Pimeyden lapset 2
Alkuteos ilmestynyt 1992. Suomentanut Marja Kyrö. Kannen kuva: P. Hiltunen. Sidottu.
Fantasiaromaani hyvän ja pahan taistelusta
Ollessaan luokkaretkellä tuomiokirkon katakobeissa Michael törmää siellä kirjailija Henry Wolfiin. Yhdessä he lähtevät tutkimaan kiellettyä aluetta, vanhaa ruttokuoppaa. Mutta suojakaide on hauras, se pettää, ja kaksikko putoaa sokkeloiseen labyrinttiin, joka on täynnä outoja paholaispatsaita, vielä oudompia otuksia, suljettuja ovia ja salaperäisiä taikamerkkejä.
Maan alta he löytävät ihmeellisen kaupungin, jonka asukkaat vähä vähältä paljastavat kaupungin monipuolisen syntytarinan. Tarina ei totisesti ole mikään iltasatu, sillä kaupunkia varjostaa synkkä kirous. Pian Wolf ja Michael havaitsevat olevansa keskellä hyvän ja pahan taistelua, josta kukaan ei selviä ilman raskasta veroa.
Wolfgang ja Heike Hohlbeinin kaksiosainen Pimeyden lapset on kihelmöivä fantasiaromaani, jonka jännitys säilyy viimeiselle sivulle saakka. Komeina kuvina paljastuu ikuinen totuus, ettei hyvää voi olla ilman pahaa.
Käyttäjät lukeneet myös
Wolfgang Hohlbein
Wolfgang Hohlbein (s. 1953) on saksalainen science fiction‑, fantasia‑ ja kauhukirjailija. Hänen vaimonsa, Heike Hohlbein, on niin ikään kirjailija, ja he tekevät usein yhteistyötä. Yli 200 julkaistulla kirjalla ja yli 43 miljoonalla myydyllä kappaleella hänet katsotaan yhdeksi menestyneimmistä saksalaisista fantasiakirjailijoista.

