Geoffrey Jenkins
Geoffrey Jenkins (1920–2001) oli eteläafrikkalainen romaanikirjailija. Hänen ensimmäinen romaaninsa Luurankorannikko julkaistiin 1959. Kirjasta tehtiin elokuva vuonna 1968.
Alkuteos ilmestynyt 1959. Suomentanut Aaro Vuoristo. Sidottu, kansipaperi.
”Pelon mestariksi” kutsutun tekijän seikkailuromaani vie lukijan Lounais-Afrikan vaarallisimmalle rannikolle, jossa maa tihkuu rikkauksia, öljyä ja timantteja, mutta josta vain harva on palannut elävänä. Sillä joka sinne saapuu täytyy olla tähtäimessä todella isoja kaloja.
Millaisia, sen tietää vain tarinan kovaotteinen sankari, joka tulee paikalle hienossa troolarissa ja on kalastelevinaan. Mutta pian alkaa todella hiuksia nostattava retki pitkin joenuomaa. Kirottu rannikko vaatii veronsa ja jännitys kohoaa sietämättömyyden rajoille.
Risingshadow'ssa 1 433 julkista kirjaa tällä kustantajanimellä.
Viimeisimpiä julkaisuja