Alkuteos ilmestynyt 1994. Suomentanut Kerttu Manninen.

1. painos: Otava, 1995. Sidottu.
2. painos: Otava, 2007. Pultti-sarja. Sidottu.

Taikavoimia ja vauhtia! Palkitun brittikirjailijan hauskassa satufantasiassa on yllättäviä yhtymäkohtia myöhemmin ilmestyneisiin Harry Potter-kirjoihin

Lontoon King’s Crossin asemalta aukeaa kerran yhdeksässä vuodessa kulkutie toiseen maailmaan, jossa monenlaiset satuolennot ja taikavoimien haltijat vielä elävät rauhassa. Kun satuvaltakunnan prinssivauva kaapataan Lontooseen, pelastusoperaatiota joudutaan odottamaan yhdeksän vuotta, ja sen pitää onnistua kerralla.

Mutta pelastuspartio ällistyy nähdessään prinssinsä. Tämä kaappaajansa pilalle hemmottelema, ilkeä punkeroko heidän pitäisi palauttaa kauniin valtakuntansa kilteille hallitsijoille?

Eva Ibbotson on Britannian arvostetuimpia lastenkirjailijoita. Haamupartio ja kadonnut prinssi ilmestyi ensimmäisen kerran vuonna 1994.

Julkaistu
1995 (Otava)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

100
90
87
71
611
50
42
30
20
10
Risingshadow

Ole ensimmäinen arvostelija

Kirjaudu sisään ja kirjoita ensimmäinen kirja-arvio.

Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja