Meinioseppä: Morriganin kutsumus (Nevermoor, #2)
Keskiarvo 3.88
3.88 tähteä
Anna arvosana
star1
star2
star3
star4
star5
star6
star7
star8
star9
star10

Arvosanoja (26)
Kirjahyllytilastot

Meinioseppä: Morriganin kutsumus

Jessica Townsend
Julkaistu: huhtikuu 24, 2019 (Otava)
Alkuperäinen nimi: Wundersmith: The Calling of Morrigan Crow
Tyyppi: spekulatiivinen fiktio
Tyylit: fantasia, nuoret

Alkuteos ilmestynyt 2018. Suomentanut Jaana Kapari-Jatta. Riimit suomentanut Oona Kapari. Kuvitus: Beatriz Castro. Kansi: Sami Saramäki. Sidottu.

Astu Nevermooriin – kaupunkiin, jossa mielikuvitus ja toivo heräävät eloon.
Vuoden odotetuin jatko-osa!

Morrigan Korppi ja Pihlaja Swift ovat läpäisseet vaaralliset koetukset, ja ovat nyt Nevermoorin Meineikkaan Seuran koulutettavia. Mutta Morriganin taival maagisessa Nevermoorissa, sen salaisuuksien keskellä on vasta alussa. Pian käy selväksi, että kaikkea taikuutta ei suinkaan käytetä hyvään...

Ensimmäinen Nevermoor-kirja, Morriganin koetukset kahmi maailmalla lukuisia palkintoja ja ylistystä.

muokattu 24.04.2019

Uusimmat keskustelut

Kirjasarja: Nevermoor
Nevermoor - Mielipide Morriganin äidistä
Isabel West Allen 112 päivää sitten
Aloita uusi keskustelu tästä kirjasta | Näytä kaikki keskustelut

Muita kirjoja joista saatat pitää

Surunhauras, lasinteräväPainajaisakatemia 3: Hornan hirviöt (Painajaisakatemia, #3)Savuvarkaat (Savuvarkaat, #1)KaksoisolennotAika taistelun ja tähtivalon (Karou-trilogia, #2)

Kirja-arvioita (2)

Isabel West Allen avatar
Kirjoittanut
4.5

Tämä kirja oli paljon parempi kuin ensimmäinen osa! Kuvitella mitä Townsend keksii muihin kuuteen osaan kolmannesta osasta (julkaistaan kesällä) tietoa:  Morrigan Korppi ja hänen  ystävänsä ovat selvinneet ensimmäisestä vuodesta meineikkaan seuran koulutettavina. Ja todistaneet uskollisuutensa yksikölle 919. Nyt Morrigan tapaa uuden jännittävän haasteen: Hallita meiniota joka koettaa kuluttaa häntä. Kun outo ja pelottava sairaus on tarttunut Nevermooriin ja muuttaneet ... (lisää)

ms.amadeus avatar
Kirjoittanut
3.5

Jotain tästä vielä puuttui, ehkä hieman liian tasainen teos, mutta ehdottomasti parempi kuin sarjan ensimmäinen osa. Ensimmäisessä oli jonkin verran turhia tapahtumia, jotka eivät vieneet tarinaa eteenpäin, tässä niitä on karsittu. Pääsin maailmaan paremmin kiinni tätä lukiessani, vaikka se voi johtua siitä, että luin ensimmäisen osan silloin kun se ilmestyi, eli jonkin aikaa sitten. Mm. meinion funktion ymmärsin nyt paremmin.

Myös muutamat juonenkäänteet yllättivät.

Paikalla 39 vierailijaa
Uusin jäsen: Matilda Wilkus
Jäseniä yhteensä: 9724