Lasilapset · #3 / 3

Kivienkelit

Kristina Ohlsson

6.4 / 10
5 arvosanaa

Alkuteos ilmestynyt 2015. Suomentanut Pekka Marjamäki. Kansi: Sami Saramäki. Sidottu.

Kummitteleeko puutarhassa?

Kristina Ohlsson tuo pohjoismaisen laatudekkarin myös lasten saataville. Koululaisten oman mysteerisarjan kolmas ja viimeinen osa.

Lasilapsista ja Hopeapojasta tutut Simona, Billie ja Aladdin ratkovat itsestään liikkuvien kivipatsaiden arvoitusta.

Pian on pääsiäinen, ja Simona odottaa pääsevänsä viikoksi isoäidin luo Åhusiin. Mutta jokin on vinossa, niin isoäidissä kuin hänen talossaankin. Isoäiti on väsynyt ja ajatuksissaan, ja Simona kuulee Huokausten huoneesta narahtelevia askeleita, vaikkei siellä ole ketään! Puutarhan suuret kivipatsaat vaihtavat vähän väliä paikkaa. Ja mistä ovat peräisin vanhojen kasettinauhojen salaperäiset äänet, jotka kehottavat Simonaa kiirehtimään, ennen kuin on liian myöhäistä? Kun kysymyksiä vain karttuu, Simona pyytää ystävänsä Billien ja Aladdinin avukseen mysteeriä ratkaisemaan.

Julkaistu
4.2.2019 (WSOY)
Alkuperäinen nimi
Stenänglar
Suomentanut
Pekka Marjamäki
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.

Kirjan lisätiedot

Kirjailija

Kristina Ohlsson

Kristina Ohlsson (s. 1979) on ruotsalainen rikoskirjailija. Ohlsson on koulutukseltaan politiikan tutkija. Hän erikoistui Lähi-itään ja EU:n ulkopolitiikkaan ja työskenteli Ruotsin turvallisuuspoliisissa, ulkoasiainministeriössä sekä ETYJ:n analyytikkona Wienissä. Tukholmassa asuva Ohlsson on ollut vapaa kirjailija vuodesta 2012.

Suomentanut

Kustantaja

WSOY

Risingshadow'ssa 1 433 julkista kirjaa tällä kustantajanimellä.

Viimeisimpiä julkaisuja