Passi pyhiinvaeltajalle
Alkuteos ilmestynyt 1968. Suomentanut Jarkko Laine. Sidottu, kansipaperi. Rajatapaus-sf.
Tohtori Jason Love lentää Damaskokseen osallistuakseen kansainväliseen lääkärikokoukseen ja huomaa joutuneensa keskelle kansainvälistä juoniverkkoa. Kaksi aivokirurgia, toinen britti, toinen rautaesiripun takaa, katoavat samaan aikaan. Miksi?
Raivokkaat islamilaisryhmät hyökkäävät länsimaisten kimppuun eri puolilla maailmaa täsmälleen samalla hetkellä. Miksi?
Kuka on munkki, joka löytyy väärästä haudasta? Ja miksi armenialaislääkäri kirjoittaa väärän kuolintodistuksen? Jo ennen kuin Air Francen Caravelle koskettaa Damaskoksen lentokenttää, pirullinen suunnitelma on lähtenyt pyörimään. Ja vauhti kiihtyy myrskylukemiin, kun Jason Love kävelee kuvaan. Kuten aina.
Käyttäjät lukeneet myös
James Leasor
James Leasor (1923 – 2007) oli tuottelias brittiläinen kirjailija, joka tunnettiin historiallisista romaaneistaan ja jännityskirjoistaan. Hän oli yksi 1900‑luvun myydyimmistä brittiläisistä kirjailijoista.
Lähteitä
