Värjättyä rakkautta

@ Olli Jalonen
Värjättyä rakkautta - Olli Jalonen 8.00   1

Värjättyä rakkautta: Novelleja. Sisältää sf-novellit Koon aikakirjat ja Kohti hyvää hoitokäsittelyä. Sidottu, kansipaperi.

Sisältö:

  • Gaudín kääntöpiiri
  • Hopianvalkia
  • Kohti hyvää hoitokäsittelyä
  • Koon aikakirjat
  • Kylpyhuoneita
  • Oppivuoteeni biologian ja maantieteen lehtorina
  • Pala Ufaa, pala Äitiä
  • Toinen historia
  • Vaihdelaatikko
  • Vähäistä on rakkaus valtavassa maassa

Omaperäisiä novelleja ihmisistä epävarmoissa olosuhteissa, tarttumassa elämän eteen heittämiin hetkiin.

Olli Jalosen kymmenen novellia kuvaavat ihmisiä keskellä erilaisia historioita, euroajan Barcelonasta rupla-ajan Porkkalaan, Etyk-Helsingin helteisistä öistä pohjoiskorealaisen yöjunan hämärään.

Henkilöitä ovat Demarin juokseva kesätoimittaja, tärkeitten kielten opettaja Raisa, koulutyttöjä kokoelmiinsa keräävä lehtori, poliittinen urkkija ja ilmiantaja, lasitornistaan valtakuntaa hallitseva pääsihteeri.

Tarinat kertovat kaipauksesta, läheisyyden haihtuvista hetkistä, suurista suunnitelmista ja pienistä teoista. Vähä vähältä novellit kutoutuvat yhteen kummallisiksi kohtaloiksi, jotka rakentavat lähimmistä vuosikymmenistä nykyistä ja tulevaa.

Rakkaus voi olla tarjolla vain pieninä annoksina ja oudoissa paketeissa, mutta aina se on läsnä ja vielä useammin sitä etsitään.



Arvosana kirjalle
Omassa kirjahyllyssäni


Kirja julkaistu 2003 (Otava)
Tietoja muokattu joulukuu 25, 2014
Muita teoksia kirjailijalta Olli Jalonen
Yksityiset tähtitaivaat 5.66   3
Isäksi ja tyttäreksi 4.00   1
Tuhkasaari 7.00   1