Viimeiset jumalattaret
Alkuteos ilmestynyt 2012. Suomentanut Susanna Räty. Sidottu.
Viimeiset jumalattaret on faktaa ja fiktiota yhdistävä mysteeriromaani Valkoisten Karpaattien juurella eläneistä jumalattarista, joiden kohtaloa nuori etnologi Dora Idesová alkaa tutkia. Romaani on kiehtova tarina piilossa pidetystä historiasta, se kertoo kansanparantamisesta ja naisista, joilla oli poikkeuksellisia kykyjä parantaa ja antaa apua kaikenlaisiin kärsimyksiin. Eletään 1990-luvun loppua, ja Dora saa sisäministeriön arkistosta käsiinsä turvallisuuspoliisin asiakirjan ”valtion sisäisestä vihollisesta”, tädistään jumalatar Surmenasta. Epäuskoinen Dora alkaa kaivaa esille tarkempia yksityiskohtia perheensä ja muiden jumalattarien aiemmin tuntemattomista kohtaloista. Tutkimusten edetessä Doralle avautuu Žítkován jumalattarien kohtalo, ja hän yllättyy huomatessaan, että vaikka hänestä itsestään ei tullut jumalatarta, hän on silti erottamaton osa sukunsa vuosisataisia perinteitä. Tučkován tositapahtumista ammentava teos on taidokas sekoitus mysteeriromaania, faktaa ja fiktiota. Viimeisen Žítkován jumalattaren, Irma Gabrhelován (1905-2001) mökki on nykyisin museona, se sijaitsee Čiernéssä, Karpaattien länsilaidalla lähellä Slovakian rajaa. Teos on käännetty jo 21 kielelle, ja se on saanut seuraavat palkinnot: Josef Škvorecký Award 2012 Czech Bestseller Prize 2012 Magnesia Litera 2013 – Readers’ Award Czech Book Award 2013 – Readers’ Award Premio Salerno Libro d’Europa 2018.
Englanniksi: The Last Goddess
Kateřina Tučková
Kateřina Tučková on yksi Keski-Euroopan merkittävimmistä nykykirjailijoista. Historiallisissa romaaneissaan Tučková käsittelee vaiettuja yhteiskunnallisia asioita ja ilmiöitä ja kirjoittaa erityisesti naisista, joiden elämä on ollut kytköksissä 1900-luvun suurimpiin yhteiskunnallisiin murroksiin ja konflikteihin.
Tučková käyttää romaaniensa pohjatyöhön vuosia. Hän tutkii arkistoja, haastattelee aikalaisia ja rakentaa fiktiivisen maailman, joka pohjautuu vankasti todellisuuteen.

