Puhelin
Alkuteos ilmestynyt 1975. Suomentanut Irmeli Sallamo. 2. painos 1977. 3. painos: Uusi kirjakerho, 1978. Sidottu, kansipaperi.
Rajuvauhtinen, kova agenttijännäri, jota ei hevin jätä yöksi kesken.
Tarina, josta Don Siegel teki elokuvan ja kävi filmaamassa sitä Suomessakin talvella 1977.
Suunnitelma oli nerokas: KGB kokosi yli neljäsataa täydellisesti englantia puhuvaa venäläistä ja koulutti heidät amerikkalaiseen elämäntapaan. Yli sata parasta alistettiin syvähypnoosiin, ja sen jälkeen he todella uskoivat olevansa amerikkalaisia. Sitten solutus. Ja Yhdysvalloissa, maan tärkeimpien sotilaskohteiden lähellä eli toistasataa elävää aikapommia.
Suunnitelma oli nerokas, mutta se oli laadittu ydinsodan varalta. Kun Dalchimski, vanha katkera kovan linjan mies, saa haltuunsa koodikirjan ja sen mukana tiedot kaikista USA:ssa nukkuvista agenteista, pääsee piru irti. Sillä agentit voi laukaista toimintaa muutamalla avainsanalla, vaikka puhelimitse. Eikä Dalchimski tarvitse kuin muutaman dollarin puhelinkolikkoina sytyttääkseen kolmannen maailmansodan.
KGB:n mustan lampaan, Grigori ”Gregg” Tabbatin tehtävä on alun perin mahdoton toteuttaa: etsi Dalchimski jostakin, tuhoa hänet ja palauta koodikirja. Ja sitä mukaa kuin Dalchimski laukoo agentteja toimintaan, sitä mukaa kasvaa paine Kremlin taholta.
Lukijat suosittelevat myös
Walter Wager
Walter Wager (1924–2004) oli yhdysvaltalainen jännityskirjailija. Hänen romaaninsa Puhelin (1975) oli pohjana samannimiselle elokuvalle (1977). Romaanin 58 minuuttia (1987) pohjalta tehtiin toimintaelokuva Die Hard 2 – vain kuolleen ruumiini yli (1990).


