Meinioseppä: Morriganin kutsumus

Jessica Townsend
Meinioseppä: Morriganin kutsumus (Nevermoor #2) - Jessica Townsend 8.18   45

Alkuteos ilmestynyt 2018. Suomentanut Jaana Kapari-Jatta. Riimit suomentanut Oona Kapari. Kuvitus: Beatriz Castro. Kansi: Sami Saramäki. Sidottu.

Astu Nevermooriin – kaupunkiin, jossa mielikuvitus ja toivo heräävät eloon.
Vuoden odotetuin jatko-osa!

Morrigan Korppi ja Pihlaja Swift ovat läpäisseet vaaralliset koetukset, ja ovat nyt Nevermoorin Meineikkaan Seuran koulutettavia. Mutta Morriganin taival maagisessa Nevermoorissa, sen salaisuuksien keskellä on vasta alussa. Pian käy selväksi, että kaikkea taikuutta ei suinkaan käytetä hyvään...

Ensimmäinen Nevermoor-kirja, Morriganin koetukset kahmi maailmalla lukuisia palkintoja ja ylistystä.


Kirja julkaistu huhtikuu 24, 2019 (Otava)

Tietoja muokattu huhtikuu 24, 2019

Arvosana kirjalle
Omassa kirjahyllyssäni

Nevermoor -kirjasarja

Sarja sisältää 3 pääteosta ja yhteensä teoksia 3 kpl.

Kirjailija suunnittelee sarjasta yhdeksänosaista.

Nevermoor: Morriganin koetukset (Nevermoor #1) 7.70   69
Meinioseppä: Morriganin kutsumus (Nevermoor #2) 8.18   45
Onttorokko: Morriganin ajojahti (Nevermoor #3) 8.22   18

Kirja-arviot & arvosanat

Isabel West Allen
Arvosanat 4
Kirja-arviot 3
Viestit 0
elokuu 4, 2020
9 / 10

Tämä kirja oli paljon parempi kuin ensimmäinen osa! Kuvitella mitä Townsend keksii muihin kuuteen osaan kolmannesta osasta (julkaistaan kesällä) tietoa:  Morrigan Korppi ja hänen  ystävänsä ovat selvinneet ensimmäisestä vuodesta meineikkaan seuran koulutettavina. Ja todistaneet uskollisuutensa yksikölle 919. Nyt Morrigan tapaa uuden jännittävän haasteen: Hallita meiniota joka koettaa kuluttaa häntä. Kun outo ja pelottava sairaus on tarttunut Nevermooriin ja muuttaneet tartunnan saaneet hulluiksi. Uhrien lisääntyessä paniikki leviää. Kun kaupunki jota Morrigan niin rakastaa on pelon tilassa hänelle jää vain yksi vaihtoehto: Morriganin pitää etsiä vasta lääke sairaudelle, vaikka se asettaa hänet suureen vaaraan. Ensiksi tuosta kolmannesta kirjasta "Hollowpox" kuulostaa jännittävältä. Ja nyt takaisin meinioseppään. Tämä tarina on hauska rohkea ja täynnä itseluottamusta ja pelkoa. Morriganin näyttää taas ihanasti lukijalle miltä tuntuu olla epävarma ja miten epävarmuus ei ole heikkoutta vaan voimaa. Kirjassa on lumoavia käänteitä ja se kertoo Nevermoorista kaupunkina enemmän kuin aikaisempi kirja. Meiniosepässä myös kerrotaan ystävistä ja ystävyyden voimasta. Kirja on hyvä esimerkki siitä mitä fantasia on. Ansaitsee kyllä kaikki nuo tähdet, mutta jouduin ottamaan puolikkaan pois siitä että kirja oli aika lyhyt. Muuten kyllä olisi saanut viisi tähteä:)

ms.amadeus
Arvosanat 74
Kirja-arviot 9
Viestit 3
tammikuu 18, 2020
8 / 10

Jotain tästä vielä puuttui, ehkä hieman liian tasainen teos, mutta ehdottomasti parempi kuin sarjan ensimmäinen osa. Ensimmäisessä oli jonkin verran turhia tapahtumia, jotka eivät vieneet tarinaa eteenpäin, tässä niitä on karsittu. Pääsin maailmaan paremmin kiinni tätä lukiessani, vaikka se voi johtua siitä, että luin ensimmäisen osan silloin kun se ilmestyi, eli jonkin aikaa sitten. Mm. meinion funktion ymmärsin nyt paremmin.

Myös muutamat juonenkäänteet yllättivät.

Pinkki lady
Pinkki lady
Arvosanat 42
Kirja-arviot 0
Viestit 0
heinäkuu 31, 2022
Antoi 10 / 10 arvosanan kirjalle
Jutta Laaksi
Jutta Laaksi
Arvosanat 20
Kirja-arviot 0
Viestit 0
heinäkuu 27, 2022
Antoi 9 / 10 arvosanan kirjalle
Jenni
Jenni
Arvosanat 3
Kirja-arviot 0
Viestit 0
heinäkuu 14, 2022
Antoi 10 / 10 arvosanan kirjalle
R
R
Arvosanat 9
Kirja-arviot 0
Viestit 0
kesäkuu 26, 2022
Antoi 8 / 10 arvosanan kirjalle
Annika
Annika
Arvosanat 17
Kirja-arviot 0
Viestit 0
toukokuu 31, 2022
Antoi 10 / 10 arvosanan kirjalle
huhtikuu 3, 2022
Antoi 9 / 10 arvosanan kirjalle
tammikuu 17, 2022
Antoi 8 / 10 arvosanan kirjalle
elokuu 4, 2021
Antoi 6 / 10 arvosanan kirjalle