Tietoa minusta
Olen Aleksei Makarenko, Suomessa asuva indie-kirjailija ja pelinkehittäjä. Kirjoitan tummaa fantasiaa kirjailijanimellä Alex Vuorenmaa.
Kirjoittamisesta
Tarinani syntyvät rakkaudesta kulttuuriin, vapauteen ja ihmisyyden syvimpiin tunteisiin. Kirjoitan rakkaudesta, rohkeudesta ja valinnoista, jotka muovaavat kohtaloa. Uskon, että vahvimmat tarinat kasvavat todellisesta elämästä ja aidosti koetuista tunteista.
Teoksissani kiinnostavat erityisesti tunnelma, ihmismielen syvyydet sekä identiteetin, valinnan ja muutoksen teemat. Yhdistän eeppistä fantasiaa inhimillisiin kysymyksiin ja moniulotteisiin hahmoihin.
Esikoisromaani
Varjot Ylvägardin yllä on eeppinen fantasiaromaani taikuudesta, salaisuuksista ja kielletystä rakkaudesta. Tarinassa kolmen hahmon kohtalot kietoutuvat yhteen Ylvägardin valtakunnassa, jossa muinainen pimeys uhkaa kaikkea — mutta todellinen vaara piilee kuninkaan juonissa.
Kirja on saatavilla suomeksi sekä englanniksi nimellä Shadows over Highgard.
Muut projektit
Kirjoittamisen lisäksi kehitän tarinavetoisia indie-pelejä.
Linkit: Projektini ja linkit | Risingshadow.net
Saavutuksia
Omat hyllyt: Suosikit 6