Täältä minä karkaan
@ Sari Peltoniemi
Kannen kuva: Paula Mäntymäki. Sidottu.
Arvid Lydecken -palkinto 2020.
Miltä tuntuu, kun menettää kaiken? Leopolda tietää. Miltä tuntuu asua painajaismaisessa lastenkodissa? Leopolda tietää. Leopoldan on päästävä pakoon.
Leopoldalla on mukavat vanhemmat ja viihtyisä koti. Hän käy koulua ja huolehtii Jaguaari-kissastaan. Kaikki muuttuu, kun Dyniassa tehdään vallankaappaus. Uusi hallitsija on kenraali, joka ei tunne sääliä vastustajiaan kohtaan.
Leopolda päätyy Aamuruskon lastenkotiin, jossa on vastassa ihana Agatha-täti. Helpotus vaihtuu kuitenkin nopeasti huoleksi, kun Leopolda huomaa, ettei kaikki ole kohdallaan. Lapset joutuvat rehkimään aamusta iltaan ja kärsivät nälkää. Kadulla partioi Kaapparirohmu ja puutarhassa touhuaa merkillinen robomies. Lopulta Leopolda ymmärtää, että hänen on paettava. Mutta miten se voi onnistua, kun nälkä kurnii vatsassa, sotilaat partioivat kaikkialla ja Kaapparirohmu on armoton? Vihollinen vaanii, mutta ystäviäkin voi löytyä yllättävistä paikoista.
Täältä minä karkaan on dystopiaromaani kaiken ikäisille. Jännittävän seikkailun lomassa lukija tulee pohtineeksi, millaista on menettää kaikki se, mihin on tottunut.
Arvosana kirjalle
Sari Peltoniemi
Sari Peltoniemi on syntynyt vuonna 1963. Hän on opiskellut Jyväskylän yliopistossa suomen kieltä, kasvatustieteitä ja kirjallisuutta. Peltoniemi on äidinkielenopettaja ja kirjailija. Hän aloitti kirjoittamisen 1990-luvulla lastenhoidon lomassa. Hänellä on kolme tytärtä. Hirvi (2001) sai Suomen Tolkien-seuran Kuvastaja-palkinnon 2002. Romaani oli myös Finlandia Junior -palkintoehdokas 2001.
”Olen syntynyt Kauhavalla ja opiskellut Jyväskylässä. Takavuosina soitin Noitalinna huraa! -nimisessä yhtyeessä, joka saavutti jonkinlaista (kultti)mainettakin. Lempieläimeni on ryhävalas. Tämänhetkiset lempikirjailijani ovat Philip Pullman ja Antti Tuuri. Kannatan – tosin melko passiivisesti – luonnon- ja eläintensuojelua, mutta muuten en ole erityisen poliittinen (joskin kyllä paatoksellinen). Teen hämmästyttävän kärkkäästi kaikenlaisia vapaaehtoistöitä, kun vain kauniisti pyydetään. Kunnianhimoisin tavoitteeni kirjoittajana on yhdistää Veijo Meri -henkinen tyyli ja fantasiakirjallisuus. Olen kasvissyöjä, mutta en vegaani.”