Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Tietoa meistä
    • Artikkelit
    • Käyttöehdot
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Catherynne M. Valente
  • Satumaa
  • Tyttö joka purjehti Satumaan ympäri itse rakentamallaan laivalla

Tyttö joka purjehti Satumaan ympäri itse rakentamallaan laivalla

Satumaa #1 / 2
Catherynne M. Valente
Tyttö joka purjehti Satumaan ympäri itse rakentamallaan laivalla (Satumaa #1) - Catherynne M. Valente
★ 7.78 / 40
111234155677118491010

Kuvittanut Ana Juan. Alkuteos ilmestynyt 2011. Suomentanut Sarianna Silvonen. Sidottu.

Locus-palkinto (paras nuortenkirja) 2012, Kirkus Reviews Best Teen Books of the Year 2011. Mythopoeic-palkintoehdokas 2012, Tähtifantasia-palkintoehdokas 2014.

TAIANOMAINEN TARU KAIKENIKÄISILLE

Kerää rohkeutesi, tartu toiveisiin, ota mukaan rahtunen onnea ja valmistaudu lähtemään aivan ainutlaatuiselle matkalle...

Kaksitoistavuotias Syyskuu asuu Omahassa ja elää ihan tavallista elämää, kunnes eräänä päivänä hänen isänsä lähtee sotaan ja äitinsä töihin. Syyskuu kohtaa Vihreän tuulen (joka on ottanut vihreätakkisen herrasmiehen hahmon), joka kutsuu hänet seikkailuun kertoen että Satumaassa tarvitaan tytön apua.

Satumaan uusi markiisitar on nimittäin kovin arvaamaton, ja vain Syyskuu voi hakea markiisittaren himoitseman talismaanin lumotusta metsästä – muuten markiisitar tekee elämän Satumaassa erittäin hankalaksi sen asukeille. Syyskuu onkin juuri saanut uusia ystäviä kuten kirjoja rakastavan lohikäärmeen sekä kummallisen pojan nimeltä Lauantai.

”Kirja jonka ei haluaisi loppuvan.” – Publishers Weekly

”Värikäs, monitahoinen ja ikimuistoinen.” – Kirkus

”Tämä kirja on yksinkertaisesti kultakaivos.” – Booklist

"Loistelias tasapainoilu modernismin ja viktoriaanisen sadun välillä, lämmöllä ja viisaudella kirjoitettuna." – Neil Gaiman

”Hauska, sydämeenkäyvä ja ajatuksia herättävä.” – Horn Book

”Rohkeudesta, vastuusta ja ystävyydestä kertova kasvutarina, jonka älyllinen ja kielellinen kekseliäisyys ihastuttavat ikään katsomatta.” – Tähtifantasia-palkintoraati

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaNuortenkirjallisuusSatufantasiaLohikäärmeetLocus-palkinto
Julkaistu: helmikuu 14, 2013 (Gummerus)
Alkuperäinen nimi: The Girl Who Circumnavigated Fairyland in a Ship of Her Own Making
Arvostelu: Tyttö joka purjehti Satumaan ympäri itse rakentamallaan laivalla
Käyttäjien kirja-arvioita (5)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Vihreä tukka
★ 7.64 / 11
Pikkunoita
★ 7.46 / 13
Kirjaan kadonnut (Kaunotar ja hirviö)
★ 7.42 / 14
Noidan peili: Pahan kuningattaren tarina (Prinsessa & Pahikset #1)
★ 6.58 / 17
Eksyneet näkevät unia
★ 6.38 / 13
Korpin laulu
★ 7.00 / 4

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Aloita uusi keskustelu (Vieraat tervetulleita)
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Catherynne M. Valente

Catherynne M. Valente

Catherynne M. Valente (s. 1979) on yhdysvaltalainen kirjailija. Hänen teoksilleen on ominaista omaperäinen kieli. Valenten tunnetuimpia teoksia on kaikenikäisille kirjoitettu lastenkirja Tyttö joka purjehti Satumaan ympäri itse rakentamallaan laivalla (2011). Teos voitti lastenkirjallisuuden Nebula-palkinnon eli Andre Norton -palkinnon. 

