Päävalikko
Kirjastovalikko
Kirjautuminen
Keitä paikalla
- Iivari
- Dragan
- Zisatto
- 3 käyttäjää
- 25 vierasta
Lähetä sivu
| 5.0 |
|
34% |
| 4.5 |
|
2% |
| 4.0 |
|
48% |
| 3.5 |
|
0% |
| 3.0 |
|
15% |
| 2.5 |
|
0% |
| 2.0 |
|
2% |
| 1.5 |
|
0% |
| 1.0 |
|
0% |
| 0.5 |
|
0% |

Keskiarvo 4.17
| Luettu | 66 kertaa |
| Luetaan nyt | 0 kertaa |
| Lukulistalla | 14 kertaa |
| Suosikkina | 3 kertaa |
| Omistettuna | 41 kertaa |
| Selattu 7pv aikana (uniikkeja osumia) | 31 kertaa |
Kustantanut Gummerus. Teoksen alkuperäinen nimi on The Quantum Thief.
Alkuteos ilmestynyt 2010. Suomentanut Antti Autio. Kannen suunnittelu: Jenni Noponen. Sidottu, kansipaperi.
Kolmas sija Locus-palkintoäänestyksessä (esikoisromaanit) 2011, Tähtivaeltaja-palkinto 2012.
Häikäisevä, monitahoinen tieteisooppera
Jean le Flambeur on mestarivaras, huijari, josta tiedetään vähän mutta
jonka teoista on kuultu kaikkialla. Hän teki kuitenkin yhden virheen ja
maksaa siitä nyt virtuaalisessa dilemmavankilassa, jossa vangit pelaavat
loputtomia kuolettavia pelejä tuhansia itsensä kopioita vastaan. Kunnes
Mieli-niminen nainen tarjoaa hänelle mahdollisuuden vapauteen. Hänen on
vain vietävä loppuun yksi keikka, jossa hän ei aikanaan aivan
onnistunut…
Kvanttivaras on säkenöivä romaani tulevaisuuden aurinkokunnasta, jossa
Marsin kaupungit liikkuvat, muistot ovat jaettavissa ja aika on
kirjaimellisesti rahaa. Se on kansainvälinen menestysteos ja
tieteiskirjallisuuden tuleva klassikko.
Hannu Rajaniemi solmi kolme kirjaa kattavan kustannussopimuksen
arvostetun englantilaisen Gollancz-kustantamon kanssa vain yhden
kirjoittamansa luvun perusteella. Kolmen kirjan sopimus on solmittu myös
Yhdysvaltoihin ja Saksaan.
"Vaikuttava esikoisromaani." – The Guardian
"Yksinkertaisesti loistava kirja." – Kauppalehti
"Kvanttivaras on vetävä ja ihmeen tuntua pursuava teos, jota ei tahdo päästää käsistään." – Tähtivaeltaja
"Suomalaiskirjailijan kansainvälinen läpimurtoteos. Räiskyvällä mielikuvituksella maalattu huikea tieteisooppera kertoo karismaattisesta mestarivarkaasta." - Tähtivaeltaja-palkintoraati
- Arvostelu Risingshadow.netissä (Juha Salmi)
- Eija
Kirja on kaikkinensa loistava ja nerokas. Tarina vei mukaansa heti alkumetreiltä lähtien.
Päähenkilöiden lisäksi hahmoryhmiä, yksilöitä ja käsitteitä esiintyy kirjassa paljon kuten hiljaiset, herättäjät, Ääni, tzaddikkit, gogolit, piraattigogolit, foboit, Pellegrini, kryptarkit, arkontit, Perustajat jne. Aluksi ei ollut aivan selvää, mitä kukin ryhmittymä oikein oli tai teki ja miksi, mutta suurimmalle osalle löytyi selitys kirjan edetessä. Mikään kaikkein helpoin kirja tämä ei ole, sillä asiat eivät kirjan päätyttyä jäsenny ihan itsestään selvästi vaan kokonaisuus vaatii hieman pohtimista.
Tarinassa on hyödynnetty mielikuvituksellisella tavalla nykypäivän ilmiöitä potenssiin ziljoona, kuten tietoturva, tietosuoja, yksityisyys, hakkerointi, piratismi, ”aika on rahaa” käsite, hiljaiselo, pelaaminen, kehon muovaus ja mitä kaikkea vielä.
Tarina ei ole varsinaisesti humoristinen, mutta ei myöskään ryppyotsainen vaan meno on sopivasti hulvatonta vinksahtaneine yksityiskohtineen. Suomennosta oli miellyttävää lukea ja tarina oli koukuttava.
- heli2000
Luin tämän kirjan päivässä, jonkin aikaa sitten. Olin ensin epäileväinen, koska en yleensä pidä sciense fictionista, koska se on välillä liian korkeatajuista minulle, mistä johtuu, että joitain kirjoja kun lukee, ei kirjan jälkeenkään tajua ollenkaan, mitä nyt tuli luettua. Tämä kirja oli kuitenkin sellainen, että siitä sentään tajusi. Odotan innolla seuraavaa osaa.
- Frech
Hienoa, Hannu! Toivoa sopii, että Kvanttivaras yllättävänkin luettuna kirjana vetäisi ennakkoluuloisia suomalaisia myös muun laadukkaan scifikirjallisuuden äärelle. Nythän on varmaan niin, että juuri tekijän suomalaisuus on saanut monet tarttumaan kirjaan.
Itse sain teoksen luettua tänään loppuun. Pidin paljon, ja yhtäläisyydet esim. Alastair Reynoldsin suvereeniin tyyliin olivat ilmeisiä, vailla plagioinnin häivää kuitenkin. Reynoldsin teknojargoniin tottuneena tieteellinen sanastokaan ei päässyt paljoa hämäämään. Välillä tuli kieltämättä sellainen tunne, että riisuttuna kaikista scifistisistä keksinnöistä ja sanastosta Kvanttivaras olisi loppujen lopuksi jopa melko perinteinen seikkailukertomus.
Yllättäviä käänteitä ja paljastuksia - Reynoldsin tavoin - piisasi jopa niin paljon, että kun lukemisen hajautti kahden viikon ajalle, niin välillä meinasi tipahtaa kärryiltä. Kokonaisuus oli joka tapauksessa varsin nautittava ja tarpeeksi ymmärrettävä. Jään odottamaan jatkoa innolla!
(+1 tykkäsi tästä)
- Jussi
Minulla meni Kvanttivarkaan lukemiseen vain kaksi päivää. Kirja oli hyvä, itse asiassa ennakoimaani parempi. Alussa käsitteet hämmensivät, mutta kun odotti kärsivällisesti, niin asiat selvenivät. Lyhyet toimintakohtaukset olivat hienosti kirjoitettuja.
Rajaniemen luomalle tulevaisuuden maailmalle täytyy antaa erityiskiitos. Ei tullut ollenkaan sellaista tunnetta, että mukaan olisi heitetty erilaisia ihmisryhmiä ja mielikuvituksellisia paikkoja vain jonkin yleisen outouden takia. Aurinkokunta tuntui sisäisesti johdonmukaiselta.
Juoni kulki mukavasti ja siitä löytyi yllättäviä käänteitä. Lopetuskin sai odottamaan jatkoa. Kvanttivaras ei kuitenkaan ole mielestäni mikään erityisen hieno teos, enkä harkinnut viiden tähden antamista. Esimerkiksi Richard Morganin Muuntohiili on minusta parempi esikoisromaani tieteiskirjallisuuden puolella.










