kesä 20
torstai
Risingshadow on Suomen suurin scifi- ja fantasiakirjallisuuteen keskittynyt sivusto. Tarjoamme mm. kattavan ja ajantasaisen spefikirjatietokannan, arvosteluja uutuuskirjoista ja aktiivisen keskustelualueen!


Kirjautuminen



Mainonta

Mainospalkki

Keitä paikalla

  • Hauki
  • Dragan
  • Portia
  • Jaragil
Yhteensä paikalla:
  • 4 käyttäjää
  • 94 vierasta

Facebook

Lähetä sivu

http://www.risingshadow.fi/library_link/images/books/6648.jpg
[klikkaa suuremmaksi]

Arvosanoja 108 kpl
5.0 41%
4.5 2%
4.0 38%
3.5 4%
3.0 14%
2.5 1%
2.0 1%
1.5 0%
1.0 0%
0.5 0%


Keskiarvo 4.23

Arvosanani
star1star2star3star4star5star6star7star8star9star10

Omistan kirjan

Luen nyt

Lisää arvostelu

Lisää suosikiksi

Lukulistalle

Kirjahyllyjen tilastoja
Luettu108 kertaa
Luetaan nyt5 kertaa
Lukulistalla53 kertaa
Suosikkina30 kertaa
Omistettuna7 kertaa
Selattu 7pv aikana
(uniikkeja osumia)
115 kertaa

Kesytön

(Susiraja, #1) Seuraava

Julkaisupäivä kesäkuu 8, 2012
Muokannut Thialfi 22.02.2013


Kustantanut Tammi.

1. laitos: Tammi, 2012. Kansi: Eevaliina Rusanen. Sidottu.
2. laitos: Tammi, 2013. Bon-pokkarit. Nidottu.

Luulitko tietävästi millaista on susirajalla? Mieti uudestaan. Unohtumaton lukuelämys Kesytön on täysiverinen paranormaali romanssi ja koukuttavan Susiraja-sarjan ensimmäinen osa.

Raisa Oja on 17-vuotias Kallion kasvatti ja kunnianhimoinen taiteilijanalku, jonka elämä sortuu kun hänen äitinsä kuolee yllättäen. Rakas Helsinki jää taakse, kun Raisa lähetetään asumaan keskelle Kainuun korpea. Hukkavaaran erikoisessa kylässä hänen ainoana toiveenaan on selvittää miksi hänen äitinsä on pitänyt menneisyytensä salassa.

Kaiken hämmennyksen keskellä Raisan elämään astuu Mikael Sarri. Mikael on koulun vaikutusvaltaisin poika, jonka merkilliset silmät tuntuvat hakeutuvan yhä useammin Raisan suuntaan. Mutta uskaltaako Raisa edes unelmoida Mikaelista, jota muut kunnioittavat ja pelkäävät ja jonka tyttöystävä on jäätävän kaunis? Kun uskomaton totuus Hukkavaarasta alkaa vähitellen selvitä Raisalle, ei paluuta entiseen enää ole. Ja salaisuudet ovat vasta alkaneet paljastua.

Kirjatraileri Youtubessa.

"Kesytön on Elina Rouhiaisen upea, koukuttava esikoisromaani. — — Paranormaalia romantiikkaa Kainuun korvessa, siinä on jotain ennenkokematonta, uutta ja raikasta - kertakaikkiaan vastustamaton yhdistelmä. Kirjan kansikuva on todella kaunis ja sopii täydellisesti kirjan tunnelmaan." – Salme Paloniemi, Koillissanomat 17.8.2012

"Henkilöhahmot ovat Kesyttömän suola. Tarinassa on syvyyttä ja tilaa kokea tuntoja. Elina Rouhiainen on kirjoittanut kiinnostavan esikoisteoksen ja samalla pedannut teoksen jatko-osille erinomaiset asetelmat." – Maria Loikkanen, Savon sanomat 3.9.2012

"Kesytön on ihana suomalainen esikoisromaani. On virkistävää lukea fantasiaa, joka sijoittuu kotimaahan." – Heidi Ylitalo, Suosikki 2012/10

"Elina Rouhiainen on luonut kunnianhimoisen fantasiamaailman" – Aamulehti 12.11.2012


 Muita kirjoja joista saatat pitää
Kodittomat sielut (Intertwined, #1) Surunsyöjät (Surunsyöjät, #1) Liekki (Liekki-trilogia, #1) Rautakuningas (Rauta-saaga, #1)
 Kirja arvosteluja (yhteensä 18 kpl)
- Scartti
24.05.2013

Vaikka kuinka yritin vältellä vertailua, niin väkisin tämä toi mieleen Twilightin. Raisa oli Bella, mutta hänellä oli enemmän munaa kuin "sisarellaan" ja tuppukylän tyypit olivat niin uuhlalaa kauniita.. Hahmot jäivät etäisiksi. Ärsyttävistä asioista huolimatta kirja tempaisi mukaansa ja jatko-osaa odotan mielenkiinnolla.

