Kauhujenmaan Avaimenhaltija
Sidottu.
Evanora on yksinäinen, vieroksuttu viidesluokkalainen tyttö, jonka äiti on vakavasti sairas ja välit isään tulehtuneet. Eräänä päivänä Evanoran esittelemä muovihämähäkki herää kesken koulutunnin eloon, säikäyttää puoli luokkaa ja hommaa Evanoralle jälki-istuntoa. Hämähäkki muuttuu kuitenkin takaisin leluksi Evanoran koskettaessa sitä. Palauttaessaan hämähäkkiä Pieneen Kauhukauppaan, Evanora tapaa mystisen pojan, Rekon, ja kuulee olevansa Kauhujenmaan Avaimenhaltija. Eikä hän ole piilokamerassa, ehei. Hänen tehtävänsä on vaatimattomasti pelastaa koko maailma.
Kauhujenmaan Avaimenhaltija on vauhdikas kauhuteemainen lasten seikkailukirja, joka on täynnä toimintaa, mysteeriä, huumoria ja hykertävää jännitystä.
Mia Lääti
Mia Lääti (s. 1985) on suomalainen kirjailija, joka on kirjoittanut lastenkirjojen lisäksi koiraurheiluaiheisen tietokirjan. Mia on toiminut myös verkkolehden toimittajana ja palkattuna bloggaajana. Hän on Suomen lasten- ja nuortenkirjailijat liiton jäsen sekä vaikuttaa Uudenmaan Kirjoittajat ry hallituksessa.

