Usvatuulen valtakunta

@ Sarah J. Maas
Usvatuulen valtakunta (Valtakunta #2) - Sarah J. Maas 8.80   67

Alkuteos ilmestynyt 2016. Suomentanut Sarianna Silvonen. Kartta: Kelly de Groot. Kannen kuvitus: Adrian Dadich. Sidottu, kansipaperi.

Goodreads Choice Award (paras nuorten fantasia- tai sf-kirja) 2016.

KIROUKSENMURTAJA.
VAPAHTAJA.
KEVÄÄN MORSIAN JA YÖHÖN SIDOTTU.

Haltioita uhannut vaara on voitettu, mutta hintana oli Feyren ihmisyys. Kuolemattomuus ei ole lievittänyt Feyren tuskaa. Hän joutui uhraamaan liian paljon pelastaakseen Tamlinin, sydämensä valitun.

Tatuointi Feyren kädessä muistuttaa sopimuksesta, jonka hän teki pelätyn Yön ylivaltiaan kanssa. Hänen on pidettävä lupauksensa, vaikka se repisi hänen sydämensä kahtia. Haltioiden ja ihmisten maailma on kuitenkin tuhon partaalla. Jos Feyre haluaa pelastaa kaikki rakkaansa, hänen on päätettävä, kuka hän todella on – ja otettava haltuunsa voima, joka hänessä piilee.

Häikäisevän Valtakunta-fantasiasarjan toinen osa on täynnä henkeäsalpaavia juonenkäänteitä, kiivasta toimintaa ja maailmoja järisyttävää romantiikkaa.

"Raivokkaan romanttinen, vastustamattoman seksikäs ja hypnoottisen taianomainen." – USA TODAY

"Osuu suoraan suoneen tummaa, ylellistä, seksikästä fantasiaa kaipaaville." – KIRKUS

"Miljoona tähteä ja korkeinta ylistystä parhaalle lukemalleni fantasiakirjalle." – GUARDIAN TEEN REVIEW




Arvosana kirjalle
Omassa kirjahyllyssäni


Kirja julkaistu heinäkuu 16, 2020 (Gummerus)
Alkuperäinen nimi A Court of Mist and Fury
Tietoja muokattu joulukuu 11, 2022

Valtakunta

Sarja sisältää 3 pääteosta ja yhteensä teoksia 3 kpl.

Kirjasarjan ensimmäinen teos A Court of Thorns and Roses julkaistiin englanniksi 2015 ja suomennettiin nimellä Okaruusujen valtakunta 2019.

Okaruusujen valtakunta (Valtakunta #1) 8.06   103
Usvatuulen valtakunta (Valtakunta #2) 8.80   67
Siiveniskujen valtakunta (Valtakunta #3) 8.42   48

Kirja-arviot & arvosanat

Keskiyön kyyhkynen
Arvosanat 216
Kirja-arviot 71
Viestit 6
heinäkuu 29, 2020
10 / 10

Tämän teoksen ilmestymistä olen odottanut kiihkeästi ja unelmoiden siitä asti, kun sain aiemman osan luettua. Se odotus oli kaikessa piinansaan kuitenkin arvoistaan, sillä Usvatuulen valtakunta on kerrassaan hengästyttävä, lumoava ja intohimoinen teos! Jos luulin edellistä osaa parhaimmaksi kirjaksi, olin väärässä. Sillä Usvatuulen valtakunta on jopa edellistä parempi tapahtumillaan ja tunteita nostattavilla käänteillään. En kyennyt laskemaan kirjaa kädestäni ja lopun tullen olin aivan hurmiossa.

Rusettitossu
Arvosanat 53
Kirja-arviot 2
Viestit 0
huhtikuu 27, 2023
9 / 10

Kirja vei mukanaan ja luin tämän ihan muutamassa päivässä. Loppua kohden kirjan laskeminen käsistä oli mahdotonta ja ajatukset olivat lukuhetkien ulkopuolellakin siinä, mitä seuraavaksi tapahtuu. 

Kitsusi
Arvosanat 122
Kirja-arviot 3
Viestit 1
kesäkuu 18, 2021
10 / 10

Voiko tätä paremmaksi romanttinen, seksiä tihkuva fantasia enää tulla? Ei varmasti voi. Kiihkeästi ja pelonsekaisin tuntein jään odottelemaan seuraavan osan suomennosta.

_kirjakeiju_
Arvosanat 402
Kirja-arviot 331
Viestit 0
heinäkuu 24, 2020
10 / 10

Upea ja koukuttava kirja! Kirjan juoni (josta en nyt kerro mitään) oli jotain aivan uutta. En usko aiemmin lukeneeni mitään näin sadunomaista, mutta kuitenkin realistisesti nykypäivän arvoja ja ajatuksia heijastavaa. Olin koukussa kirjan alusta viimeisen sivun loppuun saakka. Tämä sarja peittoaa mielestäni jopa Throne of Glassin, joka kuitenkin on lempisarjojani. 

Book_lover
Arvosanat 43
Kirja-arviot 30
Viestit 0
tammikuu 3, 2021
10 / 10
Sisältää juonipaljastuksia
Mio
Arvosanat 72
Kirja-arviot 15
Viestit 4
lokakuu 19, 2022
10 / 10

Kirja herätti tunteita, tapahtumaa löytyi ja ihastuttavia hahmoja. Ovela

samuel
samuel
Arvosanat 838
Kirja-arviot 6
Viestit 1
eilen 23:49
Antoi 8 / 10 arvosanan kirjalle
Terskatti
Terskatti
Arvosanat 32
Kirja-arviot 1
Viestit 0
elokuu 24, 2023
Antoi 1 / 10 arvosanan kirjalle
aino
aino
Arvosanat 71
Kirja-arviot 0
Viestit 0
kesäkuu 5, 2023
Antoi 10 / 10 arvosanan kirjalle
Alexandra
Alexandra
Arvosanat 2
Kirja-arviot 0
Viestit 0
toukokuu 16, 2023
Antoi 10 / 10 arvosanan kirjalle