Joidenkin nimivalintojen kohdalla en voinut muuta kuin ihmetellä syytä niiden valintaan, mutta.. se siitä :)
Tykkää
 

- Ansku
09.05.2013

Kirja oli mielenkiintoinen ja mukaansa tempaava. Todella hyvä suomalaiseksi fantasia kirjaksi. Muutamat kohdat otti vähän päähän, mutta niitä kohtia ei ollut paljon. Keskivaiheen jälkeen aloin pikkuhiljaa kyllästyä kirjaan, mutta loppua kohden en malttanut lopettaa.
En kyllä kadu lukemista. Odettelen seuraavaa osaa ja katon mitä se tuo tullessaan.
Tykkää
 

ei
avataria
- LuQuToukka
07.05.2013

Kirja oli positiivinen yllätys.
Kirja muistutti Twilightia ja kirjaa oli mukava lukea
odotan innolla jatko-osaa :D
Tykkää
 

- layla
03.05.2013

[ juonipaljastuksia ]
 
Yksinkertaisesti upea lukuelämys! Ja vieläpä Suomalaiselta näin loistavaa fantasiaa. Kirja tuli ahmittua vajaan kahden päivän sisään.

Pidin henkilöiden erilaisuudesta ja päähenkilön "inhimillisyydestä". Päähenkilö oli jotenkin... sopivan epätäydellinen! En olisi uskonut, että viiltelevästä "angstinuoresta" olisi ollut näin kiva lukea. Mutta tarina vain yksinkertaisesti vei mukanaan. Juonenkäänteet eivät olleet helposti arvattavissa ja kirjan loppu oli toisaalta kamala ja toisaalta mielenkiintoinen. Ehdottomasti luen jatko-osat ja todennäköisesti omaksikin tämän sarjan ostan.

Suosittelen!
Tykkää
 

- Primanka
02.05.2013

Kesytön oli ihana lukukokemus! Yllätyin todella alkaessani lukea kirjaa, miten suomalainen onkaan voinut kirjoittaa näin ihanan fantasiakirjan.

Hahmot olivat minusta mielenkiintoisia ja monipuolisia, eikä kukaan päähenkilöistä oikeastaan ollut aivan tavallinen suomalainen nuori. Suosittelen kirjaa lämpimästi jokaiselle fantasian ja romantiikan ystävälle, vaikka uskonkin kirjan aiheuttavan ainakin jossain määrin ennakkoluuloa, sillä eihän yksikään suomalainen ole aijemmin kirjoittanut fantasiakirjaa - ainakaan näin mahtavaa ja mukaansatempaavaa.
Tykkää
 

- Akvaariokala
06.04.2013

Todellakin lukemisenarvoinen ja upea kirja. Kyllä tosin välillä ärsytti Raisan sekoilu, mutta olen tyytyväinen loppuratkaisuun ja odotan seuraavaa osaa jännityksellä.
Tykkää
 

ei
avataria
- Dark Angel
15.03.2013

[ juonipaljastuksia ]
 
Aluksi kun näin tämän kirjan kirjastossa, olin että "En koskaan lue tuota. Taas yksi suomalainen yrittää kirjoittaa kirjaa." Kun näin kuitenkin mainoksen kyseisestä kirjasta, kiinnostukseni heräsi ja lainasin sen heti. Luin kirjan nopeasti loppuun, vaikka alku mielestäni olikin tympivä ja vähän tökkivä -sekä perinteinen Vanhempi kuollut -tapainen. Kun Mikael kuitenkin astui kuvioon, halusin lukea kirjan nopeasti loppuun. En oikeastaan pitänyt hänestä, vaikkakin jokin hänen salaperäisyydessään ja egossaan veti minua puoleensa. Lisäksi Raisa oli mielestäni vähän lapsellinen, vaikkakin päättäväinen minkä lopusta voi huomata. Huomasin myöskin, ettei tämä kirja ole yhtään sellainen, miksi sitä luulin. Rouhiainen tosiaankin osaa kirjoittaa, eikä se ole mitään perinteistä tylsää tekstiä -ei tuo edes Twilightia mieleen vaan on sitä parempi! Jäin kuitenkin kirjan loputtua odottamaan lisää tietoa Raisan veljestä, sekä mitä hänelle ja Mikaelille tapahtuu :D
Tykkää
 

- Cherin
26.02.2013

Nappasin vain jonkun kirjan kirjastosta ja tmä sattui käteen, en kyllä yhtään kadu! Aivan mahtava kirja ja vielä suomalainen kirjoittajakin. Tykkäsin Raisasta henkilönä, vaikka nimi onkin aivan kauhea:D Innolla odotan jo seuraavaa osaa!
Tykkää
 

ei
avataria
- Orduuka
03.01.2013

Tämä kirja oli positiivinen yllätys, koska olin varautunut lukemaan aivan erilaista lukioikäisistä kertovaa rakkaushömppää. 17-vuotiaaksi tytöksi, orvoksi ja itseäänviilteleväksi teiniksi päähenkilö osoittaa hämmästyttävää selväjärkisyyttä.

Kirja lähtee nopeasti käyntiin ja teksti on helppolukuista ja ilmavaa. Tyyli jättää lukijalle mielikuvituksen varaa, eikä kaikkea selitetä liian tarkasti heti ja hetkessä.

Hukkavaara on erikoinen kylä, jonka asukkaat ovat vielä erikoisempia, ja kirjaa lukiessa välillä unohtaa kokonaan, mihin tapahtumat sijoittuvatkaan.
Päähenkilön tapaturmaisesti kuolleen äidin epämääräinen tausta herättää etäisesti jonkinlaista orastavaa kiinnostusta, kun lukija ei voi aivan alusta asti olla varma, onko asiaan liittyvillä viittauksilla oikeasti juuri mitään tekemistä kirjan juonen ja lopputuloksen kannalta.

Useimmat hahmot ovat hyviä, mutta jotkut vaikuttavat väkisin väännetyiltä, kuten Daniel. Kirjailijan vahvuus on kerronnan vaivattomuudessa. Dialogikin on melko sujuvaa, muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta. Välillä ilmenee vaikeuksia seurata, kenelle mikäkin repliikki kuuluu, ja mistä olikaan puhe.
Kirjan keskivaiheilla huomasin vähän tylsistyväni. Rakkaustarina ei ollutkaan niin ainutlaatuinen ja ihmeellinen, eikä se kunnolla tempaissut minua mukaansa. Loppua kohti vauhti onneksi kiihtyy, tapahtumat vyöryvät eteenpäin, mutta eivät liian nopeasti.

Kirjasta on vaikea löytää mitään hirvittävän huonoa sanottavaa. Kieli on pääosin hyvää ja sujuvaa. Lukukokemus oli ihan mieluinen, vaikka en ihan kohderyhmään kuulukaan.

Eniten kirjassa ärsytti se, että siihen oli ympätty liikaa mystisiä elementtejä ja yliluonnollisia tekijöitä. Mielestäni sudet olisivat riittäneet vallan hyvin. Kirja olisi voinut olla jopa loistava, jos sudet olisivat pysyneet ainoana kantavana voimana ilman muita yleisesti kirjallisuudessa ja elokuvateollisuudessa käytettyjä ’juttuja’.

Vähän pelottaa odottaa seuraavaa osaa ja sitä, kallistuuko tarina lopulta liikaa pois alkuperäisestä suunnastaan. Toivoisin että ei. Vaikka en ole ikinä susifani ollutkaan, kirjailija onnistui jossakin määrin saamaan minut muuttamaan mielipidettäni löytämällä uuden tavan käyttää susiteemaa.

Tykkää
 

ei
avataria
- Villapumi
30.12.2012

[ juonipaljastuksia ]
 
Olen (kuten suuri osa teistäkin) hyvin epäluuloinen suomalaisten kirjailijoiden kirjoittamia kirjoja kohtaan.

Mielestäni tämä kirja ei ollut poikkeus, vaan toisti yhä uudelleen ja uudelleen kliseismäisiä tapahtumia:

Okei, suurkaupungin kasvatti muuttaa traagisten tai vähemmän traagisten tapahtumien johdosta syrjäiseen kylään (Twilight, kuolemattomat...)

