Gummeruksen nuorten kirjasto · #45

Jäniksenä avaruuslaivassa

Terttu Pajunen-Kivikäs

3.0 / 10
2 arvosanaa

Jäniksenä avaruuslaivassa: Seikkailukertomus nuorille. Kansi: Toivo Fahlenius.

Terttu Pajunen-Kivikkään uuden nuortenkirjan jännittävät tapahtumat on sijoitettu tulevaisuuteen. Maata kiertävällä avaruusasemalla on kuumeisesti valmistauduttu kuuhun suoritettavaa avaruusmatkaa varten. Kun lähtöhetki on koittanut, avaruuslaivat syöksyneet liikkeelle ja maa peruuttamattomasti jäänyt taakse, eräs retken johtajista tiedemies Teräs kokee epämiellyttävän yllätyksen: hänen 15-vuotias veljenpoikansa Juha ja tämän sisar Leena ovat salaa hankkiutuneet mukaan avaruuslaivalle.

Yllätysten sarja jatkuu, kun avaruusalukset eivät pääsekään kuuhun, vaan kiitävät hurjaa vauhtia kohden Venusta. Kaikki päättyy onnellisesti, mutta sitä ennen Juha, Leena ja avaruuslaivojen miehistä kokevat huimia ja mielikuvituksellisia seikkailuja oudoissa maailmoissa.

Julkaistu
1959 (Gummerus)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.

Kirjan lisätiedot

Kirjailija

Terttu Pajunen-Kivikäs

Terttu Pajunen-Kivikäs (1898–1986) oli Jyväskylässä asunut suomalainen näyttelijä, lausuja, puheopettaja ja kirjailija. Lähteitä Wikipedia

Kustantaja

Gummerus

Risingshadow'ssa 466 julkista kirjaa tällä kustantajanimellä.

Viimeisimpiä julkaisuja