Valenten isä oli elokuvaohjaaja ja äiti teatteriohjaaja. Hän kehitti omia tarinoitaan lapsuudesta alkaen. Äiti luki hänelle ääneen mitä sattui itse olemaan lukemassa. Näin Valenten iltasatuihin kuului absurdia teatteria ja surrealistista runoutta. Valente valmistui lukiosta jo 15-vuotiaana ja opiskeli yliopistossa klassista kreikkaa ja latinaa. Jatko-opinnot hän suoritti keskiajan tutkimuksessa.

Lue lisää ...

Valente rakastaa saaria, pitää Edinburghia henkisenä kotinaan, arvostaa varhaisia naparetkeilijöitä ja neuloo. Hän asuu pienellä Peaks Islandin saarella Mainen rannikolla puolisonsa, kahden koiran ja valtavan kissan kanssa. Valente vieraili Suomessa Åconin kunniavieraana 2012 ja vuoden 2016 Finnconin kunniavieraana.

Lähde: Merja Polvinen: Catherynne M. Valente: Hirviöiden puolestapuhuja, Tähtivaeltaja 4/2012. 

Kuva: Gummerus

Satumaa

Viisiosainen sarja, jonka suomentaminen jätettiin kesken.

Satumaa sisältää tällä hetkellä 2 kirjaa.

Tyttö joka purjehti Satumaan ympäri itse rakentamallaan laivalla (Satumaa #1)
★ 7.78 / 40
Tyttö joka putosi Satumaan alle ja juhli varjojen valtakunnassa (Satumaa #2)
★ 7.88 / 16

Kirja-arvioita

31.08.2025
Kyynel avatar
Kyynel
Kirjoja 213, Kirja-arviot 63, Viestit 47
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Kirjan juonenkäänteet olivat paikoin turhan tutunoloisia klassisemmista satutarinoista. Ihmistyttö tempaistaan toiseen maailmaan, jossa hän joutuu jos jonkinmoisiin seikkailuihin yrittäessään pelastaa maailman hirmuhallitsijan ikeen alta. Tylsää?

No ei, koska muita selkeitä heikkouksia kirjassa ei mielestäni sitten olekaan. Valente kirjoittaa hurmaavalla tyylillä, joka minulle oli aiemmin tullut tutuksi eräästä hänen aikuisille suunnatusta kirjastaan. Tyylille ominaisia ovat esimerkiksi louhikäärmeet (u:lla), joiden isät ovat kirjastoja, sekä tällaiset virkkeet:

Lue lisää ...

"Ne [tarinat] ovat kurittomia otuksia, tottelemattomia, taipuvaisia ilkitekoihin ja taulusienien heittelyyn. Siksi meidän täytyy sulkea ne paksuihin, raskaisiin kirjoihin, jotta ne eivät pääse ulos aiheuttamaan hankaluuksia."

Ja mikä miellyttävintä, tuttuudestaan huolimatta teos uudistaa satukertomusten perinnettä useammalla eri tavalla. Kun asiaa tarkemmin perkaa, käy ilmi, ettei sen asetelma ole millään tavalla mustavalkoisesti hyvikset vastaan pahikset. Päähenkilö ei ole pyhimys eikä antagonisti paholainen.

Juonellisesti täydet pisteet viimeisistä 50 sivusta. Aikuislukijaakin jännitti ihan aidosti kliimaksin edellä, että mitenhän tässä tulee käymään, onko kaikki hukassa. Ja loppuhuipennus, se on hurja ja ihana ja liikuttava.

