Etukannen kuva: iStockphoto. Sidottu, kansipaperi.

Maailmanlopun uhatessa jopa uskonnolliset ja poliittiset kiistat haalenevat; ihmisyksilön turhamaisuus ei silti vähällä hälvene.

Tähtitieteilijä Tiitus Toiviainen on matkalla kansainväliseen hätäkokoukseen Tokioon: asteroidi 433 Eros on ajautunut törmäyskurssille Maapallon kanssa.

Tiitus näkee itsensä avainasemassa katastrofin viime hetken torjunnassa, mutta onnettomien sattumien seurauksena hän juuttuu lentokentälle Moskovaan, ja maailmanlaajuisessa julkisuudessa pääsevätkin paistattelemaan hänen kollegansa. Vai onko sittenkään kyse sattumasta? Samalle lennolle on sattunut muitakin ihmisiä, joilla on suuria suunnitelmia ja mahtipontisia tavoitteita.

Tiitus on vienosti ylpeä naistenmiehen taipumuksistaan, vaikka ne uhkaavat tuhota hänen avioliittonsa. Mutta myös tieteellinen uskottavuus on vahvasti sidoksissa hänen itsetuntoonsa.

Jarkko Tontti (s. 1971) on kirjailija ja lakimies. Tällä hetkellä hän toimii kirjailijoiden sananvapausjärjestö Suomen PENin puheenjohtajana. Romaani Lento on terävä aikalaissatiiri tämän hetken mediayhteiskunnasta, tiedemaailman surkean pienistä ympyröistä ja ihmisestä maailmanlopun edellä.

Julkaistu
26.9.2013 (Otava)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

100
90
80
70
61
50
40
30
20
10
Risingshadow

Ole ensimmäinen arvostelija

Kirjaudu sisään ja kirjoita ensimmäinen kirja-arvio.

Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja