Kesytysteoria

Camila Sosa Villada

9.0 / 10
2 arvosanaa

Alkuteos ilmestynyt 2019. Suomentanut Emmi Ketonen. Sidottu.

”Teos on hurmaava ja ainutlaatuinen sekoitus: raaka ja brutaali, kaunis, hellä ja vastenmielinen.” – Tidningen Vi

Lumoavan tarinankertojan toisessa suomennetussa romaanissa ihmiset tekevät toisilleen kipeää, erityisesti silloin kun haluaisivat vain rakastaa.

Köyhiin oloihin syntyneestä travestista on tullut Näyttelijätär. Hän on saanut elämältä kaiken: mainetta, kunniaa – ja perheen. Suhde niin omaan ydinperheeseen kuin lapsuudenperheeseenkin on kuitenkin myrskyisä, ja juuri kaikkein läheisimmät ihmiset tuottavat toisilleen eniten kipua.

Onko kiiltokuvaperheen konsepti väistämättä valtapeli, jossa joku aina häviää? Raakuudessaan rujon hellä romaani kysyy, millaisia rooleja on esitettävä, jos mielii elää rinta rinnan yhdessä toisten ihmisten kanssa.

Julkaistu
3.3.2026 (Kustantamo S&S)
Alkuperäinen nimi
Tesis sobre la domesticación
Suomentanut
Emmi Ketonen
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Selaa kaikkia Lukusalin keskusteluja