08.01.2014
Luinwen avatar
Luinwen
Kirjoja 234, Kirja-arviot 104, Viestit 96
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Jos pidät sellaisista kirjoista kuin Tarina vailla loppua, Liisa Ihmemaassa, Narnian tarinat tai Ozin velho, tulet rakastamaan myös tätä kirjaa. Tyttö joka purjehti Satumaan ympäri on täynnä viittauksia klassisiin satuihin samalla ollen klassinen satu itsekin. Se on täynnä värejä ja yksityiskohtia ja seikkailuja, ja loppua kohden myös vaaroja ja jännitystä. Omalla tavallaan tarinasta tulee mieleen myös Abarat -kirjat; tässä vain on vähemmän väkivaltaa ja kauhua. Romaanin kieli on ihastuttavan kirjavaa ja sen vanhahtavasta tyylistä tulee todellakin mieleen kaikki lapsuuden ihanat kirjat. Satumaa on täynnä kauniita yksityiskohtia ja mieleenpainuvia hahmoja. Kirja kertoo ystävyydestä, lapsuudesta, aikuistumisesta, saduista ja seikkailemisesta lempeästi ja liikoja osoittelematta. Jotta tästä kirjasta voisi nauttia, ei tarvitse olla lapsi; siihen tarvitsee vain sopivan määrän lapsenmielisyyttä.

04.01.2014
Matti Karjalainen avatar
Matti Karjalainen
Kirjoja 503, Kirja-arviot 153, Viestit 5
★★★★★★★☆☆☆ 7 / 10

Syyskuu-nimisen tytön ikkunasta pölähtää eräänä päivänä sisään vihreään tupakkatakkiin pukeutunut, leopardilla ratsastava Vihreä tuuli, joka pyytää tyttöä matkustamaan kanssaan Satumaahan. Siitä alkaa merkillinen seikkailu, jonka aikana Syyskuu kohtaa muun muassa louhikäärme A-L:n, pikkuruisen Kuoleman, maridipojan nimeltä Lauantai, saippuasta tehdyn golemin ja julmiin otteisiin tarvittaessa turvautuvan Satumaan hallitsijan, Markiisittaren. Catherynne M. Valenten "Tyttö joka purjehti Satumaan ympäri itse rakentamallaan laivalla" (Gummerus, 2013) on merkillinen ja takuulla käännetyn fantasian valtavirrasta poikkeava romaani, jota itse Neil Gaiman on kehunut verraten sitä "modernismin ja viktoriaanisen sadun" välimaastoon sijoittuvaksi "loistoteokseksi". En oikein tiedä, mitä romaanista pitäisi viime kädessä ajatella. Kesti aikansa ennen kuin pääsin tarinaan sisälle. Lewis Carrollista muistuttavien kummallisten hahmojen marssi ei oikein vetänyt puoleensa, mutta loppua kohti kirja parani kun tarina alkoi saada synkempiä piirteitä. Lisäksi osa henkilöistä, kuten kirjastoa isänään pitävä louhikäärme A-L ja Kuolema, olivat varsin kiehtovia. "Kuka sinä olet" "Olen Kuolema", sanoi olento. "Eikö se ole ilmiselvää?" "Mutta olet niin pieni!" "Vain siksi, että sinäkin olet pieni. Olet nuori ja kaukana kuolemastasi, ja niinpä minäkin näytän joltakin, jonka näet pitkän matkan päästä - pieneltä ja harmittomalta. Olen kuitenkin aina lähempänä kuin miltä näyttää. Kun kasvat isoksi, minä kasvan kanssasi, kunnes lopussa seison valtavana ja synkkänä vuoteesi äärellä, ja sinä suljet silmäsi, jotta et näkisi minua. (s. 209) Valenten romaania on verrattu ainakin edellä mainittuun "Liisaan ihmemaassa", eikä aivan syyttä. Kuvituksestakin kyseinen klassikkoteos tuli mieleen. Lukiessani tulin ajatelleeksi myös Michael Enden "Tarinaa vailla loppua", joskin sen lukemisesta on niin paljon aikaa, etten voi olla ihan varma pitävätkö mielikuvani lainkaan paikkaansa. Romaanin ensisijaisen kohderyhmän määrittely on vähän vaikeaa, ja erityisen mielelläni kuulisin lapsilukijoiden kommentteja kirjasta. Luulisin itse, että tästä innostuisivat eniten vähän varttuneemmat lukijat.

