Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Marja-Leena Mikkola
  • Anni Manninen

Anni Manninen

Marja-Leena Mikkola
Anni Manninen - Marja-Leena Mikkola
★ 7.14 / 7
123453627189110

Kuvittanut Kaarina Kaila. Sidottu.

Bratislavan kansainvälisen kuvituskilpailun palkinto 1979.

Anni Manninen on punatukkainen ja vihreäsilmäinen pieni tyttö, ja hyvin erikoinen ihminen. Jo viisivuotiaana hän tiesi mikä hänestä isona tulisi: noita. Ja sitä paitsi aivan harvinaisen kaunis ja lumoava noita.

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaLastenkirjallisuusSatufantasiaKotimainenNoidat
Julkaistu: 1977 (Otava)
Kirja-arviot ja kommentit (1)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Mestaritontun seikkailut
★ 8.56 / 86
Nalle Puhin kootut kertomukset
★ 8.50 / 32
Veljeni, Leijonamieli
★ 8.44 / 251
Ronja, ryövärintytär
★ 8.20 / 280
Nalle Puh: Kootut kertomukset ja runot
★ 8.14 / 22
Kuinka-Kum-Maa on kaikkialla
★ 8.06 / 16
Helmenkalastaja (Taru Silmäterästä #1)
★ 8.00 / 13

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Marja-Leena Mikkola

Marja-Leena Mikkola

Oikea nimi Marja-Leena Salmi, s. 1939.

Marja-Leena Mikkola valmistui filosofian kandidaatiksi vuonna 1963. Hän on työskennellyt muun muassa Helsingin yliopiston kirjastossa ja Suomen kirjailijaliiton toimistonhoitajana – pääasiassa kuitenkin vapaana kirjailijana 1960-luvulta lähtien.

Marja-Leena Mikkola on monipuolinen kirjailija: hän on vuodesta 1962 lähtien julkaissut romaaneja, novelleja ja lastenkirjoja sekä kirjoittanut lisäksi kabareetekstejä, lauluja ja tv-näytelmiä. 60-luvun lopulla Mikkolasta tuli vasemmistoradikaalin kirjallisuuden näkyvimpiä nimiä lauluillaan, sketseillään, satiireillaan ja näytelmillään. Marja-Leena Mikkola on kirjoittanut palkittuja lastenkirjoja, joita on käännetty eri kielille. Hän on lisäksi merkittävä runouden suomentaja. Marja-Leena Mikkola on saanut lukuisia palkintoja, kuten Valtion lastenkirjallisuuspalkinnon 1978 ja 1985.

Kuva: Tammi

Muita teoksia kirjailijalta Marja-Leena Mikkola

Helmenkantaja
ei arvioita
Ovi toiseen maailmaan
★ 7.34 / 6
Jälkeen kello kymmenen
★ 6.00 / 7

Kirja-arviot ja kommentit

19.07.2016
Nafisan avatar
Nafisan
Kirjoja 700, Arviot 93, Viestit 180
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Marja-Leena Mikkolan lastenromaani Anni Manninen kertoo samannimisestä, pian koulun aloittavasta tytöstä, joka toivoo isona olevansa noita. Hän puhuu eläinten kanssa ja tahtoisi oppia keittämään parantavia salvoja rouva Muttisen avulla.

Annin ja hänen isoveljensä Lassen köyhä äiti on töissä tehtaassa, joskus pitkiäkin päiviä. He asuvat tehtaan työläisille tarkoitetussa, halvassa ja ahtaassa vuokra-asunnossa. Perheen isä lähti jokin aika sitten kaatamaan puita pohjoiseen, mutta ei ole palannut kotiin muiden miesten kanssa. Tästä juoruilevat naapurit löytävät ehtymättömän piikittelyn aiheen.

Lue lisää ...

Eläimet ovat Annille läheisempiä kuin pihapiirin lapset. Ne ovat kuitenkin muuttamassa pois läheisen joen ympäristöstä, sillä tehdas on saastuttanut veden. Kaupunki tunkeutuu liian lähelle, yksi niistä sanoo. Muttiska on sekaantunut salaperäisiin "yöhommiin", joista Annille ei kerrota. Hän kuitenkin pääsee mukaan auttamaan eläimiä vaarallisessa suunnitelmassa paremman elinalueen saamiseksi. Annin tulee myös etsiä veden suojelija, itse Luontoäiti.

Mikkolan teos on hyvin ekokriittinen ja se opettaa lapsille luonnonsuojelua. Nautin eniten hänen maalailevista luontokuvauksistaan, joita Kaarina Kailan herkkä kuvitus tukee kauniisti, sekä niistä unenomaisista kohtauksista, joissa tavataan mm. lumoava Suoprinssi, jaaritteleva sumuhevonen ja kruunupäinen suur-sammakko. Muuttolinnuissa asuvat ja syksyllä etelään matkaavat ihmisten sielut oli yksi kauneimpia kuvauksia.

Hidastempoinen teos ei varmaan jokaiselle nykylapselle maistu, mutta uskoisin etenkin 1970-luvulla syntyneiden aikuisten saavan teoksen ajankuvasta nostalgiaa. Tarinassa on myös paljon viittauksia satuklassikoihin ja niitä oli hauskaa bongata.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja