöt ovat elelleet omaa elämäänsä toisistaan tietämättä – Armada kuningasparin kanssa Tähtilinnan valtakunnassa ja Elena kaukana, kaukana Suomessa, Pernaisten tuppukylässä isoäitinsä kanssa. Vaan saman tien kun totuus lipsahtaa Armadan korviin, hän odottaa että jää yksin linnaan ja malttamattomana ja mokomaa naurettavaa ennustusta uhmaten kutsuu Elenan luokseen.
Sisarukset ovat ulkonäköä lukuun ottamatta varsin erilaiset mutta löytävät silti nopeasti sielunkumppanuuden. Linna ilman aikuisten valvontaa tarjoaa tytöille unelmien temmellyskentän, ja linnan riemunkirjava asujaimisto tulee Elenalle tutuksi: minijättiläiset, iikkiäiset, ällörulliaiset, heggohegot, tsontut ynnä muut. Osaan olisi parempi olla törmäämättä iltapimeällä! Riemukas yhdessäolo alkaa kuitenkin pian saada pahaenteisiä piirteitä, sillä tyttöjen maaginen 13-vuotispäivä on tulollaan… Mitä on tuo hiuksianostattava jyrinä linnan alta?
Humoristinen, mielikuvitusta kutkuttava ja värikkään yltäkylläinen tarina on täynnä jokaisen lapsen hartaimpia toiveita: riehakasta leikkiä, tottelemattomuutta, makeaa mahan täydeltä… Tähtisilmät on ylistyslaulu sadunhohtoiselle lapsuudelle, kun koko maailma on täynnä yllätyksiä ja jännitystä. Samalla se pohtii tärkeitä teemoja sisaruudesta ja perheen sisäisistä salaisuuksista. Sarjasta on suunnitteilla trilogia.
”Hanna van der Steenin romaani Ennustus kolahtaa varmasti fantasiasta pitäville. – – On virkistävää, että sisaruuden ja perheen sisäisten salaisuuksien kaltaisia tärkeitä asioita käsittelevä kirja on näin viaton mutta silti viihdyttävän ratkiriemukas ja kokkailumetkuisa.” – Vinski 2/2011, Seija Vilén
”Kotimaisen fantasiagenren kehitystä on ilahduttavaa seurata – ja erityisesti kirjailijoita, jotka monipuolistavat genreä idearikkailla teoksillaan. Hanna van der Steenin esikoisteos Ennustus on piristysruiske nimenomaan lapsille ja nuorille suunnatun kotimaisen fantasian kentällä.” Maria Loikkanen, Etelä-Suomen sanomat 2.7.2011
Arvosana kirjalle
Hanna van der Steen
Hanna van der Steen (s. 1973) on suomalainen kirjailija. Hän on kirjoittanut Senttu-sarjan, Tähtisilmät-fantasiakirjatrilogian sekä Kullanhohtoisia unelmia -satukirjan. Van der Steen on koulutukseltaan kauppatieteiden maisteri ja asuu Hämeenlinnassa.
Kirja-arviot & arvosanat
Kirja-arviot 31
Viestit 3
Tosi mielenkiintoinen kirja, verrattuna seuraavaan osaan. Ei ollut hirveästi mitään turhaa pälpätystä ja selitystä, hahmot oli ihanan persoonallisia. En ehkä suosittelisi tätä kirjaa kuitenkaan teineille, ehkä enemmän semmosta ala-aste ikäisille suunnattua tekstiä.
Kirja-arviot 66
Viestit 5
Aww kerrankin joku on yhdistänyt prinsessat seikkailun pahan ja fantasian. Rakastuin tähän tämä ei ole mikään normaali kaksoskirja. Suosittelen