27.03.2013
Eija avatar
Eija
Kirjoja 1456, Kirja-arviot 422, Viestit 1399
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Juonen sisältö on runsas ja vauhdikas. Heti alkuun väistämättä tuli mieleen Liisan seikkailut Ihmemaassa - Valenten Satumaa on kummallinen paikka. Tarinaan on sisällytetty mukaan kohtia useista taruista, mutta tarinan runsaslukuiset ajatukset ovat nykyaikaan peilautuvia. Tarina sisältää opetuksia niin kuin kunnon sadut pitääkin, mutta esiin tuotuja asioita ei alleviivata vaan upotetaan tarinan sisälle ja ajatukset on sieltä löydettävä. Kirja soveltuu melkein kaiken ikäisille, mutta ehkä vanhemmat lukijat löytävät tarinaan upoteut ajatelmat paremmin kuin ihan nuorimmat. Kuvitus on kiva lisä - kuvitukset tuovat kirjalle aina lisäarvoa silmissäni. Mukava kirja, mutta en hullaantunut siihen niin, että jatko-osiin välttämättä tulen tarttumaan.

02.12.2013
Nafisan avatar
Nafisan
Kirjoja 700, Kirja-arviot 93, Viestit 180
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10
Sisältää juonipaljastuksia
Lue lisää ...

Kaipaatko lapsuutesi satujen nonsense tunnelmaa, etsitkö vaatekomerostasi tietä Narniaan, tahdotko ratsastaa lentävällä leopardilla? Näihin kysymyksiin on vastauksena Catherynne M. Valenten teos "Tyttö joka purjehti Satumaan ympäri itse rakentamallaan laivalla". Teos hurmaa kielellään jo pitkästä nimestään alkaen. Ana Juanin kuvitus on ihastuttava! Se tukee kerrontaa ja luo vanhan ajan satukirjamaista henkeä. Teoksella on annettavaa myös vanhemmallekin lukijalle, itse ainakin nautin tästä hengästyttävästä matkasta. Näitä ihastuttavia kirjoja on sarjassa luvassa vielä peräti neljän kirjan verran! Seuraava kirja "Tyttö joka putosi Satumaan alle ja juhli varjojen valtakunnassa" ilmestyy joulukuussa 2013-tammikuussa 2014. Tarinan päähenkilönä on kaksitoistavuotias omahalainen tyttö nimeltään Syyskuu, jonka lempiväri on oranssi. Hän on kyllästynyt sotaan lähteneen isänsä poissaoloon, äitin työhän moottoritehtaalla ja vaaleanpuna-keltaisten teekuppien tiskaamiseen. Eräänä päivänä epätavallinen Vihreä tuuli-niminen herrasmie ilmestyy Syyskuun luokse ratsastaen lentävällä leopardilla ja pyytää häntä mukaansa seikkailuun Satumaassa. Matkansa aikana Syykuu tapaa monia eriskummallisia hahmoja, kuten kirlisko Allun, saippuagolem Lipeän ja maridipojan nimeltään Lauantai. Syyskuu alkaa pian Satumaahan saapumisensa jälkeen huomata, että kaikki ei kunnossa. Uusi hallitsija Markiisitar on asettanut kaikenlaisia outoja sääntöjä ja monet olennot joutuvat kärsimään niistä. Kaikki kaipaavat edellistä lempeää hallitsijaa Kuningatar Malvaa. Loppua kohden tapahtumien vyöry kasvaa ja salaisuudet paljastuvat ja hukataan yksi varjo Peter Panin tapaan. Teos on hyvin intertekstuaalinen, viittauksia moniin klassikkosatuihin ja fantasiakertomuksiin löytyy lähes jokaisesta luvusta. Kerronta myös rönsyilee paljon ja välillä saa olla tarkkana, ettei menetä suuntaansa (onneksi lukujen alussa on pieni johdanto tuleviin tapahtumiin). Suosikkihahmoikseni nousevat Allu, joka tietää kaiken A:sta L:ään, sekä pieni ja pörröinen Kuolema. Suosittelen teosta saduista ja seikkailuista pitäville, ennakkoluulottomille lukijoille ikään katsomatta. Älä koskaan kasva aikuiseksi!

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja