Kirjasto P. C. Cast Brighidin matka
touko 23
torstai
Risingshadow on Suomen suurin scifi- ja fantasiakirjallisuuteen keskittynyt sivusto. Tarjoamme mm. kattavan ja ajantasaisen spefikirjatietokannan, arvosteluja uutuuskirjoista ja aktiivisen keskustelualueen!


Kirjautuminen



Keitä paikalla

  • Reta-Rees
  • Elthadora
  • Radoxeald Lectunium
  • Dyn
  • Rituri
  • Dragan
  • Darkki
  • Iivari
Yhteensä paikalla:
  • 8 käyttäjää
  • 38 vierasta

Lähetä sivu

[klikkaa suuremmaksi]

Arvosanoja 8 kpl
5.0 0%
4.5 0%
4.0 38%
3.5 0%
3.0 13%
2.5 0%
2.0 38%
1.5 0%
1.0 13%
0.5 0%


Keskiarvo 2.75

Arvosanani
star1star2star3star4star5star6star7star8star9star10

Omistan kirjan

Luen nyt

Lisää arvostelu

Lisää suosikiksi

Lukulistalle

Kirjahyllyjen tilastoja
Luettu8 kertaa
Luetaan nyt1 kertaa
Lukulistalla12 kertaa
Suosikkina0 kertaa
Omistettuna12 kertaa
Selattu 7pv aikana
(uniikkeja osumia)
7 kertaa

Brighidin matka

(Partholon)

Julkaisupäivä elokuu 2012
Lisännyt Tiuku 04.08.2012
Tyyli: fantasia, romanssi


Kustantanut Harlequin. Teoksen alkuperäinen nimi on Brighid's Quest.

Alkuteos ilmestynyt 2005. Nidottu.

Partholonissa eletään suurta jälleenrakentamisen aikaa. On luotettava hyvyyteen ja toivoon, joka murtaa vanhat epäluulot ja musertaa pahuuden voiman.

Elphamen veli Cuchulainn ei ole vieläkään toipunut nuoren vaimonsa menetyksestä. Kentauri-metsästäjätär Brighid auttaa häntä saamaan sielunsa jälleen ehyeksi. Brighid on aikoinaan jättänyt oman Dhianna-laumansa ja itsekkään ylishamaaniäitinsä. Brighid on ylenkatsonut henkimaailman asioita, mutta katsellessaan riutunutta Chuta, hän ymmärtää, että shamaanin taidoilla Chukin on pelastettavissa.

Cuchulainn ja Brighid auttavat uusfomorialaisia, joka koostuu pääasiassa valtavasta siivekkäiden lasten laumasta, matkaamaan MacCallanin linnaan. Uusfomorialaiset ovat paholaisrodun jälkeläisiä, eivätkä kaikki usko heidän hyvyyteensä.

Matka on käänteentekevä monessa mielessä. Elphame näyttää klaanipäällikkönä esimerkkiä suvaitsevaisuudesta, mutta matka on myös matka uhrautumiseen, anteeksiantoon ja rakkauteen.


 Muita kirjoja joista saatat pitää
Kissatyttö (Kissojen kesken, #1) Yön kirous (Manalan valtiaat, #1) Morriganin risti (Kuuden piiri, #1) Tyttö peilissä Elphamen valinta
 Kirja arvosteluja (yhteensä 0 kpl)
Ole ensimmäinen arvostelun kirjoittaja!
Kirjasto P. C. Cast Brighidin matka