Ja,hän saa uudessa koulussaan epämieluisan vastaanoton (joko liikaa, tai liian vähän - huomiota. (Twilight, Harry Potter, kuolemattomat...)

Sitten, hän rakastuu koulun kuumimpaan poikaan, joka on myös - yllätys, yllätys - tavoittelemattomissa. (Twilight, kuolemattomat, enkelisaaga...)

Vielä: Tapahtuu jotain traagista ja lopuksi he saavat toisensa. (Twilight, kuolemattomat, enkelisaaga...)


Tosin muutama hyvä, hauska ja vatsanpohjaa mukavasti kutitteleva tapahtuma kirjaan oli saatu laitettua:

Yllättämään kirja ei päässyt, sillä tiesin heti, että kaikkia (tai vähintään lähes kaikki) ovat ihmissusia. Eikä nyt näiden Raisan ja Mikaelin rakkaustarina nyt niin kovin kummoinen ollutkaan...

Ainoastaan loppu oli edes hieman erilainen. Raisahan ei loppujen lopuksi saanutkaan Mikaelia, vaan lähti ystävänsä kanssa takaisin Helsinkiin.

Tykkää
 

- skye
17.10.2012

Täytyy sanoa, että en odottanut tältä kirjalta paljon, mutta tämä oli kyllä positiivinen yllätys ! Kirjassa oli paljon yllättäviä käänteitä ja romantiikkaakin oli tarpeeksi:) suosittelen !
Tykkää
 

- Sigrid
13.10.2012

Kirja oli aivan ihana! Se ei mielestäni ole verrattavissa mihinkään aikaisemmin ilmestyneeseen pararomantiikkaa käsittelevään fantasia kirjaan, joka lisäsi huomattavasti kirjan mielenkiintoa. Loistavaa että suomessakin osataan kirjoittaa näin mahtavia kirjoja:) Odotan innolla Susirajan seuraavaa osaa...

Tykkää
 

- Dreamfly
07.10.2012

Annoin viisi tähteä kirjalle monista syistä ja yksi oli se,että yllätyin kuinka hyvä tämä oli Suomalaisen kirjoittamaksi. Kirjassa oli sopivasti romantiikkaa, mikä teki kirjasta ihanan. Ja henkilöt olivat mielenkiintoisia. Äh en malta odottaa seuraavaa osaa ;)
Tykkää
 

- Liliales
25.07.2012

Tutustui tähän kirjaan oikeastaan tällä sivustolla. Kiinnostukseni heräsi kun huomasin, että tämä sijoittuu Suomeen joten aikomuksena oli lukea tämä jossain vaiheessa. Sitten jonkin ajan kuluttua, palautettuani aikaisempia kirjoja kirjastoon, huomasin tämän kirjan ja päätin, että se olisi seuraava jonka lukisin. Joten lainasin sen. Tänään sain kirjan luettua loppuun ja eikä se niin erityisiä tunteita herättänyt.

Yhdessä kohtaa kirjassa ajattelin, että alkaapa mennä överiksi, kun asioita alettiin tunkemaan toista toisen perään. Ensin Raisan äidin kuolema, uusi paikkakunta, salaisuudet menneisyydestä, ihmisudet, ja kun vampyyrit mainittiin, turhauduin. Mutta se oli onneksi hetkellistä, koska niillä ei (ainakaan vielä) ollut niin suurta osaa. Sitten itse Raisa ja lisää salaisuuksia menneisyydestä. Kuitenkin sain ilokseni ja positiivisesti huomata, ettei kirjan loppu ollut sellainen kuin kuvittelin, ennalta-arvattava siis.

Mutta aikalailla tyypillistä paranormaalia romantiikkaa perinteisellä juonikuviolla. Kuitenkin, kaikesta näistä asioista huolimatta, lukukokemus ei ollut huono. Teksti oli sujuvaa ja omaperäistä ja kuten sanoin, oli virkistävää että teos oli kotimaista tuotantoa. Ehdottomasti luen seuraavan osan ja ehdottomasti suosittelen kaikille jotka pitävät paranormaaleista romansseista!
Tykkää
 

