Kuvittaja: Jani Ikonen. Sidottu.

Kaksitoistavuotias Viima saa viimeisen mahdollisuuden uudessa koulussa nimeltä Mahdollisuuksien talo. Koulun kellarissa salaisuus odottaa löytäjäänsä.

Viima Teräs ei ole mikään paha poika, mutta ei hän kilttikään ole. Hänen viimeinen mahdollisuutensa on koulu, joka muistuttaa vähän akvaariota ja paljon vankilaa. Heti aluksi Mahdollisuuksien talossa Viimalta takavarikoidaan skeittilauta, ja pian kiellettyjen asioiden listalla on koko Viiman entinen elämä.

Autiossa tehtaassa Viima tutustuu kapinalliseen Intiaan. Intia opettaa Viiman suunnistamaan kaupunkiviidakossa ja näkemään jotain, mikä on näkymätöntä muille.

Sitten Viima löytää koulun kellarista salaisuuden – joka hengittää.

”Minä varoitan teitä nyt. Tarinastani on tulossa synkempi.”

”Tekstiä voi lukea jännittävänä, synkkänä fantasiana tai monitasoisen symbolisena kertomuksena. Aihe on varhaismurrosikäisen molemmin puolin riippuvainen suhde vanhempiin, kouluun ja muihin lapsiin.” – Jussi Ahlroth, Helsingin Sanomat

Julkaistu
6.2.2006 (WSOY)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

105
93
815
73
68
52
43
30
21
10
Risingshadow

Mitä sinä ajattelit kirjasta?

Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.

Risingshadow

Lukijoiden arviot

1 arvio

Mitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta

8/10

Viima on omaperäinen ja hyvin kirjoitettu romaani, joka pitää otteessaan kirjan loppuun saakka. Kuvailu on tarkkaa ja miljää henkilöineen on fantastinen. Juoni rikkoo perusfantasian käsitteen totaalisest ja kirja häilyykin fantasian ja realismin rajoilla. Suosittelen kaikille, jotka haluavat lukea erikoisen fantasiaromaanin.
Arvosana: 9

Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja