Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • David Eddings
  • Unennäkijät
  • Vanhemmat jumalat

Vanhemmat jumalat

Unennäkijät #1 / 4 ✓
David Eddings, Leigh Eddings
Vanhemmat jumalat (Unennäkijät #1) - David Eddings, Leigh Eddings
★ 5.40 / 138
2127223324533677218191310

Alkuteos ilmestynyt 2003. Suomentanut Pasi Punnonen. Kansi: Matt Stawicki. Sidottu, kansipaperi.

Kymmenen vuoden odotus on ohi – fantasian mestareiden uusi sarja alkaa

Lumoava fantasiataru neljästä lapsesta, Unennäkijästä, jotka ovat varttuneet Jumalten kasvatteina. He eivät aluksi tiedosta mahtavia voimiaan, joilla jopa todellisuus saadaan muuttamaan muotoaan. Pian voimia kuitenkin tarvitaan, kun lapset nousevat Autiomaan hirmuvaltiasta Vlaghia vastaan…

Vlagh asustaa maailman kaukaisimman navan tuolla puolen sijaitsevan Dhrallin maan sydämessä olevassa Autiomaassa. Vlagh uhkaa laajentaa valtakuntaansa ja aikoo alistaa koko maailman valtaansa. Dhrallin asukkaat eivät osaa taistella vastaan, ja he hankkivat tuekseen merirosvoja ja palkkasotureita. Mutta Vlaghin todellisen vastavoiman muodostaa neljä arvoituksellista lasta, Unennäkijää, jotka taikavoimaisten uniensa avulla käyvät hirmuvaltiaan kimppuun.

Vanhemmat jumalat on myyttisiä ulottuvuuksia tavoitteleva fantasiaeepos, josta löytyvät kaikki Eddingsien romaaneille tyypilliset elementit: huikeita juonenkäänteitä, mahtavaa huumoria, kiehtovia henkilöhahmoja ja ennen kaikkea mukaansatempaava, vahva tarina.

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaKorkea fantasia
Julkaistu: elokuu 2004 (Karisto)
Alkuperäinen nimi: The Elder Gods
Kirja-arviot ja kommentit (1)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Tuulen nimi (Kuninkaansurmaajan kronikka #1)
★ 9.10 / 254
Taru Sormusten herrasta (Taru Sormusten herrasta)
★ 9.08 / 764
Valtaistuinpeli (Tulen ja jään laulu #1)
★ 9.00 / 544
Narrin salamurhaaja (Narri ja Näkijä #1)
★ 8.86 / 65
Rautasusi (Vardari #1)
★ 8.84 / 24
Locke Lamoran valheet (Herrasmiesroistot #1)
★ 8.84 / 213
Narrin matka (Lordi Kultainen #1)
★ 8.78 / 323

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
David Eddings

David Eddings

David Eddings (1931–2009) oli yhdysvaltalainen kirjailija, joka kirjoitti useita suosittuja fantasiakirjoja. Hänen teoksiaan on myyty yli 18 miljoonaa kappaleita ja niitä on käännetty 27 kielelle.

Eddings syntyi Spokanessa Washingtonin osavaltiossa ja kasvoi Seattlen seudulla. Hän opiskeli collegessa kirjallisuutta ja teatteri ja palveli Yhdysvaltain armeijassa. Eddings suoritti loppututkinnon Washingtonin yliopistosta 1961. Seuraavana vuonna David Eddings avioitui Leigh Schallin kanssa. Työkseen Eddings oli kaupan myyjänä Seattlessa, toimi ostajana Boeing-yhtiön palveluksessa New Orleansissa ja opetti äidinkieltä collegessa Keskilännessä. Eddings eli säästöillään vuoden ajan ja kirjoitti esikoisteoksensa, jännitysromaanin. Teos ilmestyi vuonna 1973 mutta jäi melko vähälle huomiolle, koska julkaisu sattui samaan aikaan kilpailevien teosten kanssa.

Lue lisää ...

