Onko tiedossanne ja suositeltavissanne suomeksi käännettyä tai kirjoitettua clockpunk- tai flintlock-fantasiaa (romaaneja pikemmin kuin novelleja)? En ole ainakaan omin havainnoin onnistunut löytämään (ellei sitten Locke Lamoran valheet hieman mene tuohon kategoriaan).
(Edit: Ai niin, onhan Temeraireakin suomennettu pari osaa.)
Onko tiedossanne ja suositeltavissanne suomeksi käännettyä tai kirjoitettua clockpunk- tai flintlock-fantasiaa (romaaneja pikemmin kuin novelleja)? En ole ainakaan omin havainnoin onnistunut löytämään (ellei sitten [i]Locke Lamoran valheet [/i]hieman mene tuohon kategoriaan).
 
([b]Edit[/b]: Ai niin, onhan [i]Temeraireakin [/i]suomennettu pari osaa.)
Eipä ole tuttu genre ollenkaan, mutta jos se liittyy jotenkin vietereihin (siinä missä steampunkissa käytetään höyryvoimaa), niin olisikohan Billy O'Shean Vieterivoiman valtakunta sinnepäin? En ole itse sitä lukenut, joten en osaa tarkemmin arvioida.
Eipä ole tuttu genre ollenkaan, mutta jos se liittyy jotenkin vietereihin (siinä missä steampunkissa käytetään höyryvoimaa), niin olisikohan Billy O'Shean [url=https://www.risingshadow.fi/library/book/8216-vieterivoiman-valtakunta] Vieterivoiman valtakunta [/url] sinnepäin? En ole itse sitä lukenut, joten en osaa tarkemmin arvioida.