Arvostelu: Rebecca Yarros: Siivenisku (Empyreum #1)

Julkaissut / Kirja-arvostelut

"Tämä -- ei ole mikään satu, jossa kaikki selviävät hengissä."

Siivenisku (Empyreum #1) - Rebecca Yarros
Rebecca Yarroksen ilmiöksi noussut Siivenisku (suom. Laura Haavisto) on juuri niin koukuttava kuin sitä on hehkutettu niin maailmalla kuin Suomessakin. Ei tosin niiden kuumien kohtien takia, ne kun ovat paljon heikommin (ja graafisemmin) kirjoitettu kuin kirjan muut osiot. Onneksi Yarros pidättäytyy kahdessa kohtauksessa, sillä hän selittää liikaa ja jättää lukijan mielikuvituksen varaan liian vähän. Kuumalla sisällöllä ei siis todellakaan mässäillä, toisin kuin kirjan mainonnassa on nostettu esiin. Toisin sanoen, tässä ei sen enempää päästy lakanoiden väliin kuin YA-kirjoissa. 

Tarinasta saa eniten irti silloin, kun siitä ei tiedä paljoa etukäteen, joten tämän arvostelun lukeminen tapahtuu omalla vastuulla, vaikka tässä ei paljastetakaan juonen kannalta merkittäviä asioita.

Päähenkilö on 20-vuotias Violet Sorrengail, joka on koko ikänsä ajatellut seuraavansa isänsä jalanjäljissä kirjuriksi, mutta äiti päättää toisin. Ovathan Sorrengailit nyt sentään tunnetusti voimakkaita lohikäärmelentäjiä, nuorimman tyttären tulee siis toteuttaa tätä agendaa, vaikka hänen kehonsa onkin erilainen. Violetin luut katkeavat herkästi ja hänen nivelensä menevät helposti pois paikoiltaan.

Tämä on vallan ennalta-arvattavaa luettavaa, joten totta kai Violet saa lohikäärmeen, sillä kuinka tämä muutoin voisikaan olla sarjan ensimmäinen kirja viidestä. Joitain yllätyksiäkin tarina toki tarjoilee, joten tylsää ei pääse lukijalla tulemaan. Mukana on myös koko joukko huikeita sivuhahmoja, kiehtovalla historialla varustettu maailma, juonittelua, magiaa ja niitä hikeä pintaan pukkaavia kohtauksia. 

Lukemisen jälkeen minulle tuli pitkästä aikaa se monille tuttu tyhjä olo. Kuinka jatkaa elämää Siiveniskun jälkeen, kun jatko-osa Rautaliekki ilmestyy vasta marraskuussa?

"Tämä paikka voi muuttaa melkein kaiken ihmisestä, Vi. Se riisuu kaiken paskan ja kohteliaisuudet ja paljastaa sen, millainen syvällä sisimmässäsi olet."

- Niina Tolonen (Nafisan)

WSOY 2024 - Siivenisku (Empyreum #1)


Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Aloita uusi keskustelu (Ei rekisteröitymistä - Vieraat tervetulleita)
Takaisin ylös