- CaliFe
25.07.2012

Mie oon aina niin epäilevä suomalaisten nuortenkirjojen ja fantasioiden suhteen, koska suurin osa on p***aa...
Mutta tämä oli ihana! Jostain syystä niin hyvin ja ajatuksen kanssa kirjotettu, että oli pakko lukee tosi lyhyessä ajassa, ei ois malttanut laskea käsistä ollenkaan!
Massiivinen hatunnosto kijailialle, en havainnut Twilight- kopiointia, niinkuin monissa ihmissusi/vampyyri kirjoissa, ja tämä oli kokonaisuutena ihan kutkuttavan hyvä.
Hahmot oli tosi aitoja ja eläväisen olosia päähenkilöstä kaikiin epäkeskinäisiin sivuhenkilöihin asti, ja henkilökohtasesti rakastuin Nikoon;)
Himoitsen jo nyt sitä seuraavaa osaa.
Tykkää
  (+1 tykkää tästä)

ei
avataria
- Riley Charlotte
22.07.2012

Epäilin aluksi mahtaisiko kirja olla hyvä mutta kyllä se oli. Harvemmin tulee tämäntapaisia kirjoja suomalaisilta kirjailijoilta. Päähenkilön nimi häiritsi vähän. Ajattelin, että kuka antaa lapselleen nimen Raisa? Mutta ihan sama. En malta odottaa, että pääsen seuraavan kirjan kynsiin.
Tykkää
 

- Karajishi
09.07.2012

Kyllä, pidin kirjasta todella paljon, vaikkakin minua jäi kyllä hieman vaivaamaan se, että teoksessa oli hieman vaikutteita muista kirjoista – mikä tietenkin saattaa olla vain omaa mielikuvitustani, mutta joka tapauksessa. Kirjassa oli mukavan sujuva juoni ja se oli vain pakko lukea kerralla läpi, ei siinä muuta vaihtoehtoa kerta kaikkiaan ollut.

Raisa oli mielestäni joissain kohdissa hieman liian avoin ja Rouhiainen oli tehnyt hänestä ehkä hieman liian kömpelön – toki tarkoitus luultavasti olikin. On kuitenkin hieman vaikea uskoa, että jos on niinkin epäsuosiossa, saattaisi siitä huolimatta olla niin avoin ja rehellinen kaikille. Mutta kuten jo aikaisemmin sanoin, tämä on vain omaa spekulaatiottani.

Lempihahmoni kirjassa oli ehdottomasti Mikael, syystä tai toisesta. Vaikkakin hänessäkin oli havaittavissa hieman liioittelua, mutta ne olivat sen verran pikkuseikkoja, ettei niihin kiinnittänyt juurikaan huomiota.

Kirjassa oli kyseenalainen loppu, mutta pidin siitä. Se oli juuri sellainen loppu, joka saa odottamaan seuraavaa osaa, eikä Rouhiainen paljastanut liikaa seuraavasta osasta. Hän osasi jättää lopun juuri sopivan salaperäiseksi ja mielenkiintoiseksi, jotta jaksaisi odottaa seuraavaa osaa…

Tykkää
 

- Q_Black
01.07.2012

Ihanaa huomata, että suomessakin julkaistaan fantasiaa ja romantiikkaa yksissä ja samoissa kansissa. Vaikka tämän kirjan tapahtumat keskittyivätkin suomeen, ei sitä tekstissä huomannut muulla tavoin kuin paikkojen ja ihmisten nimissä. Jotenkin silti sai tämän tuntumaan perussuomalaiselta, varmaan osaksi sen takia, että suomessa tuo susien olemassaolo ei ole millään muotoa mahdotonta tai epänormaalia. Rakastin kirjan tyyliä siirtyä tapahtumasta toiseen ilman turhaa jaarittelua, mutta kuitenkin tässä säilytettiin sellainen maltti, että pääsi jokaiseen tarinan tapahtumaan käsiksi. Hahmot olivat upeita vaikka olihan siellä huomattavissa joitakin stereotypioita. Tarina ei minusta ollut mitenkään kovin ennalta-arvattava ja matkan varrella vastaan tulikin muutama positiivinen yllätys, mitä en osannut arvata. Kuitenkin kaiken sen yliluonnollisen keskellä Raisan elämä oli yhtä tavallista kuin kellä tahansa muulla tuon ikäisellä tytöllä ihastumisineen ja vihastumisineen. Välillä loppua kohden tuntui, että tarina kiihdytti vähän liikaa, mutta onnistui kuitenkin pitämään paketin ihan mallikkaasti kasassa. En malta odottaa seuraavaa kirjaa, koska tässä kaikki jäi niin sanotusti täysin auki.
Tykkää
  (+2 tykkää tästä)