Vuonna 1978 Eddings huomasi kirjakaupassa, että J. R. R. Tolkienin Tarusta sormusten herrasta myytiin jo 78. painosta. Eddings siirtyi kirjoittamaan fantasiasarjaa, Belgarionin tarua. Fantasiakirjallisuus oli aina kiinnostanut Eddingsiä. Opiskellessaan kirjallisuutta hän oli kiinnostunut Geoffrey Chaucerin ja Thomas Maloryn ritaritarinoista. Eddings halusi fantasiaan ylätyylin sijasta näiden kirjailijoiden edustamaa realismia.

Belgarionin taru ilmestyi viidessa osassa 1982–84. Koska Sormusten herraa oli markkinoitu trilogiana vaikka kyseessä on yksi romaani, myös Eddings suunnitteli tarinastaan trilogiaa. Teosten nimet olisivat alustavien suunnitelmien mukaan olleet Garion, Ce’Nedra ja Kal Torak. Kustannustoimittaja Lester del Rey vaati kuitenkin tarinan pilkkomista viiteen osaan, sillä kolmeen osaan jaettuna kirjoista olisi tullut liian kalliita tuon ajan markkinahinnoille.

David Eddingsin vaimo Leigh Eddings (1937–2007) avusti miestään tämän kaikissa teoksissa, mutta vasta teoksessa Belgarath – Velhon tarina (1995) hänen nimensä mainittiin tekijänä. David Eddings olisi halunnut tehdä niin alusta lähtien, mutta kustantajan mielestä kaksi nimeä kirjassa ei olisi ollut tarpeeksi myyvää.

Seattlesta Eddingsit muuttivat Carson Cityn pikkukaupunkiin Nevadaan, koska Washingtonin osavaltion verotuskäytäntö kohteli taiteilijoita huonosti. David Eddings ei koskaan omistanut tietokonetta vaan kirjoitti käsin. Kirjoitustyötä hän teki joka päivä, paitsi jouluna puoli päivää. Kirjojen nykyaikaisiin oheistuotteisiin kuten elokuviin, peleihin ja sarjakuviin Eddings suhtautui kielteisesti. Hän piti niitä kirjojen laimennuksina.

Kirjailijana Eddings piti itseään tarinankertojana. Hän ilahtui aina kuullessaan, että oli saanut kirjoillaan houkuteltua ihmisiä kirjallisuuden pariin. ”Pidän sitä ehkä elämäni tavoitteena”, hän sanoi vuonna 1997. ”Olen täällä opettamassa sukupolvelle tai parille kuinka luetaan. Kun he ovat saaneet minusta kyllikseen enkä ole heille enää haaste, he voivat siirtyä johonkuhun tärkeään kuten Homerokseen tai Miltoniin”.

Kuva: Fair use / Wikipedia

Unennäkijät

Unennäkijät sisältää 4 kirjaa — sarja on kokonaan valmis.

Vanhemmat jumalat (Unennäkijät #1)
★ 5.40 / 138
Salattu mahti (Unennäkijät #2)
★ 5.40 / 94
Kristallikuilu (Unennäkijät #3)
★ 5.42 / 74
Nuoremmat jumalat (Unennäkijät #4)
★ 5.44 / 60

Kirja-arviot ja kommentit

29.03.2018
Ville Hankipohja avatar
Ville Hankipohja
Kirjoja 43, Arviot 11, Viestit 1
★★★★★★★☆☆☆ 7 / 10

Kirja aloittaa uuden Unennäkijöiden sarjan miellyttävästi, mutta ei erityisen vahvasti. Tarinassa on hieman ohuehkot päähahmot, vaikka persoonallisuutta Eddingsin tapaan löytyykin. Dialogi on hyvän kuuloista ja sujuvaa.

Pääpaha Vlagh vaikuttaa mielenkiintoiselta hahmolta, vaikka tämän tarkoitusperät ja alkuperä jäävätkin vähän auki.

Kirja antaa mielikuvan siitä, mihin tarina saattaa mennä ja jättää kysymyksiä auki kutkuttavasti.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja